Вести

Мали: Ђилас и његови упосленици константно причају бајке

Министар финансија и члан Председништва Српске напредне странке Синиша Мали изјавио је да Душан Никезић из ССП-а вређа грађане Србије када каже да је проблематично повећање минималне зараде од 1. јануара следеће године.

"Јер се сећају штеточинске политике која је вођена, док су и он (Никезић) и његов газда били у власти", навео је Мали.

Мали је реаговао, како је навео, на најновије саопштење главног упосленика Драгана Ђиласа, за које је оценио да је сумануто и напоменуо да изнова показује завист и мржњу, зачињену критиком без аргумената.

"Никезићу, стуб буџета није минимална зарада која се не ни не налази у буџету, већ капиталне инвестиције, односно све оно о чему грађани маштају деценијама, а што је било недостижно због лоповлука оних који су владали - путеви, метро, здравство, екологија и слично. То би знао да си прочитао предлог буџета, уместо што причаш напамет", поручио је Мали.

Мали додаје да је јасно да су Никезић и његов газда забринути, јер у буџету за наредну годину нема простора за њега, као ни његовог газду и њима сличне.

"Иначе, и лудом је јасно да је драстична разлика по питању зараде грађана данас и некада док сте ви владали. Минимална зарада у 2022. години ће у односу на 2012. бити 80 одсто већа, а у односу на 2010. више него удвостручена. У истом овом периоду, реална куповна моћ минималне зараде биће повећана за 34,9 одсто у односу на 2012, а чак за око 40 процената реално већа него у 2010. години. Дакле, од 1. јануара минимална зарада биће нешто већа од 35.000 динара, односно око 300 евра", рекао је Мали.

Истиче да, за разлику од бивше власти, ова ствара и гради.

"Док сте ви уживали у несрећи грађана коју сте креирали, јер сте од тих истих грађана, о којима сада лажно бринете, крали новац, који је завршио на приватним рачунима од Маурицијуса, преко Швајцарске до Хонгконга“, навео је Мали.

Мали је рекао да су јавне финансије у Србији данас стабилне, да новца има и подсетио да су и следеће године планирана велика улагања, због чега је буџетом планиран износ за капиталне инвестиције од 406,7 милијарди динара, што је 6,1 одсто БДП-а, док је на нивоу опште државе та бројка око 485,8 милијарди динара, односно 7,3 одсто БДП-а.

Како је објаснио, то ће додатно допринети креирању повољнијег и пословног и животног амбијента у Србији.

"Ма колико то Ђиласу или Никезићу сметало, буџет за наредну годину заснован је на реалним претпоставкама и проценама. Ми увек тежимо да постигнемо више, због чега нам је у фокусу бољи животни стандард грађана. Идеја је да учинимо све што је могуће да се што брже развијамо и да наша економија расте, због чега и реализујемо план Србија 2025, који подразумева да просечна плата за четири године буде око 900 евра, а просечна пензија од 420 до 430 евра“, навео је Мали.

Објаснио је да је посебна пажња дата најугроженијим групама становништва, о којима се данас води рачуна, као и да је тако предвиђено и буџетом за 2022. годину.

Издвајања из буџета за борачку и инвалидску заштиту у 2022. години увећана су за 257 милиона динара, док су издвајања за ученички, студентски стандард и стипендије већи за 368 милиона динара, у поређењима са издвајањима у 2021. години.

Умањење за социјална давања се односе на средства из ЕУ фондова, извор финансирања 56, због завршетка пројеката који су се финансирали из средстава ЕУ Фондова, а социјална давања планирају се на основу донетих прописа и процене броја корисника и у складу са наведеним не може се планирати већи износ средстава, навео је Мали.

Рекао је и да га чуди што Никезић и његов газда помињу зараде грађана, јер је и половина од износа који се данас исплаћује, у њихово време била мисаона именица.

