Народна скупштина

Мали: Српска економија и даље расте

Потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је у Народној скупштини Републике Србије, образлажући Предлог буџета за 2024. годину, да српска економија и даље расте и да је план да се тако настави и у наредној години.

Министар Мали рекао је да предложени буџет обезбеђује подизање животног стандарда грађана, имајући у виду повећања плата и пензија од 1. јануара.

Министар Мали рекао је да ће плате у јавном сектору бити веће за 10 одсто, пензије у складу са швајцарском формулом 14,8 одсто, а минимална зарада за 17,8 одсто.

Пензионери ће 30. новембра добити једнократну помоћ од 20.000 динара.

Према речима министра Малог, просечна пензија од 1. јануара већ ће бити 390 евра.

"Пензионери ће од 1. јануара добити повећање од 14,8 одсто и када се оно урачуна и остала повећања, онда ће код нас пензије за две године бити повећане за 56,1. Наредне недеље ће пензионери добити увећане пензије за октобар за 5,5 одсто и то 2. новембра корисници из категорије самосталних делатности, 4. новембра војни и пољопривредни пензионери, а 10. новембра остали", рекао је министар Мали.

Истакао је да ће се наставити са капиталним инвестицијама, односно улагањима у изградњу болница, ауто-путева, брзих саобраћајница, за шта је у буџету за следећу годину издвојено око 600 милијарди динара или 6,8 одсто БДП-а.

Као посебно важна, издвојио је три пројекта и то обилазницу око Крагујевца, на којој ће радови почети наредних недеља, затим ауто-пут Београд-Зрењанин-Нови Сад и брзу саобраћајницу на северу Војводине.

Према његовим речима за здравство је издвојено 545 милијарди динара што ће бити уложено за веће плате, улагања у лечење ретких болести и лечење у иностранству.

Навео је да ће бити рекордна издвајања за пољопривреду, а биће веће и улагање у екологију и културу.

"Све ово показује да желимо да растемо. БДП ће нам ове године бити изнад 68 милијарди евра, а следеће године би требало да буде већи за 3,5 одсто", рекао је министар Мали.

Додао је да је стање јавних финансија стабилно, да на државном рачуну има око пет милијарди динара, а да је удео јавног дуга у БДП 51 одсто.

 

Унапређујемо е-Фактуре, штитимо младе од штетних дуванских материја

Законом о јавним набавкама, према речима министра Малог, повећава се транспарентност и ефикасност спровођења јавних набавки.

"Законом о е-Фактурама се овај систем који иначе одлично функционише још се унапређује, а изменама Закона о дувану дефинишу се нови производи које закон до сада није препознавао а које малолетници користе, како би се млади заштитили од њиховог штетног дејства" рекао је министар Мали.

Говорећи о сету пореских закона истакао је да је изменама Закона о порезу на имовину предложено да се до 2025. године одложи преношење надлежности за утврђивање и наплату пореза на наслеђе и поклон и пореза на пренос апсолутних права са Пореске управе на јединице локалне самоуправе.

Тај рок је, према његовим речима, био до краја ове године, а сада се помера за годину дана.

"Изменама Закона о порезу на доходак грађана се повећава неопорезиви део зараде са 21.712 на 25.000 динара, чиме желимо стимулисати запошљавање", рекао је министар Мали.

 

Од 1. јануара издавање великог броја корпоративних обвезница

Министар Мали изјавио је да се очекује да ће од 1. јануара следеће године почети издавање великог броја корпоративних обвезница од стране предузећа у Србији, додајући да ће држава подржати такву иницијативу.

Министар Мали рекао је да се, међу изменама законских прописа, који су на дневном реду текућег заседања, налазе и оне које су везане за хартије од вредности.

Одговарајући на питање посланика да ли и ко има право да улаже у државне обвезнице, министар Мали рекао је да је то код нас потпуно слободно и да могу да улажу и правна и физичка лица, како домаћа, тако и страна без икаквог ограничења.

"Велика предност за њих је што су ослобођени пореза на капиталну добит", нагласио је министар Мали.

Министар Мали рекао је да је то тржиште хартија од вредности и регулисано тако како би се подстакли грађани и предузећа да део новца уложе у оно што им, како је рекао, доноси жељени принос.

 

Зеленовић и Ђилас довели земљу до банкрота

Министар Мали је одговарајући на излагање посланика опозиције Небојше Зеленовића, рекао да ће вредност БДП ове године, први пут у историји, бити преко 68 милијарди евра, док је у време Зеленовића био 33,4 милијарде евра, што је више него дупло мање.

Како је истакао министар Мали, тада је просечна плата била 331 евро, а сада је 840 евра.

