Вести

Ђорђевић: Најлакше је одговорност пребацити на друге државне органе

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зоран Ђорђевић присуствовао је данас 13-ој седници Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва Народне скупштине, на којој је информисао Одбор о раду центара за социјални рад на територији Републике Србије и на којем се разговарало како унапредити систем и како да смањимо могућности и ризик да се несрећни случајеви понове.

Министар Ђорђевић истакао је да ће одговорни за несрећне догађаје који су се десили испред Центара за социјални рад бити санкционисани. Такође је обавестио Одбор да је на састанку са директорима центара издао налоге о начину поступања у случају директне или индиректне претње по безбедност запослених или корисника установа социјалне заштите, уз обавезу да се свако понашање које може угрозити безбедност запослених и корисника пријави полицијским управама или станицама и да се о томе извести ресорно министарство.

Министар је информисао Одбор да ће следеће недеље одржати састанак са председницима општина и градова којом приликом ће бити представљени примери добре праксе појединих локалних самоуправа из Србије где ће након састанка бити наложено локалним самоуправама да унапреде услове за рад у себи припадајућим подручним центрима за социјални рад.

Министар је истакао да се одговорност како је и најлакше стално пребацује на друге државне органе, без евидентних доказа. Тако је у овом надзору најчешће кривица пребацивана на друге органе, највише на полицију. Међутим, Ванредни стручни надзор Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања је напротив показао да је било пропуста у центрима за социјални рад "Није у мојој надлежности да говорим о евентуалним пропустима у другим органима" истакао је министар и изнео став да када је у питању министарство у коме он руководи сви који су одговорни у овим случајевима ће бити адекватно санкционисани.

Министар је поновио да мора да се ради на адекватној комуникацији између институција система које су надлежне за поступање у оваквим случајевима као и да свако у свом раду треба да преузиме одговорност за поступке из своје надлежности.

Чланови Одбра су показали одлучност да се предузму конкретни кораци да се овако нешто не понови, а министар Ђорђевић је рекао да ће наставити са транспарентним радом и извештавањем јер је коначни циљ да се ризик од оваквих несрећних случајева сведе на минимум и да до краја свог мандата направи Министарсво за пример.

 

 

 

извор: Србија данас