Народна скупштина

Брнабић: Опозиција не поштује институције и грађане Србије

Посланици Скупштине Србије почели су данас расправу о предлогу за гласање о неповерењу министру унутрашњих послова у Влади Републике Србије Братиславу Гашићу који је поднела група опозиционих посланика, а седници присуствују председница Владе Републике Србије Ана Брнабић, као и министар Гашић.

Брнабић је током расправе истакла да нема личне одговорности Гашића, а опозицији поручила да седнице не би ни било да владајућа коалиција није гласала за дневни ред, а потом обезбедила и кворум за рад.

Поручила је опозицији да ова седница не би ни била одржана, а коју су иначе тражили опозициони посланици, да владајућа коалиција није најпре гласала за дневни ред седнице, а потом и обезбедила кворум за рад.

"Овај кворум на најбољи начин је показао колико вам је заиста стало да разговарамо о овим стварима. Захтев за Гашићеву смену је један од ваших основних захтева овде, као и на протесту, па да ли је онда могуће да два дана ви као организатори протеста не можете да се прикупите да имате кворум да се о томе разговара", упитала је Брнабић.

Указала је да то показује непоштовање према тим људима који сваки дан шетају и протестују, али и према институцијама.

Брнабић је рекла да је пажљиво записивала све што је (народни посланик Мирослав) Алексић говорио 38 минута и да ни у једном тренутку није чула шта је тачно Гашићева одговорност.

"Једино ако мислите да ухапсимо све превентивно па онда више неће бити ниједног злочина, сви ће бити у затвору. Такву врсту демократије, слободног друштва и владавине права ће грађани морати да сачекају када ви дођете на власт, па да као 2009. године преко ноћи политички смените све судије и поставите своје тужиоце", рекла је Брнабић.

Поручила је и да није реално да се захтеви са протеста против насиља испуњавају на улици, те је рекла и да посланици који их испостављају треба да дођу на посао у скупштину где о томе треба да се разговара.

Брнабић је рекла да у Народној скупштини, када је било проблема са кворумом, нису били ни Радомир Лазовић, ни Ђорђе Микетић, ни Небојша Зеленовић, ни Синиша Ковачевић.

После неколико упозорења, председник Народне скупштине Републике Србије др Владимир Орлић изрекао је опомену народном посланику Александру Јовановићу Ћути, који је добацивао током говора Брнабић.

Поводом тврдњи посланика опозоције да је фотошопирањем фотографије на којој су поред ње председник Републике Србије Александар Вучић и министар финансија Синиша Мали омаловажавала људе на улици она је рекла да је то учинила да би показала шта су  они урадили.

"Ви сте фотошопирали број људи иако је био импозантан, како би показали да је било више људи на протесту. У мом свету то што сте ви урадили фотошопирајући грађане да би показали да их је било више, то је омаловажавање грађана. А ја сам само показала да сте ви омаловажавали грађане и то вас боли", навела је Брнабић.

Додала је да је Влада након трагедија у ОШ "Владислав Рибникар" и у околини Смедерева предложила и усвојила мере.

"Ми смо, као што су рекли, сазвали прес конференцију и предложили мере. Конкретне мере. Разоружавање Србије, запошљавање додатних полицајаца да обезбеђују школе, измена Кривичног законика, измене Закона о оружју, Радну групу за безбедност деце на интернету, Савет за спречавање вршњачког насиља. А шта сте ви предложили. Ни једну меру", рекла је Брнабић.

Оценила је да је понашање опозиције, која нема предлоге за решавање проблема већ само упире прстом у кривце, проблем са којим се суочавамо не само власт у Србији већ читаво друштво.

Подсетила је да се управо вратила из Лондона и да у Великој Британији за разлику од Србије када власт предложи неки план одмах затим и опозиција понуди свој план.

"И онда можете да водите дебату. А код нас ми никада не добијемо контра мере нити предлоге. На мере нисте одговорили контра мерама. Троје посланика је предложило нешто, али где је била опозиција да каже "изволите људи ово су наши предлози". Не, наша опозиција само упире прстом у кривце", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да се са скупштинске говорнице поново чуло да "разоружавање Србије ништа неће променити".

"Ја се не слажем с тим, а верујем да се и велики део оних који протестују сваке суботе против насиља са тим не слаже. Ми смо разоружавали и значајно се смањио број оружја у рукама људи Србије од 2012. године односно од како се променила власт", истакла је Брнабић.

Навела је да се од 2002. године и злочина у Лесковцу када је убијено седморо људи, до 2007. године и злочина у Јабуковцу када је убијено деветоро људи број оружја у поседу грађана повећао.