Како је објаснио, примера ради, плате медицинских радника и следеће године биће увећане за осам одсто, па ће тако зарада медицинских техничара и сестара бити око 61.500 динара нето, лекари на специјализацији ће имати плату од 95.890 динара нето, а лекар специјалиста готово 120.000 динара нето.

Истакао је да је сумануто причати о сиромаштву данас, заборављајући како се живело док су они били уваљени у фотеље и навео да о стандарду становништва најбоље говори податак о повећању броја запослених лица.

Додао је и да још увек нико не може бити задовољан животним стандардом, због чега је његов раст приоритет, али да су приметни помаци набоље.

"Данас, на формалном тржишту рада зараду прима више од 2,2 милиона људи, а то је повећање за чак 341.000 људи у односу на 2012. годину. Упркос негативним ефектима пандемије, стопа незапосленосит није повећана, а драстично је нижа од 26 одсто колика је била у 2012. години. Данас је 11,1 одсто и то смо постигли економским пакетом помићи привреди и становништву током 2020. и 2021. године".

Успех тог економског пакета помоћи је потврђен изостанком негативних ефеката на тржиште рада и на привредну активност, уз очување радних места и у приватном и у јавном сектору", рекао је Мали.

Предпандемијски ниво економске активности достигнут је у првом кварталу 2021. године, а држава је током целе 2021. била снажан ослонац домаћој привреди и грађанима, рекао је Мали и подсетио да је пакет помоћи вредан осам милијарде евра.

Напоменуо је да и Ђилас и његови упосленици константно причају бајке, вероватно заборављајући да су публику одавно изгубили.

"Тако су причали да ми измишљамо да ће плата бити 500 евра, а ми не само што смо испунили обећање, већ је просечна плата у Србији наставила да расте, а очекујемо да ће на крају ове године бити 620 евра. Забрињавајуће је што та интересна екипа рачуна на заборав грађана. Не постоји онај ко би заборавио непочинства којима су се бавили, у шта ће се уверити и на изборима који ће бити организовани следеће године“, рекао је Мали.

Мали је рекао да је Никезићева прича о инфлацији такође суманута, јер је реч о инфлацији на светском нивоу, а у Србији данас је и у условима пандемије вируса корона једноцифрена.

"Не заборавља се двоцифрена инфлација која је била у њихово време, јер је била и преко 11 одсто, док је пре пандемије, ова данашња, домаћинска Србија имала ниску и стабилну инфлацију од око 2 одсто годишње. Ако Никезић не зна, ред је да га обавестим да је инфлација изазвана глобалним факторима и да се дешава у већини земаља. Због пандемије је тражња за производима била на веома ниском нивоу, због чега је очекивано да међугодишња стопа инфлације буде виша", рекао је Мали.

Очекује се да ће се раст цена, иако минималан, стабилизовати почетком следеће године, навео је Мали.

Додаје да без обзира на раст цена, Србија данас има стабилне јавне финансије, због чега имамо довољно новца за реално повећање плата и пензија.

За разлику од њих, ми то чинимо на одрживим основама, каже Мали.

Истакао је и да не може да се начуди Никезићевом саопштењу где, између осталог наводи да Србија има шачицу страних инвеститора.

"Господо, док сте ви инвестирали у сопствене џепове, данашња домаћинска Србија постала је сигурна и поштована земља, у којој свој интерес проналазе бројни и домаћи и страни инвеститори, земља у којој има посла. Ми смо створили предвидив и повољан пословни амбијент за инвестиције и запошљавање. Подсетићу тог критичара и да су стране директне инвестиције достигле 3,18 милијарди евра до прве декаде новембра, што је више него прошлогодишњи прилив. Док смо ми отварали фабрике и запошљавали људе, ви сте их остављали на сувом хлебу. Толико о шачици страних инвеститора. Србија данас креира сигурно окружење како би расла запосленост, али и зараде грађана", закључио је Мали.

 

 

 

 

 

Извор: Танјуг