"У његово (Зеленовићево) време просек пензија био је 204 евра, док ће просек пензије од 1. јануара наредне године бити већ 390 евра. Минимална зарада, само о томе он неће да говори, у његово време, била је 15.700  динара, док ће од 1. јануара, ако изгласамо овај буџет, бити преко 400 евра, односно 47.154 динара", рекао је министар Мали.

Министар Мали је подсетио и да је 2012 . године БДП по глави становника био 4.896 евра, значи испод 4.900 евра, док ће БДП по глави становника ове године у Србији прећи суму од 10.000 евра по глави становника.

"То је апсолутни успех за нашу земљу и показује колико је она богата данас у односу на онај банкрот од земље који су нам оставили 2012. године", рекао је министар Мали.

Министар Мали се осврнуо и на ауто-пут Рума - Шабац.

"Нисте ништа изградили, нисте ништа урадили за тај Шабац. Није било ауту-пута у ваше време и то довољно говори о вашој способности, а са друге стране о вашим преференцијама и вашим жељама", рекао је министар Мали.

Министар Малије подсетио да Зеленовић пред грађане Србије данас излази са коалицијом Драгана Ђиласа чије су фирме, док је био градоначелник Београда, имале директне уговоре са свим предузећима у власништву града Београда, па чак и са Народним музејом, који је био затворен у то време.

"Где ћете бољи и већи пример корупције вас и онога који вас тренутно окупља и са којим излазите пред грађане Србије", рекао је министар Мали.

Говорећи о инфлацији, министар је подсетио да је 2011. године просечна инфлација у Србији била 11 одсто, а у ЕУ 2,9 одсто, што је скоро непостојећа инфлација.

Како је истакао, то није био резултат никакве кризе, већ само неодговорне политике оних којих су били на власти.

"Данас је у Србији просек инфлације 12,5 одсто, али је инфлација у Европи 7,4 одсто у просеку. То довољно говори да је инфлација увезена због конфликта у Украјини, енергетске кризе, ковида и свега осталог", рекао је министар Мали.

Министар Мали је навео и да је, од када је СНС преузела да води државу, изграђено и обновљено 142 здравствене установе, док је од 2008. до 2012. године, тај број био нула.

"То је разлика између њихове политике, начина на који воде рачуна о грађанима Србије и онога што радимо ми. Ми ћемо се посветити и даље, као и до сада, и расту плата и пензија и минималне зараде, и изградњи ауто-путеве као што је ауто- пут до Шапца и изградњи брзих пруга и болница, и свега што чини нашу земљу лепшом и успешнијом а будућност наше деце бољом", рекао је министар Мали. 

Министар Мали је закључио и да предлог буџета никада раније био пред посланицима у Скупштини Србије, те да су имали довољно времена с обзиром на то да је био 15 дана у Скупштини Србије.

Са друге стране, Мали је истакао да је нашао документ у коме се наводи да је Мирко Цветковић  26. децембар 2008. године, када су на власти били ДС и Г17, молио посланике да гласају за буџет и за чак 130 законских предлога.

"Данас је 23. октобар. Није ли било довољно времена да се сагледа буџет који је 15 дана у Скупштини Србије, да се сагледају сви његови елементи у редовном поступку?", запитао се министар Мали.

 

Бошко Обрадовић опљачкао рударе у Колубари

Није тачно да се поново задужујемо за 6,5 милијарди евра, већ враћамо 4,5 милијарди евра дуга, тако да је нето задужење само две милијарде евра, изјавио је министар Мали.

Министар Мали је одговарајући народном посланику Бошку Обрадовићу, рекао да је лидер Двери заборавио да каже да на државном рачуну има пет милијарди евра и да Србија не мора уопште да се задужује.

"У његово време није било тако. Оставили су нам земљу у којој није било пара ни за исплату пензија, а инфлација је била двоцифрена. Каже да су код нас највеће акцизе на гориво, а зашто не каже да су у Србији најјефтинији струја, хлеб и гас", рекао је министар Мали.

Запитао је Обрадовића, када спомиње враћање државних банака, зашто се не запита зашто је неколико таквих пропало 2008, 2009. и наредних година.

"Хоћете да опет враћате државне банке да бисте могли да новац из њих преусмерите на рачуне ваших великих тајкуна. Неће моћи. Нема потребе за тим. Банкарски сектор је стабилан и добро функционише, имамо довољно девизних резерви и довољно новца да се подрже привреда и грађани", нагласио је министар Мали.

На опаску да је изградња објеката за потребе "EXPO 2027." изузета од јавних набавки, министар Мали је рекао да претпоставља да је то погрешно прочитано, јер постоји амандман у коме се каже да ће се посебном уредбом регулисати јавне набавке када је у питању изградња за EXPO.

