Вести

Мали: Исплата једнократне помоћи пензионерима око 5. новембра

Једнократна помоћ пензионерима од 5.000 динара биће исплаћена око 5. новембра, месец раније него што је планирано, изјавио је министар финансија Синиша Мали.

''Ово је само први корак ка томе да нашим пензионерима буде боље. Овога не би било да није завршена консолидација наших јавних финансија и да нисмо прошли кроз тежак период реформи од 2014.године'', рекао је Мали.

Како је додао, сада са суфицитом у буџету и са стабилним финансијама држава може да помаже најстаријим суграђанима.

Мали је најавио да већ од 1. јануара креће и повећање пензија по тзв. ''швајцарској формули''.

''Пензије ће зависити од повећања просечне плате и раста инфлације у нашој земљи. Већ сада можемо да кажемо да ће то бити око 5,3 - 5,4 одсто'', додао је Мали.

Навео је да ће просечна плата у Србији већ у децембру бити већа од 500 евра и додао да ће расти из месеца у месец.

"Како нам се побољшава стање у економији, рашће и пензије на једној стабилној, одрживој основи и то је права будућност јер осим путева које градимо и фабрика које отварамо веома је важно да расту и плате у јавном сектору и пензије за наше најстарије суграђане јер је то животни стандард за који смо се борили", додао је Мали.

 

Држава Звезди и Партизану од 2014. дала више од 4,4милијарде

Држава је од 2014. године, закључно са сезоном 2019/20. године, финансијски помогла кошаркашке и фудбалске клубове Црвена звезда и Партизан у укупном износу више од 4,4 милијарде динара, рекао је Мали.

Мали је прецизирао да је држава у том периоду КК Црвена звезда помогла са 1,626 милијарду динара, ФК Партизан са 899,4 милиона динара, КК Партизан са 1,217 милијарду динара, а ФК Црвена звезда 727 милиона динара.

''Када саберете те цифре, то је укупно више од 4,4 милијарде динара које је држава издвојила преко разних предузећа, Града Београда, локалних самоуправа, министарства, Владе Србије за функционисање фудбалских и кошаркашких клубова Црвена звезда и Партизан", рекао је Мали.

Мали је навео да разлог због којег је данас изнео ове податке није да би се клубови свађали, већ да грађани Србије имају тачне податке и бројке и да виде колико држава подржава оба клуба са циљем да буду још бољи, остваре боље резултате и на прави начин представљају Србију.

''Видите колико се трудимо да то буде уравнотежено на најбољи могући начин. У овом случају више новца је добио Партизан, а мање Црвена звезда у фудбалу. С друге стране, када је кошарка у питању, више је добила Црвена звезда", рекао је Мали.

Додао је да је важно да грађани схвате да ће држава из године у годину подржавати ове клубове као што је то чинила и до сада.

"Ово је износ само у новцу. Кроз још кредите, гаранције и репрограме за пореске обавезе држава је стварно на прави начин показала колико стоји иза ових клубова", рекао је Мали.

Партизану и Црвеној звезди је пожелео да остваре што већи број победа, буду пример младима и да се не свађају.

"А ми ћемо наставити са овом политиком како би им обезбедили сигурнију будућност, а са друге стране и могућност да учествују у великом броју такмичења и на тај начин промовишу нашу земљу", рекао је Мали.

Упитан ко и на основу чега одлучује колико се коме новца даје, Мали је рекао да је велики број институција које се одлучују да помажу Црвеној звезди и Партизану и да то превасходно зависи од њихове политике.

На питање колико сада дугују клубови Црвена звезда и Партизан и зашто грађани или приватни предузетници не могу добити репрограм дугова као ти клубови, министар је рекао да свако може добити репрограм пореских дугова, уколико обезбеди одговарајуће гаранције.

"То је уредба коју је влада усвојила још пре неколико година и то се спроводи тако да не постоји дискриминација између клубова Звезде и Партизана, већ и било ког другог клуба или било које друге институције", појаснио је министар.

Када је реч о пореским обавезама, Мали је рекао да држава клубовима даје паре за њихово функционисање, а не за порезе.

"Они ако дугују порезе, улазе у репрограм са Пореском управом уз обезбеђење одговарајуће гаранције. То је њихова политика, они сами то раде. Држава им даје паре за њихово функционисање, а да им даје паре за порезе, онда не би ушли у репрограм него би исплатили своје обавезе", додао је Мали.

 

 

Извор: Танјуг