Вести

Јоксимовић: Србија може да буде задовољна Извештајем Европске комисије

Министар за европске интеграције Владе Републике Србије Јадранка Јоксимовић изјавила је да Србија може да буде задовољна Извештајем Европске комисије о напретку наше земље у процесу евроинтеграција додајући да сматра да управо овај Извештај показује да нова методологија постоји и да је жива.

Јоксимовић је на пленарној седници Националног конвента о Европској унији рекла да је Извештај Европске комисије показао и да су Европска комисија и земље чланице прихватиле примену нове методологије истичући да су то учинили јер им је управо Србија својим радом то и омогућила.

"Ми смо им то омогућили зато што је нашим радом омогућено да се нова методологија примени на једну земљу која већ преговара", рекла је Јоксимовић.

Јоксимовић је истакла да са пуно кредибилитета, материјалних доказа и методолошких чињеница, може да се каже да је остварен завидан напредак Србије у тешким околностима изазова и криза изазваних пандемијом за цео свет и за нас.

"Можда израз завидан не би био добар да су уобичајене околности, али у овим околностима, ове оцене говоре ако не о завидном напретку, онда о завидном ентузијазму и отпорности и посвећености државе, друштва, грађана, укупно гледано земље, да се посвети наставку реформи које су кључне за демократизацију друштва, али су важне и за процес евроинтеграција", навела је Јоксимовић.

Јоксимовић је као додатни изазов са којима смо се суочили поменула транзициони период нове методологије који је трајао око годину и по дана.

Јоксимовић је истакла да транзициони период није изазов само зато што земље кандидати нису биле спремне, већ и зато што је постојала дилема између земаља чланица како ће се применити.

Јоксимовић је додала да је било потребно наћи и начин да се направи разлика између земаља које већ преговарају по старој методологији, што је случај са Црном Гором и Србијом, као и са онима које тек треба да започну преговоре - Албанија и Северна Македонија.

"То су били додатни изазови за Владу", рекла је Јоксимовић и додала да је Влада заједно са председником Републике, показала висок ниво зрелости за тај процес и промену која се десила у овим околностима.

Јоксимовић је истакла и да Србија није користила пандемију вируса корона као изговор да смањи интензитет спровођења реформи усред тако згуснуто проблематичних околности за све, у Србији су се консолидовали и потпуно решено прихватили нову методологију.

Јоксимовић је рекла да је први корак био успостављање нових структура којима ће се обухватити и имплементирати критеријуми нове методологије почевши од новог механизма вођења координације приступних преговора, редефинисања свих других структура и појачано политичко вођење процеса посебно у домену политичких критеријумима и владавини права.

"Ту су се и премијерка и председник укључили у тај део праћења и мониторинга дела у области владавине права што је резултирало много ажурнијом и ентузијастичнијом акцијом свих административних капацитета", рекла је Јоксимовић.

Јоксимовић је нагласила да у претходне две године нису изостале реформе па да због тога није дошло до отварања поглавља по старој методологији и каже да је у ствари постојао проблем са транзиционом применом.

"То што нисмо отворили поглавље последње две године, то не значи да је за нас процес стао, то не значи да ми нисмо радили и да нисмо чак и по старој методологији припремили читав низ преговарачких позиција тада појединачних поглавља и имали у том тренутку спремних пет преговарачких поглавља која су сада прегруписана у три кластера", рекла је Јоксимовић.

Коментаришући критике да су поједине оцене у Извештају остале на нивоу прошле године, Јоксимовић је нагласила да то није тачно.

"Није то исто, већ додатни напредак у односу на онај који је нотиран у прошлогодишњем Извештају. То је логика којом се служимо у анализи Извештаја и методологија којом се служи Европска унија и сада и чланице", навела је Јоксимовић.

Када је реч о оцени политичких критеријума, Јоксимовић је рекла да су све области означене са напретком, који је негде лимитиран.

Јоксимовић је навела и да има сазнања да је била идеја да се у делу правосуђа да и оцена доброг напретка, али да то није учињено јер није завршен процес уставних промена.

"То не видим као проблем јер уставни амандмани су комплексан процес", рекла је Јоксимовић.

Јоксимовић је рекла да није задовољна тиме што у Извештају у делу који се односи на превенцију корупције и посебно у одељку испуњавања ГРЕКО препорука, нису побројане све препоруке, којима су и Влада, али и све институције приступиле.

Јоксимовић је додала да су 29. октобра послали нови извештај ГРЕКО у којем су побројали све активности и да се сада очекује нови извештај.

 

 

Извор: Танјуг