"Кажете да разоружавање неће променити ништа, али не кажете шта ће променити. Само тражите оставку Братислава Гашића, а после и целе Владе. А ми смо рекли - нема проблема, само идемо на изборе. А онда сте ви рекли "не избори" и почели сте да правите покрет против избора. Ви кажете да ми игноришемо грађане који протестују, али управо супротно - институционално ви игноришете те грађане", оценила је Брнабић.

Оценила је да део опозиције који протестује не тражи њену смену већ само министра унутрашњих послова Гашића, како случајно њена оставка не би довела до избора.

"Када дам оставку, немојте да правите протесте против избора. Да не буде као када смо ухапсили оног што је држао лутку. Када сте прво позивали да га ухапсимо, а када смо га ухапсили онда сте позивали на протесте јер смо га ухапсили", рекла је Брнабић.

Додала је да је број тешких убистава у Србији био највећи у периоду од 2001. године до 2012. године.

"Укључујући убиство премијера Србије и то у дворишту Владе Србије. Онда можете да замислите колико су се људи у Србији тада осећали безбедно. Број страдалих људи, понајвише жена у породичном насиљу највећи је био у десетогодишњем периоду од 2002. године до 2012. године и сваке те године појединачно већи од претходне. Број масовних убистава је био највећи у том периоду. И када се 2007. године догодила трагедија, не да нисте разоружали Србију него сте наставили са издавањем дозвола па се онда догодило масовно убиство 2013. године", рекла је Брнабић.

 

Нећу предложити смену Гашића, може да се иде на изборе

Брнабић је изјавила да неће предложити смену Гашића, јер је радио озбиљно, посвећено и да нема његове одговорности за трагедије које су се догодиле, а опозицији поручила да се на власт не може доћи насиљем ни на улици, већ на изборима и да је за њих увек спремна.

Током расправе, Брнабић је поручила опозицији и да могу да добију оставку целе Владе Србије.

"Нисам за смену Гашића, али можете да добијете оставку читаве владе, након тога иду избори. За њих смо увек спремни, рачунајте на то да имате моју оставку. Ја сматрам да је важно да се легитимитет потврди на изборима, а можда ће се људи одлучити да гласају  за вас да би плата полицајца поново била 41.000 динара, а медицинске сестре 37 хиљада динара", рекла је Брнабић.

Додала је да су избори једини начин да се дође на власт у Србији.

"Ми долазимо у Скупштину када год ви затражите. Ја сам овде пети пут, упркос свему што се дешавало. Гласамо за дневни ред који ви хоћете. Нећемо насиље, мислимо да у демократском друштву мора да се разговара и да насиље не може да донесе ништа добро, а свакако не власт. У Србији се на власт долази само изборима", нагласила је Брнабић.

Истакла је да, као председница Владе Србије, није спремна да јој неко други кадрира у влади, а поготово не на улици. 

"Мислим да је важно да се то ради демократски у институцијама. Гашић ради озбиљно, посвећено и одговорно свој посао и то је доказао од како је формирана влада од октобра прошле године. Нема никакву личну одговорност за трагедије које су се десиле у Основној школи "Владислав Рибникар" и у Младеновцу. Полиција је брзо и добро реаговала после злочина и не видим како смо могли да спречимо те трагедије", рекла је Брнабић.

Додала је да није за његову смену и зато што мисли да треба да се чувају људи који добро раде свој посао.

Како је рекла, Гашић је на места у Министарству унутрашњих послова поставио најбоље људе, од специјалаца који су јуче ухапсили тројицу припадника тзв. косовске полиције до државних секретара и да опозиција захтевом за сменом министра понижава њих.

"Ако не верујете мени, питајте представнике цивилних организација, људе из Националног конвента са којима стално водимо разговоре о новом Закону о  полицији. Иако се често са њима не слажем, они ће вам потврдити да никада ниједан орган власти није разговарао са цивилним друштвом на тако цивилизован и културан начин, јер је реч о врхунским стручњацима", рекла је Брнабић.

На оптужбе опозиције да је актуелна власт "урнисала полицију", одговорила је да је највећа плата у полицији у време када су они били на власти била  41.740 динара, а да је данас 82.014, што је повећање од 96,5 одсто.

"Питајте полицајце да ли су имали ципеле, униформе, капе, зимске униформе. Погледајте полицајце који су јуче ухапсили тројицу албанских полицајаца у централној Србији. На понос су државе када видите како су опремљени и спремни. Данас сваки полицајац има по неколико комада лепих, нових униформи", рекла је Брнабић.

