Вести

Ђурић: Верујем да ће односи са САД прерасти у нешто значајно

Амбасадор Србије у САД, Марко Ђурић, изјавио је да је 140 година дипломатских односа Србије и САД невероватан историјски јубилеј, као и да верује да ће се дугогодишње партнерство претворити у нешто још значајније и садржајније.

Ђурић је рекао да ће нова веза омогућити да непрестано откривамо нова подручја сарадње у промоцији мира и стабилности у нашем делу света, што ће омогућити нове економске могућности.

"Верујем да не претерујем када кажем да су се звезде поклопиле да бисмо учествовали у отварању новог, без преседана, поглавља о узајамно корисном пријатељству и сарадњи. Од сада па надаље, моји пријатељи", рекао је Ђурић.

Ђурић је рекао да сматра да су по менталитету Срби много сличнији Американцима него неки други народи у Европи, односно Американци Србима више него неке државе које су географски ближе.

Ђурић је подсетио да су током два светска рата односи између Србије и САД остали постојани, јер су се милиони Срба борили заједно са Американцима за вредности које су заједничке за два народа.

Према Ђурићевим речима, милиони Срба, који као и Американци воле слободу, а који су мотивисани слободом дошли у САД, обогатили историју те земље и да су њихова имена сада урезана у ходнику америчког сна.

"Никола Тесла, изумитељ електричне енергије наизменичне струје, коју сви користимо свакодневно, Пупин, изумитељ бежичних телекомуникација великог домета. НБА, Владе Дивац и Никола Јокић. Они су, заједно са хиљадама српских лекара, медицинских сестара, инжењера, грађевинских радника и универзитетских професора дали свој допринос америчкој нацији, постали део ње и учинили је бољим местом", рекао је Ђурић.

Ђурић је додао и да су САД и Србија током 140 година корачале заједничким путем који је понекад био тежак и изазован, а посебно 1999. године, али да је и даље био пун партнерстава, битних савеза и заједничких вредности.

Ђурић је истакао и да је Србија захваљујући реформама Александра Вучића успела да се за седам година подигне са ивице банкрота и дође до првог места по питању БДП-а у Европи.

"У међувремену, стопа незапослености је смањена на 7,9 одсто, са сталним трогодишњим суфицитом и макроекономском стабилношћу, што су више пута хвалили релевантни ИФО индикатори и највиши руководиоци. То је, заједно са подстицајима за инвеститоре, довело до тога да је Србија постала дестинација која је привукла више страних директних инвестиција у 2019. и 2020. години него читав регион западног Балкана заједно", истакао је Ђурић.

 

 

 

Извор: Танјуг