"Лицемерни сте, јер у ваше време закон о јавним набавкама није ни постојао  а сада су све јавне набавке јавне на порталу и свако може да се јави",рекао је министар Мали.

Додао је да буџет за пољопривреду никада није био већи од онога који је предложен за следећу годину.

"Тај буџет износи 118 милијарди динара, од чега је 90 милијарди само за субвенције, а пре 10 година за њих је издвајано 10,3 милијарде динара", рекао је министар Мали.

 

Креће нервоза код опозиције

Министар Мали је реагујући на излагање председнице посланичке групе Српска странка Заветници Милице Ђурђевић Стаменковски, рекао да би "слушајући народну посланицу, можда неко могао да помисли да ту постоји неки систем вредности и кредибилитет".

"Али не постоји. После претходних избора у Београду показала је да јој је једино важна фотеља. Била је спремна да са Драганом Ђиласом, Мариником Тепић и Не давимо Београд уђе у коалицију, само да би добила неку позицију и села у неку фотељу. Дакле, све су ово празне приче да би неко евентуално гласао за вас и како би остварили неки проценат да одете код Маринике и Ђиласа и седнете у фотељу", рекао је министар Мали.

Министар Мали је одбацио наводе да су смањена издвајања за војску и полицију.

"Изузетно је опасно то што је речено. Ради се о лажи. Ове године је за полицију издвојено 109 милијарди динара, а следеће ће бити 116 милијарди динара. Буџет за војску је ове године 160 милијарди динара, а за наредну годину је предвиђено 158,9 милијарди плус 18 милијарди динара обвезница које ће ићи преко СДПР-а и биће уложене у војску", рекао је министар Мали.

Навео је да је Војска Србије пре 10 година имала један авион који је могао да лети, а да је данас јака и снажна и да улагања у војску могу само да буду већа.

Када је реч о малим и средњим предузећима, министар је истакао је да су она добила највећу помоћ државе у историји у годинама пандемије корона вируса, након 2020. године.

"Укупно девет милијарди евра је држава усмерила на привреду и грађане, дакле управо на предузетнике, микро, мала и средња предузећа, за које смо плаћали минималне зараде за њихове запослене, затим одложили им плаћање пореза и доприноса. У исто време су у свету милиони људи остајали без посла, а у Србији се то није десило. Спасили смо нашу привреду и радна места и одржали ниво привредне активности", рекао је министар Мали.

Навео је и да је у последњих 10 година у Србији отворено 467 фабрика и погона, те да је улагање по том основу девет милијарди евра, уз отварање 114.000 нових радних места.

Што се тиче инфлације о којој је Ђурђевић Стаменковски говорила, додао је да нико не негира постојање инфлације, те да то јесте велики проблем који, како каже, нисмо ми изазвали.

"Узрок инфлације су енергетска криза, пандемија корона вируса, поремећаји у ланцима снабдевања. А која је то криза била 2011. године када сте имали двоцифрену инфлацију? Ми се са инфлацијом боримо, као што смо се борили и са пандемијом корона вируса и са поплавама, и зато и јесмо контролисали цене основних животних намирница, цене гаса и струје, имамо најнижу цену хлеба у Европи, сада имамо и акцију "Боља цена", рекао је министар Мали.

Навео је да је реалан раст пензија за девет месеци 7,2 одсто, а да ће се даљи ефекти видети тек након исплате увећаних пензија у новембру и исплате једнократне помоћи од 20.000 динара 30. новембра.

"Јесте глобални проблем, није наша кривица. Имамо рекордну запосленост, никада веће плате и пензије, макроекономску стабилност, а то је за грађане Србије најважније", закључио је министар Мали.

 

Србија у потпуности економски и финансијски стабилна

Министар Мали одбацио је наводе шефа Посланичке групе "Народне странке" Стефана Јовановића да Србији прети дужничко ропство, и нагласио да је наша земља у потпуности економски и финансијски стабилна.

"Моје питање за вас, с обзиром да сте рекли да нам прети дужничко ропство јесте, да ли знате колики је јавни дуг једне Немачке? 2.589 милијарди евра. Једне Француске преко 3.000 милијарди евра, а наш 35 милијарди евра. Никада се не говори о апсолутном износу јавног дуга. Јавни дуг је у Немачкој преко 80 одсто БДП, у Србији је удео јавног дуга у БДП 51 одсто, што је далеко испод нивоа Мастрихта и далеко испод просека еврозоне који је 91 одсто. У Хрватској је удео јавног дуга преко 80 одсто у БДП-у", навео је министар Мали.

Министар Мали  је истакао да Србија економски стоји много боље него неке развијеније земље, што кажу и Међународни монетарни фонд и међународне рејтинг агенције.