Алексићу је рекла да поново помиње Јовањицу, иако је Тужилаштво утврдило вештачењем телефона Предрага Колувије да он није  имао никакав контакт са Александром и Андрејем Вучићем.

"Тужилаштво је потврдило да Александар и Андреј Вучић нису починили никакво дело које захтева гоњење по службеној дужности. То је потврдила и новинарка Јелена Зорић. Али никада нисмо чули од Алексића извињење. Као што је једном рекао Александар Тијанић: "Ако ти је истина постала једини аргумент, онда си надрљао"", рекла је Брнабић.

На оптужбе Алексића да власт брани Колувију, одговорила је да је он од новембра 2019. године до септембра 2021. године био у притвору, а да је затим изашао са наногицом.

"Толико га бранимо да је две године био затворен у притвору и то док траје поступак. Тако је био наш човек и тако ми бранимо тог Колувију. То никада нећете чути од тог посланика и његове странке, зато што није важна истина, него лаж. И успешни су у томе због велике медијске машинерије коју имају", рекла је Брнабић.

Што се тиче оптужби на рачун сарадње власти и Вељка Беливука и његове криминалне организације, Брнабић је рекла да су сви они у затвору, а да су прикупљени такви докази да делује као да је све јасно и да белог дана неће видети.

"Ту долазите до нелогичности. Том Беливуку верују све осим да је припремано убиство Александра Вучића од стране Беливука. Ето толико је Беливук наш. А то да је припремао убиство потврђено је од неких европских служби", рекла је Брнабић.

Како је рекла, део опозиције је не мали број пута позивао своје подржаваоце на убиство Вучића, његовог старијег сина и брата. 

"Човек је написмено то урадио. Могли бисте да се оградите од тога,  уместо што ми добацујете", закључила је Брнабић.

 

Срби на КиМ нису сами, уз њих су Александар Вучић и Влада Србије

Брнабић је рекла да Срби на Косову и Метохији нису сами, да су уз њих председник Србије Александар Вучић и Влада Србије и да ће се заједно борити и дати све од себе да тамо сачувају мир.

"Један од транспарената који сам видела у Скупштини је "Срби са КиМ нисте сами". То подижете ви који сте 2001. године пустили 1.900 албанских терориста из затвора од којих је већина 2004. године извршила погром на Косову и Метохији. Запаљени су тада и заувек уништени споменици културе, благо од непроцењиве културне и верске вредности за наш народ у целини; цркве, манастири, протерано 4.000 људи, убијено више од 30. Ви прстом тада нисте мрднули, али ево данас сте се сетили и подигли А4 папир на коме пише "Срби са КиМ нисте сами"", рекла је Брнабић.

Додала је да је док је Вук Јеремић био министар спољних послова 2008. године једнострано проглашена независност тзв. "Косова".

"Тадашњи председник побегао је из земље. Ви сви остали написали и послали једно саопштење за штампу. И толико о томе, а данас им кажете "Срби на КиМ нисте сами". Управо ови који држе тај транспарент из те странке (Народна странка), тог човека, 2010. године поставили су питање Међународном суду правде и тако дали алиби Приштини и свима онима који су признали једнострано проглашену независност тзв. "Косова"", рекла је Брнабић.

Додала је да је, када је питање постављено, прво помислила да можда није било добро формулисано.

"А онда прочитате у депешама Викиликса да је Вук Јеремић добро поставио питање. Зато што је рекао да они желе "декосовизацију Србије". Да је то политика тадашње Владе Србије. Да ће то нама помоћи да решимо проблем. Онда схватите да је добро постављено питање, са том намером и циљем који су на крају крајева и добили", рекла је Брнабић.

Додала је да су 2010. године преговори о Косову и Метохији из Уједињених нација, где, како је рекла, Србија има много савезника, пребачени у Европску унију.

"У Европску унију где имамо много мање савезника и где смо у много лошијем положају. Што је било потпуно у складу са политиком декосовизације коју су рекли да воде, али нису то рекли грађанима Републике Србије већ америчкој амбасади. Да су били отворени према грађанима то би било фер. Свако има право у демократском друштву на своју политику", оценила је Брнабић.

Рекла је и да успостављање административног прелаза резултат политике која је вођена до 2012. године.

"Ви сте 2011. године поставили границу између Срба и Срба, Јариње и Брњак, и данас ти људи имају образа да Србима на Косову и Метохији поруче "Срби на КиМ нисте сами"", рекла је Брнабић.

Рекла је и да део опозиције тврди да Влада Србије дозвољава терор премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија над Србима на северу Косова и Метохије.

