Народна скупштина

Брнабић: Нико неће бежати од одговорности, када све прође

Председница Владе Републике Србије, Ана Брнабић, изјавила је да нико у систему не бежи од одговорности у вези са борбом против корона вируса, као ни од личне одговорности, али сматра да је треба тражити када прође изузетно тешка ситуација и када Србија изађе као победник, а уверена је да ће се то догодити.

Брнабић је рекла да је ситуација у Рашкој области заиста била изузетно тешка посебно током јула и августа, наводећи да је држава учинила све да пружи додатну помоћ и подршку болници у Новом Пазару, али и становницима Новог пазара, Тутина и Сјенице.

“Мислим да смо у датим околностима урадили најбољи могући посао”, истакла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је као председница Владе Србије заједно са министром здравља Златибором Лончаром, посетила Нови Пазар, а да је пре тога и председник Србије Александар Вучић однео додатну заштитну опрему, респираторе и све што је потребно да се здравствени радници успешно боре против корона вируса. 

Према њеним речима, нико у систему не бежи од одговорности, па ни у овим најтежим тренуцима од Другог светског рата.

“Ту смо и да поднесемо личну одговорност шта и како смо радили, али мислим да свачија одговорност треба да се тражи када све ово буде иза нас и када изађемо као победници, а знам да хоћемо”, поручила је Брнабић.

Брнабић је истакла да надлежни органи треба да раде свој посао, али је позвала и да сви заједно наставимо заједничку борбу.

Брнабић је рекла да може да гарантује да је свако у влади и ресорном министарству дао све од себе да грађани буду збринути и додала да је Србија била међу малобројним земљама која је могла увек да збрине заражене и да обезбеди довољно лекова и респиратора, и да се не искључују они који имају мање шансе због оних који имају веће шансе да преживе.

Брнабић је рекла да је поносна због те борбе и да она и даље траје, да је сада теже него икада и да ће бити тешко док не дође вакцина, а Србија ће, како каже, бити међу оним земљама које ће међу првима добити вакцину.

“Нећемо штедети ни новац ни политичке везе да дођемо до вакцине и до оздрављења”, поручила је Брнабић.

Брнабић је рекла да нико у свету не зна са чиме се суочава када се говори о вирусу, али понавља, да ће се, када прође све, видети како је балансирано између здравља и економије и шта је све урађено.

“Свако позивање на личну одговорност сада не би било објективно и то не би изашло на добро”, оценила је Брнабић.

Приметила је и да “они који су прекинули аплауз лекарима лупањем”, јер су уведене рестриктивније мере сада критикују зато што нису рестриктивније и што се тобоже закаснило са мерама.

“Ако постоји једна позитивна ствар, то је да је свако показао право лице и колико су важни или не животи људи у односу на политичке поене. Треба да разговарамо када се све ово заврши, да погледамо шта смо урадили, како смо прошли и да видимо ко је радио добро, а ко лоше”, рекла је Брнабић.

Зукорлић је навео и да је охрабрен због најављене борбе против организованог криминала, међутим, питао је Брнабић, да ли је тачно да се за хапшења у Новом Пазару знало још крајем прошле године и да се чекало да прођу избори.

Премијерка је то одбацила као лажну вест.

 

Решићемо 3.500 депонија и погурати гасификацију

Брнабић је најавила да ће следеће године почети да се решава питање несанитарне депоније Стањевина у Пријепољу, као и да ће се у наредном периоду решавати више од 3.500 таквих депонија широм Србије.

"У буџету за 2021. предвидели смо комплетно решавање депоније у Пријепољу", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је нова министарка за заштитну животне средине Ирена Вујовић решавање депонија поставила за један од приоритета.

"Развили смо план и буџетирали, затворићемо депонију Стањевине и возиће се ђубре на санитарну депонију вероватно у Прибој и направићемо једну трансфер станицу у Новој Вароши, док не проширимо санитарну деопнију у Ужицу. Буџетирали смо и за проширење санитарне депоније у Ужицу", навела је Брнабић.

Решавање депоније у Препољу ће бити симобличан поцетак решавања више од 3.500 оваквих депонија широм Србије, поручила је Брнабић.

Брнабић је рекла да ће се постарати и да се што пре уради гасовод Александровац - Копаоник - Нови Пазар - Тутин.

 

Србија поносна на подршку коју даје мањинама

Брнабић је изјавила у парламенту да се поноси подршком коју Србија даје националним мањинама, иако Срби у земљама региона немају такав третман, и истакла да је само Националном савету албанске националне мањине у претходних шест година дала подршку од више од милион евра.

Брнабић је навела да поред подршке Националном савету албанске мањине, у последњих шест година у износу од милиона евра, држава даје подршку и ученицима и студентима у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи, као и преко Министарства културе и информисања за културне програме, медије и инормисање на језику националних мањина.