Министар Мали је истакао и да се новац за који се задужимо улаже у изградњу ауто-путева, брзих саобраћајница, школа, болница, а не за потрошњу и нагласио да се дугорочне инвестиције финансирају дугорочним изворима финансирања.

"Просечна пондерисана камата на кредите била је 13 одсто пре 11 година, а пондерисана каматна стопа данас износи 3,4 одсто на наш јавни дуг, што довољно говори да нема никаквог ризика када је наш јавни дуг у питању", нагласио је министар Мали  и подвукао да је Србији дужничко ропство претило 2012. године, али да смо успели да се извучемо из те ситуације.

Говорећи о улагањима у здравство, министар Мали је рекао да од 2008. до 2012. године ниједна нова здравствена институција није изграђена, а од 2012. до данас је изграђено, реконструисано и обновљено 142 здравствене установе у нашој земљи.

Истичући да није тачно да се смањују улагања у здравство у наредној години, министар Мали  је навео које здравствене установе широм Србије ће добити магнетне резонанце, мамографе и ултразвучне апарате.

"Хоћемо да сваки град, свако место, свака здравствена установа где је то могуће, има мамограф, ултразвучни апарат, магнетну резонанцу. И то је порука колико смо посвећени нашем здравству и укупном квалитету живота грађана Србије", нагласио је министар Мали.

Министар Мали је истакао и да је Јовановићева странка најмање позвана да коментарише питање Косова и Метохије, с обзиром да је њихов лидер Вук Јеремић тај који је пред Међународним судом правде иницирао питање за које Аљбин Курти каже да је темељ косовске независности.

"Курти је у интервјуу једном листу рекао да је та пресуда, чије је доношење иницирао Вук Јеремић забетонирала темеље косовске независности. Не знам зашто своје излагање започињете питањем Косова и Метохије. За разлику од вас, председник Александар Вучић, Српска напредна странка и наша коалиција се сваки дан бори да очува животе наших сународника на Косову и Метохији и да исправимо све грешке које сте намерно или случајно урадили и због којих трпимо последице и данас", навео је министар Мали.

 

Чим је Алексић постао председник општине себи је повећао плату

Министар Мали рекао је реагујући на излагање народног посланика Мирослава Алексића из посланичке групе Народни покрет Србије - Еколошки устанак - Ново лице Србије, да је прво што је Алексић урадио када је постао председник општине Трстеник, јесте да је повећао себи плату.

"Прво је повећао себи плату, јер он у свему што ради види само милијарде, само о томе прича. Почео је излагање о Телекому Србије, јер њега, Шолака и Ђиласа боли што је Телеком независан, што ради у интересу грађана Србије", рекао је министар Мали.

Говорећи о издвајању средстава за Моравски коридор министар Мали је навео да је Алексић рекао "шта ће нам Моравски коридор, то је лоше, огромне паре су у питању".

Према његовим речима то треба да чују грађани Расинског, Рашког и Моравичког округа, да Алексић неће да се њима граде путеви, фабрике, неће да види напредак јер он има неке веће планове за себе, министар Мали је изнео податке који се, како је рекао, тичу Алексићевих малверзација које је изводио заједно са својим тастом у Трстенику, а које су се обављале преко Фонда за унапређење ресурса грађана.

Поменути фонд је, према речима министра Малог, Алексићев таст најпре основао, а онда је прешао да ради у Националну службу за запошљавање, која је склапала уговоре са Фондом.

"На име трошкова превоза на рад од 2008. до 2012. године исплаћена су средства Фонду за унапређење ресурса грађана, који је водио таст, у износу од 3,8 милиона динара. Даље, имате податке да је новац подизан са рачуна у готовом, не зна се на шта је утрошен. У 2011. и 2012. годину Фонд је закључио уговоре са друштвима за пружање такси услуга, а не постоје докази да су услуге стварно и извршене", рекао је министар Мали.

Навео је да је 139 људи рекло да уопште нису добили новац на име превоза на посао и да нису користили услуге такси превоза, већи број грађана је изјавио да није похађао обуке за геронтодомаћице, што је плаћено Фонду али није урађено.

Рекли су и да нису изводили радове за које су плаћени већ да су лепили предизборне плакате за Г17 плус и да су радили кампању за странку уместо да изводе јавне радове.

"Реч је о  апсолутној корупцији, као и код његовог шефа Драгана Ђиласа чије су фирме имале чак и уговор са Народним музејем у тренутку док он није ни радио", рекао је министар Мали.

Додао је да ће се са Алексићем видети у судници.

Што се тиче осталог, на суђењу које ви и ја имамо, ви сте се позвали на посланички имунитет као највећа кукавица, суд вам то на није дозволио", рекао је министар Мали и додао да ће се ускоро видети на суду. 

 

 

 

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2