"Да вас подсетим, шта је ваш шеф, тај велики познавалац српске и глобалне политике под знацима навода говорио о Куртију од кога сада браните Србе. Децембра 2019. године каже Вук Јеремић: "Не може се оспорити да је Аљбин Курти један интелектуалац, патриота, прилично стабилан човек, све супротно од Александра Вучића"", навела је Брнабић.

Додала је да је на тај начин Јеремић отворено стао на страну Куртија против легитимно изабраног председника своје државе.

""Аљбин Курти је леп, диван, све супротно од председника Србије", каже Вук Јеремић. "Александру Вучићу неће бити лако у разговорима са Аљбином Куртијем. Да преко пута Куртија седи много образованији и компетентнији човек од Александра Вучића имао би озбиљан изазов". Па овако мајка Аљбина Куртија не прича о Куртију", рекла је Брнабић.

Рекла је да је Јеремић и наредних година наставио да хвали Куртија.

"Годину дана, том врсном познаваоцу спољне политике глобалних кретања, није било довољно да схвати какав је Аљбин Курти и у каквој су ситуацији Срби на Косову и Метохији. Децембра 2020. године каже: "Нова Влада Косова ће вероватно бити предвођена Куртијем. А парадоксално неке ствари ће постати лакше јер Курти није посебно заинтересован за признање независности од стране Београда". Каже тај ведета спољне политике", рекла је иронично Брнабић.

Брнабић је оценила да је Јеремић водио спољну политику Србије у најизазовнијим временима.

"И што каже његов заменик "Е добро смо живи кад су нас такви људи водили". А такви људи данас кажу "Срби са КиМ нисте сами". Не него су са Аљбином Куртијем овим вашим јунаком, препаметним, прелепим, преинтелигентним миротворцем и пацифистом кога сте хвалили на сва уста и радовали сте се што је дошао као нови премијер владе Косова", рекла је Брнабић.

Додала је да Срби на Косову и Метохији ипак нису сами и да могу да рачунају на помоћ институција Републике Србије.

"Нису сами. Александар Вучић је уз њих, ми смо уз њих и даћемо све од себе да сачувамо мир, али никада да не дамо на наш народ од стране Аљбина Куртија кога толико цените поштујете и волите", закључила је Брнабић.

 

Захтеви дела опозиције се тичу контроле медијског тржишта

Брнабић је рекла да захтеви дела опозиције која тражи изгласавање неповерења министру унутрашњих послова Братиславу Гашићу имају везе са контролом над целокупним медијским тржиштем у Србији.

Брнабић је поновила захтеве који би, према оцени дела опозиције спречили трагедије, а то су, укидање ријалити програма и то без критеријума, укидање фреквенција за ТВ Пинк и ТВ Хепи, смена чланова Регулаторног тела за електронске медије, забрана штампања таблоида, и то оних за које они кажу да не смеју да се штампају, смена руководства РТС-а и смена министра Гашића и шефа Безбедносно-информативне агенције Александра Вулина.

"То су поштовани грађани мере које је предложила опозиција, какве то везе има тачно са трагедијом која се десила, како би ти спечило било коју од ове две трагедије?", упитала је Брнабић.

Брнабић је оценила да је то захтев за контролу над целокупним медијским тржиштем од стране Драгана Шолака.

Брнабић је упитала је где је у тим мерама опозиције безбедност у школама, предлог да се, на пример, промени наставни план како би децу учили толеранцији и способностима комуникације или више педагога у школама.

Брнабић поставила је питање и ко од политичких лидера то тражи, те констатовала да су то управо они који су довели ријалити у Србију, они који су били власници и директно зарађивали новац од њих.

Подсетила је да су управо они који траже укидање дозвола Пинку и Хепију они који су им те дозволе дали.

"Ваљда није било довољно исплативо да будете власник Великог брата, дајте да будемо делом и власник Пинка. Е, они се данас боре против националних фреквенција", рекла је Брнабић.

Брнабић је констатовала да предлози мера, односно захтеви немају никакве везе са трагедијама.

Наводећи да је припадник Безбедносно-информативне агенције Владимир Ровчанин 2003. године у Нишу убио четворо својих колега, а тешко ранио тројицу,  премијерка Брнабић је рекла да тада никоме није пало на памет из читавог система одбране, односно безбедности да поднесе оставку.

Такође, ни када је председник Владе Србије 2003. године убијен, нити је неко поднео оставку, нити је некоме пало на памет да је тражи, а сада, како је рекла, причају о политичкој одговорности.

 

 

 

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2