Народна скупштина

Божић: Историја транзиционог бандитизма Драгана Ђиласа

Заменик председника посланичке групе "Александар Вучић - За нашу децу." и члан Главног одбора Српске напредне странке, Сандра Божић, детаљно је говорила о Ђиласу, уз оцену да би политичка сцена данас изгледала другачије да су институције као што је Агенција за борбу против корупције радила свој посао и да је систем био уређен.

„Мислим да би било сврсисходно да смо могли да упоредимо и те податке из претходних година, из 2009. и 2010. године и сада, и мислим да бисмо дошли до различитих закључака, али и сада можемо да изведемо закључке како су поједини „перачи прозора и трговци шунком“ дошли до позиција од 619 милиона евра“, рекла је Божић.

Божић је прецизирала да говори о Драгану Ђиласу, али и његовом брату Гојку.

Божић је рекла да има толико тога да се каже да би у парламенту то могла да буде посебна тачка дневног реда, јер, како је додала, не дешава се често да се „један обичан студент, нађе у Чешкој у некаквим пословима са шунком, па да онда преко перача прозора постане милионер“.

„Његово успињање у ДС је било вртоглаво, чини се да је брзо успео да свој положај уновчи и дође до позиција преко којих је себи омогућио практично све“, рекла је Божић.

Божић је подсетила да је Ђилас био директор Народне канцеларије председника Републике, министар у влади, градоначелник Београда, а објавила је и које су све фирме у његовом власништву.

„Ђилас је 2005. године основао Мултиком групу са оснивачким улогом око 1,5 милиона евра, ту је ушла и фирма Дајрект медија, као и Емоушн продакшн која има лиценцу за први ријалити у Србији. Мултиком јесте основан 2005. године али је већ 2006. године зарадио 55 милиона евра, тада је Ђилас био директор Народне канцеларије председника“, рекла је Божић.

Навела је да је Ђилас 2007. године зарадио 83,8 милиона евра, да му је у односу на претходну годину приход компаније повећан за скоро 50 одсто и да је тада ушао у трку за градоначелника.

Тврди да је имао монопол над медијским простором који је, каже, проширио и на друге земље.

„Државни органи се тада нису позабавли на који начин Ђилас тргује рекламним простором, као што ни милиони стечени захватањем из буџета никада нису испитани“, приметила је Божић.

Прочитала је списак од преко 20 фирми чији је власник Ђилас, те додала да је „малверзације пренео на спорт“, као и да је „највећу штету направио као градоначлник Београда с озбриом да је дуг града износио 1,2 милијарде динара“.

Божић је поменула и „афере које се везују за Ђиласа“, попут изградње Моста на Ади, реконструкције Булевара краља Александра...

 

 

Извор: Танјуг/РТС