Народна скупштина

Брнабић: Србија се не задужује као раније за време бивше власти

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је, поводом изјаве да ће грађани Србије морати много да раде да врате паре за које ће се задужити, да то није тачно јер се Србија не задужује као раније за време бивше власти, када се задуживала за потрошњу.

Овога пута, рекла је Брнабић, на седници Скупштине Србије, задужујемо се да бисмо ушли у инвестиције, а да се новац уложен у инвестиције враћа сам.

"Када су каматне стопе по којима се задужујемо нормалне и новац иде у улагање онда те инвестиције саме себе отплате", рекла је Брнабић и навела да, рецимо, научно технолошки паркови у које ће се улагати стварају нову вредност и отплаћују себе.

Брнабић је поновила да се предлаже задуживање, између осталог, за Моравски коридор, за Дунавску магистралу, за саобраћајницу Рума-Шабац, Лозница, научно-технолошке паркове у Нишу и Чачаку 2 фаза, као и за Регионални инкубатор у Крушевцу.

Према њеним речима, све паметне земље се задужују овако како ми сада радимо, као што су Немачка, Француска, САД, Јапан, Швајцарска.

Када се гледа удео јавног дуга у БДП-у, многе од тих земаља су и задуженије од нас, рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да постоје две врсте лошег задуживања, а оба смо имали од 2000. до 2012. године, када се држава задуживала за потрошњу.

"То је случај када немате инвестиције, а политички подижете плате и пензије, па се задужујете и то води у сигурну пропаст. Зато је Србија 2013. године, по наводима из Светске банке и ММФ-а на неколико недеља од банкрота", рекла је Брнабић.

Као друго лоше задуживање навела је, случај узимања новца који не може да се искористи јер није урађена пројектно-техничка документација.

"Ми смо зато плаћали или камате или пенале на неискоришћена средства јер је неко мислио да је политички опортуно да обећавате људима свашта, а немате пројектну документацију на основу које бисте пројекат за који сте се задужили реализовали", рекла је Брнабић.

Говорећи о оптужбама да се наводно узимају кредити за "плаћање ботова", Брнабић је упитала како је могуће да неко тако покушава да обмане грађане и подсетила да је још јуче тачно навела за које пројекте се узимају средства.

"Ви мислите да Европска инвестициона банка не проверава своје кредите и користи новац од кредита узетих од ње. Не знам шта вам значи бот? Ми имамо интернет тимове, то су наши чланови, омладинци који се боре на интернету. Људи од крви и меса који верују у СНС и оно што радимо. Можда ви имате неке софтвере и ботове који раде за вас", рекла је Брнабић одговарајући самосталном посланику Александру Јерковићу.

 

Приоритети у просвети веће плате, борба против насиља, модернизација

Брнабић је изјавила да ће у раду са министарком просвете Славицом Ђукић Дејановић ако она буде изабрана на ту функцију имати 10 кључних приоритета.

Брнабић је у Скупштини Србије истакла да је први приоритет побољшање материјалног положаја запослених и навела да од 1. септембра за њих стиже додатних 5, 5 одсто повећања примања, а од 1. јануара 2024. додатних 10 одсто.

"Друго је борба против насиља у школама, на чему радимо већ неко време. Драго ми је што смо коначно пустили у рад и платформу 'Чувам те' коју сада користе људи широм Србије да пријаве насиље у школама“, рекла је Брнабић.

Навела је да ће се наставити са улагањем све више новца у науку и иновације и у том смислу истакла да ће све већи фокус бити на улагањима у културу и уметност.

„У школама ће бити све већи акценат на уметности и култури јер ће у времену које је пред нама, у 21. веку креативност и иновативност бити нешто што ће одређивати успех једне земље.

Ко не буде имао креативне и иновативне људе неће моћи имати успешну ни земљу ни економију и зато смо кренули са повећањем броја специјализованих уметничких одељења у гимназијама у Србији“, истакла је Брнабић.

Као пети приоритет је навела већу подршку школама у руралним крајевима и истакла да је жеља да и школе у сеоским подручјима имају исти квалитет наставе као и оне у великим градским центрима.

Шести елемент је наставак улагања у опрему и модернизацију.

