Вести

Недимовић: Пољопривредна производња у 2020. години порасла је пет одсто

Потпредседник Владе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић рекао је да се током ове године очекује почетак пласмана свињског меса из Србије и на тржиште Европске Уније, први пут после 30 година.

Недимовић је рекао да је Србија успешно зауставила ширење афричке куге свиња која је идетификована код домаћих и дивљих свиња на подручју Пиротског и Борског округа.

"И ту смо је зауставили, успели смо да санирамо, данас немамо великих проблема", рекао је министар.

Навео је да су створени услови и за излазак говеђег меса и јаја из Србије на већа тржишта.

Министар је рекао да је у 2020. години 70 одсто пала потрошња говеђег места, а 20 одсто пала је потрошња свињског меса, јер нису радили хотели и ресторани, а да се настоји да се отворе нека нова тржишта за извоз.

Министар je рекао да се ради на 49 пројеката за системе за наводњавање на простору Војводине и централне Србије.

"Ово је време озбиљних климатских промена. Суштина је да имате што више воде јер то значи већи квалитет производа и принос, а и већу зараду", рекао је министар.

У развој система за наводњавање биће, рекао је, уложено око 100 милиона динара, укључујући и Фрушку гору.

Рекао је да је Влада Србије јуче донела одлуку о упућивању 600 милиона динара на просторе локалних самоуправа угрожених од поплава.

Најавио је да ускоро доношење прописа који се односе на прераду воћа, поврћа и меса, а у априлу или мају и прописа о регулисању тржишта пољопривредних производа.

Рекао је да очекује и решавање питања пензија за пољопривреднике.

Недимовић је рекао да је пољопривредна производња у 2020. порасла пет одсто у односу на 2019. која је била рекордна.

 

Мед из Србије први пут на тржишту Италије

Србија је први пут извезла мед на тржиште Италије, а Недимовић каже да из године у годину расте број пчелара и кошница у Србији и да је задовољан и радом пчелара и квалитетом меда.

"Јуче смо први пут извезли мед на простор Италије, из наших погона из Србије, то је наш мед. Имали смо извоз и на простор Емирата и неких других земаља", рекао је Недимовић.

Најавио је да ће ових дана бити исплаћене све субвенције за пчеларе.

"Мислим да пчелари у последње четири године не морају да брину о својој егзистенцији, јер је пчеларство уздигнуто на много већи ниво него што је то било раније", рекао је Недимовић.

Навео је да се раније пчеларство доживљавало као хоби, а да је сада исплативо тиме се бавити.

"Погон у Рачи Крагујевачкој који је суфинансирала држава, то је њихова фабрика, сами пчелари су се удружили и направили фабрику", каже Недимовић.

У току је, наводи, велика акција уклањања фалсификованог меда са српског тржишта и наводи инцидентне ситуације и покушаји  да се из Украјине и Молдавије прошверцује у Србију њихов мед који није одговарајућег квалитета или је добијен на вештачки начин.

"Ми гледамо да то сузбијемо. Није реч о меду, него о вештачкој творевини која личи на мед", прецизирао је Недимовић.

Каже да посебна акредитована лабораторија на Хемијском факултету може да открива да ли је реч о природном меду или о вештачком меду.

"Спрам тога предузимамо одговорајуће мере. У току ових дана је велика акција где покушавамо да те фалсификаторе меда уклонимо са тржишта како би наши пчелари имали бољу прођу на тржишту", рекао је Недимовић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Прва