Ту новчану помоћ за младе, економију и малим и средњим предузећима, додаје Брнабићева, Влада Србије даје кроз Координационо тело за Прешево, Бујановац и Медвеђу.

Истакла је да се тренутно у Бујановцу спроводи програм доделе бесповратних средстава за мала и средња предузећа у износу од 30 милиона динара, док је у последњих осам година држава за ту врсту подршке предузећима у те три општине издвојила више од 300 милиона динара.

Брнабићева је навела и да држава даје стипендије за школску 2019/2020. годину, коју је добило 300 ученика, а држава је за то издвојила 16,2 милиона динара.

Уз то, наводи, пет генерација студената из тих општина добија стипендије за студирање на факултетима у Новом Саду.

Од 2009. године, истиче, ђаци прваци из Бујановца, Медвеђе и Прешева добијају школски прибор и ранчеве.

Током ковид кризе, наводи Брнабићева, у Бујановцу је запослен 21 здравствени радник, а у Прешеву 25.

Истакла је да је званично коришћење 11 различитих језика дозвољено у 42 локалне самоуправе, као и да више од 44.000 ученика похађа школу на једном од осам језика националних мањина.

"Чини ми се да национални савети и националне мањине имају у Влади Србије доброг партнера који је увек био отворен да их саслуша и увек ће слушати проблеме са којима се мањине сусрећу", рекла је Брнабићева.

Истиче да би била јако срећна да такав положај имају Срби у земљама региона, да могу да уче на српском језику и да добијају новац од влада тих држава да би сачували културу, традицију и писмо.

 

Одлично се боримо, важно да останемо дисциплиновани

Брнабић је апеловала на грађане да буду дисциплиновани и поштују мере у циљу сузбијања корона вируса и додала да се Србија одлично бори са тешком епидемиолошком ситуацијом.

"То је важно не само због нас самих већ и здравствених радника који целе године напорно раде, да њима олакшамо, а ови бројеви које имамо нису нешто што је било неочекивано имајући у виду ситуацију у Европи и региону. Ми се одлично боримо и апелујем на људе, а знам да је свима доста свега, и да је психички тешко да имају стрпљења", рекла је Брнабић.

Брнабић је изразила наду да је вакцина близу и да ћемо полако почети да се враћамо у нормалан живот.

На констатацију Марковића да се говори само о корони а не и о другим важним темама попут војног наоружања или томе да Црвена Звезда вечерас игра, Брнабић је рекла да је вечерашња утакмица веома важна и пожелела све најбоље тиму црвено-белих.

 

У првих 100 дана рада владе помак у владавини права

Европске интеграције су стратешки приоритет и фокус владе на европском путу биће пре свега на владавини права, рекла је Брнабић и најавила да ће се у првих 100 дана рада владе видети велики помак у тој области.

“Цео мој тим предано ради на томе и очекујем да партнери из ЕУ то поздраве и отворе нова поглавља”, рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да је Србији место у Европи и да наша земља између 65 и 70 одсто производа извози на европско тржиште, па онда у регион, као и да око 70 одсто укупних страних инвестиција долази из земаља чланица ЕУ.

“Економски ми смо практично део Уније, а политички пролазимо кроз процес интеграција. До сада смо отворили 18 поглавља, два привремено затворили, а да ли ће се отворити до краја године још увек не знам, али мислим да смо заслужили”, истакла је Брнабић.

Додала је да ће фокус владе бити на владавини права и очекује да ће се у 2021. години Србија додатно приближити ЕУ, наводећи да држава стоји на том становишту и да је то њена искрена политика.

Навела је и да ће Србија чувати традиционална пријатељства са Русијом, Кином, Турском, УАЕ и другим земљама, указујући да то није у супротности са европским интеграцијама, те да и друге земље чланице ЕУ имају пријатељства са неким од тих земаља.

Према њеним речима, на европском путу Србија треба да усаглашава своју спољну политику са ЕУ, али да то не значи да неће да задржи традиционално размишљање.

“То неће бити лако, али није ни немогуће. Најважније је, а то је политика коју је увео председник Александар Вучић раније, да увек имамо искрен и транспарентан однос са свим партнерима”, рекла је Брнабић.

Србија ће се, када је реч о новој америчкој администрацији, трудити да ради као до сада и да покушава да даље продубљује односе и гради јако партнество.

Брнабућ је подвукла да је јуче разговарала са америчким амбасадором Ентонијем Годфријем и да Србија стоји иза Вашингтонског споразума, као озбиљна држава.

“Наставићемо да радимо на томе и покушаћемо са новом администрацијом да одржимо макар исти ниво комуникације и да наставимо да улажемо у то партнерство”, рекла је Брнабић.