Завршили смо пројекат Повезане школе, за који смо узели кредит од Европске банке за обнову и разавој (ЕБРД) од 60 милиона евра, одмах га искористили и за непуне три године повезали све наше школе на брзи интернет", рекла је Брнабић и додала да је ово пример добро уложених пара из кредита.

Следећи приоритет настао као последица мајских трагедија, посебно оне у Основној школи "Владислав Рибникар“ је много већи фокус у школама у оквиру курикулума на толеранцији и разумевању.

 "На овоме већ ради радна група за ментално здравље. Ради то са Филозофским факултетом и ја очекујем да ми већ почетком следеће школске године кренемо са иновирањем курикулума у тим областима“, истакла је Брнабић.

Као осми приоритет је навела додатно ширење дуалног образовања. 

"Следећи је израда Закона о високошколском образовању за које мислим да је један од најважнијих које ћемо донети у овом мандату, да би обезбедили боље финансирање наших високошколских установа, али и бољи квалитет за све наше студенте", рекла је Брнабић.

Десети приоритет, према њеним речима, јесте већа подршка предшколском образовању, будући да, како је истакла, свака земља која жели да буде успешна мора да се фокусира на  образовање најмлађих.

 

И грађани виде неозбиљност опозиције

Брнабић је одбацила наводе опозиције да се годишње из Србије исели око 50.000 становника, наводећи да истраживања Међународног институт за економска истраживања из Беча показују прилив младих и образованих.

"Србија је једина успела да преокрене тај тренд и то каже Међународни институт. Ви сте прво рекли да годишње одлази 50.000 људи, па за 30 секунди сте рекли 70.000, при том тврдите да имате доказе”, рекла је Брнабић одговарајући у парламенту опозиционим посланицима.

Упитала је како је онда могуће да Србија има већу стопу наталитета.

"Кажете прво да се исељава годишње 50.000 младих, па кажете 70.000, а стопа наталитета је 1,63. Па ко рађа ту децу? То су ваше студиозне процене? Млади се исељавају, а ми имамо све више беба. Баш да видим ту вашу логику”, рекла је Брнабић.

Брнабић је потом констатовала да и грађани виде неозбиљност опозиције.

"Говорили сте да је циљ Закона о запошљавању странаца решавање рада на црно, Али, буквално то није циљ закона. Ми хоћемо да направимо запошљавање странаца ефикаснијим”, рекла је Брнабић.

Брнабић је оценила да је “економско визионарство опозиције за уџбенике”, додајући да су њихови посланици навели да крупни капитал има један циљ, а то је јефтина радна снага.

"Крупни капитал има за циљ максимизацију профита. То се не постиже јефтином већ квалитетном радном снагом, а свака квалитетна радна снага мора да се плати”, рекла је Брнабић и додала да је управо бивша власт промовисала Србију као земљу јефтине радне снаге.

 

Државни буџет као кућни, не троши се за све из буџета него и из кредита

Брнабић је изјавила да не може и не треба све да се гради новцем из републичког буџета, већ је у неким случајевима новац из кредита боље решење.

Брнабић је то рекла реагујући на оцене појединих посланика да зајмовима, који су на дневном реду текућег скупштинског заседања, Србија корача у дужничко ропство и да би могло и да се гради новцем из буџета.

"Републички буџет је као буџет неког домаћинства. Зашто то домаћинство ако има добре приходе не би купило стан на кредит, уместо да чека да скупи све паре потребне за куповину стана", запитала је Брнабић.

Навела је да се средствима из буџета гради када је то боље решење, када неки посао не може да чека, када рецимо тендер за документацију траје дуго, али да све не може да се гради новцем из републичке касе.

Према њеним речима, власт се критикује и када се гради из буџета и када се иде на тендер.

Осврнула се и на излагање посланице Данијеле Грујић из Посланичке групе Правац Европа, која је питала шта је Министарство просвете, 40 дана до почетка нове школске године учинило да школска година почне безбедно, када је претходна завршена напречац.

"Не разумем шта хоћете да кажете. Ако кажете да 1. септембра неће бити безбедно како је онда било безбедно 1. јуна. Зашто нас критикујете што смо претходну школску годину прекинули, ако мислите да је тада било безбедно у школама", рекла је Брнабић.

Рекла је и да се оваквим изјавама ствара паника код родитеља, јер им се тако говори да у школама није безбедно.

 

 

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2