Српска напредна странка - Srpska napredna stranka, Izbori 2012

Home Новински чланци Новински чланци - Јул 2010. Правда - Томислав Николић - 20.07.2010.

Правда - Томислав Николић - 20.07.2010.

AddThis Social Bookmark Button

АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ ИЗ БРИСЕЛА О РАЗГОВОРИМА СА ПРЕДСТАВНИЦИМА ЕУ

КОСОВО НИЈЕ ПРЕПРЕКА СРБИЈИ НА ПУТУ КА ЕУ

Правда, 20.07.2010
Косово није препрека за пут Србије ка чланству у Европској унији, а ЕУ ће саопштење о могућим преговорима о Косову утемељити пажљиво на предстојећем „мишљењу“ МСП-а, нагласио је лидер СНС-а Томислав Николић, рекавши да му је то у незваничном разговору пренео европски комесар за проширивање Штефан Филе.
Томислав Николић и Александар Вучић, председник и заменик председника Српске напредне странке, у дводневној су посети европским званичницима у Бриселу, а први разговор имали су са комесаром Филеом.
– Иако нам је Филе рекао да је он заговорник става да нема условљавања (уласка Србије у ЕУ) статусом Косова, мислим да је статус Косова, посебно код оних чланица ЕУ које су признале независност, један од чинилаца који условљавању застој у европским интеграцијама Србије – рекао је Николић, и додао да у разговору с Филеом није добио потврду за тврдње да је признавање независности Косова услов за чланство Србије у ЕУ.
Лидер СНС-а је пренео да, из онога што је чуо од европског комесара, произилази да би „мишљење“ МСП-а требало да буде „уравнотежено“ и чак можда доведе и до преговора о статусу. Он је нагласио да је потпуно неприхватљиво да се у дијалог са Приштином уђе тако да се прелазне косовске власти прикажу као представници неке независне државе.


– Разговарали смо о много ствари, пре свега оним које се тичу Србије. Поносам сам што је Томислав Николић више пута, пред високим комесаром за проширење ЕУ Штефаном Филеом, поновио чињеницу да СНС не тражи никакву подршку за унутрашње политичке борбе, и да нас интересује само подршка Србији, без обзира ко је на власти – рекао је за „Правду“ Александар Вучић и додао:
– Разговарали смо о инвестицијама, подизању српске економије, о Косову и Метохији. Добра вест за Србију је да Филе није заступник тезе да Србија треба да буде условљавана признањем независности Косова због уласка у ЕУ. Причали смо о свему што би Србија требало да уради у погледу демократизације, реформе правосуђа и осталих важних проблема, чијим решавањем би се убрзао приступ ЕУ. Мислим да је разговор био отворен и садржајан, и те разговоре ћемо наставити и у Београду.
Вучић је на крају разговора за „Правду“ поручио:
– Жао ми је што су се неки из власти трудили да ову посету прикажу као нешто неуобичајено, јер је то за СНС врло нормално, и то је наставак сарадње са високим комесарима, коју већ имамо.

Власт господари медијима

Николић је од Филеа тражио подршку за брже укључивање Србије у структуре ЕУ. Председник СНС-а је навео да половину разлога за успоравање придруживања види у томе што власти у Србији нису добро спровеле, пре свега, реформу правосуђа, сузбиле корупцију и организовани криминал. Разлози су и што власти у Србији „апсолутно господаре медијима“, а има и спреге са организованим криминалом.
На питање да ли је Филе дао одговор зашто је успорен пут прикључења Србије ЕУ, Вучић је одговорио:
– Говорили смо о томе, али не би било фер износити те ствари, јер има и субјективних ствари, за које је крива власт, али и објективних проблема са којима се Србија суочава.

 

Контакт

Српска напредна странка
Палмира Тољатија 5, III спрат
11070 Нови Београд, Србија
Информације тел: +381 (11) 655-7486;
Извршни одбор тел: +381 (11) 655-7033
Контакт тел за медије: +381 (11) 655-7040
Факс: +381 (11) 655-7491

informativna-sluzba@sns.org.rs;
izvrsni-odbor@sns.org.rs;
pravni-savet@sns.org.rs
ekonomija@sns.org.rs
energetika@sns.org.rs
industrija@sns.org.rs
izbegli.raseljeni@sns.org.rs
kultura@sns.org.rs
inostrani.poslovi@sns.org.rs
nacionalne.manjine@sns.org.rs
poljoprivreda@sns.org.rs
brigaodeci@sns.org.rs
saobracaj@sns.org.rs
sport@sns.org.rs
zdravstvo@sns.org.rs
zivotna.sredina@sns.org.rs