Очекује да САД не мења радикално политику и да ће све оно што је постигнуто у претходне четири године наставити и са новом администрацијом.

 

Очекујем да почне примена Закона о пореклу имовине

Брнабић је поручила да очекује да почне примена Закона о пореклу имовине, као и да надлежне институције истраже да ли су истинити наводи које је чула да брат Драгана Ђиласа има 29 некретнина од укупно 1.726 метара квадратних.

"Ако је истина да Драган Ђилас и његов брат имају сву ову имовину, изузетно бих волела да видим које је порекло те имовине и како је могуће стећи толику имовину", рекла је Брнабић.

Брнабић је напоменула да би то требало све истражити управо зато што је Драган Ђилас био политички функционер и да је то свакако за једну озбиљну истрагу.

Напомиње да је притом реч о имовини која је пријављена уз све остало богатство које има Драган Ђилас.

"Надлежни органи треба да кажу да ли је то истина. Једино што можемо сви ми да тражимо и очекујемо јесте да надлежне иституције раде свој посао и да се не плаше никога колико год медијски и финансијски моћан био, да истраже и покрену одређене поступке ако за то постоји основа", рекла је Брнабићева.

Оценила је да би недостатак реакције надлежних значило да су ти моћници јачи од државе само зато што поседују толико богаство и што су медијски моћни, али и да нису сви грађани исти пред законом и државом.

Истакла је да они што критикују председника Александра Вучића заправо говоре о себи, јер то не би нормалним људима пало напамет.

"Они нас оптужују за ствари које су они радили на начин како нас оптужују и много горе", навела је Брнабић.

Додаје да се све види и по томе како су водили локалне самоуправе, на пример у Шапцу, где је локална самоуправа плаћала београдске тзв. новинаре или тзв. интелектуалце да би нападали Вучића у опозиционим медијима.

"Грађани Шапца су плаћали људе у београдским медијима да би нападали Вучића. На пример, један од виђенијих колумниста је портпарол шабачког водовода. Каква је то спрдња са грађанима Шапца, шта су грађани Шапца плаћали", запитала је Брнабић.

Брнабић је рекла да све што причају о садашњој власти у ствари причају о себи, и када говоре о Јовањици и Моровићу и слично.

 

Нисмо закаснили ни са једном мером

Брнабић је оценила да се није закаснило са увођењем ниједне мере против ширења корона вируса и навела да сматра да се до сада успело у проналажењу баланса између здравствене заштите и свакодневног живота људи и одржања привреде.

"Мислим да нисмо закаснили ни с једном мером. Ситуација је комплексна, па је комплексна", рекла је Брнабић и додала да би ситуација била иста и да су раније уведене мере, што се може видети из примера других земаља које су имале раније и много рестриктивније мере, па ипак, нажалост, имају катастрофалне бројеве.

Брнабић је рекла да је вирус такав у ово доба године и подсетила да су сви у Кризном штабу од почетка говорили да ће јесен и зима бити изузетне тешке.

"Као премијерка и неко ко води Кризни штаб увек сам се трудила и трудим се да нађем најбољу могућу меру између епидемиолошких мера, живота и економије. Другачије би било да вирус није био присутан читаве године, ми смо се у марту борили изузетно рестриктивним мерама, али онда видите да ни људи не могу то да издрже, а тек привреда не може да издржи", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да су се трудили да неке привредне субјекте оставе отворене да раде, оне за које сматрају да не постоји нарочити епидемиолошки ризик, и то управо из разлога што неки људи од тога живе и хране своје породице.

У том смислу, рекла је да је једна од препорука стручног дела Кризног штаба била да се у 17.00 затворе и сви салони лепоте.

"Шта би радили ти људи који држе те салоне, од чега би живели, да ли је то место које је нарочито ризично, да ли има разлике да ли идете тамо у 15.00 или у 19.00. Није то исто као кафићи и ресторани, борила сам се колико год сам могла и ако сам погрешила, нећу се либити да признам и преузмем личну одговорност за то", навела је Брнабић.

Истиче да се трудила да се размишља и о животима људи и њихових породица, како да одрже своје послове, поготову мале фирме, како да прехране своју децу и то зато што је немогуће да им се из буџета помогне док се паралелно бори са корона вирусом за шта се одваја велики новац.

 

Проверити шта је потребно за рад Ватрогасног дома у Бродареву

Брнабић је рекла да ће проверити са министром унутрашњих послова, Александром Вулином, шта је потребно како би са радом почео ватрогасни дом у Бродареву у близини Пријепоља.

"Проверићу са министром Вулином шта је потребно како би почео да ради и када будем посетила Пријепоље можемо заједно да одемо да погледамо то, а дугујем вам тачан одговор", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/РТС