Вести

Весић: Чинимо све да унапредимо положај старих суграђана

Заменик градоначелника Београда Горан Весић и секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић присуствовали су у Старом двору конференцији поводом Међународног дана старих под називом "Београд, пријатељ старих, да нико не остане сам".

Весић је најстаријим суграђанима честитао њихов празник и поручио да Београд постаје и град за сениоре.

"Како би данашњи дан био оно што желимо, а то је да учинимо додатне погодности за наше најстарије суграђане, током протеклих годину дана смо у Београду спровели истраживање о томе како су најстарији суграђани задовољни услугама које примају од Града. Било да су у питању социјалне услуге, доступност културних услуга, али и могућност коришћења домова здравља, пијаца и свега што им је неопходно за живот. Резултати тог истраживања дали су нам правац у ком ћемо у наредном периоду поправљати наше услуге", навео је Весић.

Према његовим речима, истраживање је показало да 87 одсто ове популације користи јавни превоз, као и улице, тротоаре и паркове. Од тог процента, 42 одсто њих се изјаснило да би желело више клупа на улицама.

"Потребно је да на сваких стотинак метара буде постављена клупа да би могли да се одморе када одлазе на пијаце, до домова здравља, тако да ће Град Београд покренути акцију "Клупе за сениоре" које ћемо постављати и на тротоарима, а не само у парковима. У плану је и акција "Паркови за сениоре". Уредили смо више од 200 паркова и већина је усмерена ка деци, што је и нормално. Истраживање је показало да већина корисника нису деца, већ најстарији суграђани, често са унуцима. Неопходно је да паркове прилагодимо најстаријим суграђанима и крећемо са пилот-пројектом за два парка у којима ћемо урадити додатне садржаје за ову популацију", прецизирао је Весић.

Како је појаснио, осим табли за шах, у тим парковима биће постављене клупе са рукохватима, што је и захтев најстаријих суграђана, као и други садржаји који им омогућавају дружење.

"Београд ће у наредном периоду постати и град за најстарије суграђане, има много тога што још можемо да урадимо, али важно је да почнемо и да сваке године радимо нешто ново", указао је Весић.

Сада је време, додао је Весић, да разговарамо и о насиљу над старијим лицима.

"Ми смо као друштво много тога уложили да се насиље над женама и децом наметне као тема, те да се то кажњава. Тако морамо да говоримо и о насиљу над старијим лицима и учинимо све да и они буду заштићени од насиља, којем је, нажалост, немали број њих изложен јер су слаби, немоћни и немају могућност да се бране. Они не знају ни коме да се обрате када до тога дође. То није само тема за Град Београд већ и за министарство и друге установе, као и за медије. На томе ћемо заједно радити у будућности", закључио је Весић.

 

 

Извор: Танјуг