Народна скупштина

Мали: Поверење страних инвеститора у Србију и економску политику

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је Србија други пут ове године изашла на међународно финансијско тржиште и емитовала обвезницу од 1,2 милијарде долара како би рефинансирала најскупљу обвезницу која је емитована 2011. године.

Мали је истакао да је остварена шест пута већа тражња од понуде и додао да се преко 200 највећих инвеститора на свету јавило да купи обвезницу, наводећи да је то историјски резултат за Србију и њене грађане.

Према његовим речима, обвезница је емитована по стопи од 2,125 одсто, док је стопа обвезнице из 2011.године износила 7,25 одсто.

"То вам говори о поверењу које страни инвеститори имају у Србију и економску полиитку коју водимо, као и најбољи показатељ да стопа раста БДП-а, која ће бити најбоља у Европи ове године, показује свој резултат", истакао је министар.

Мали је објаснио да је Србија могла да уштеди 500 милиона евра и направи, примера ради, пет клиничких центара за тај новац да је обвезница из 2011. године емитована по каматној стопи од 2,125 одсто.

Министар је рекао да је након хеџовања долара у евре добијена стопа од 1,066 одсто, наводећи да се никада у историји земље није догодила тако ниска каматна стопа.

"Не повећавамо јавни дуг, враћамо кредите и враћамо обвезнице које је неко други узимао пре нас, а које су посебно доспевале у септембру 2021.године и смањујемо трошак нашег јавног дуга. Врло сам поносан на то", поручио је Мали.

Министар је истакао да је Србија јуче урадила праву ствар која је потврдила исправност економске политике, наводећи да то потврђују међународно финансијско тржиште, Лондонска берза и међународни инвеститори.

 

Представљање три пореска и два царинска закона

Мали је изјавио да се изменама и допунама Закона о порезима на имовину од 1. јануара 2022. године, порез на наслеђе и поклон и порез на пренос апсолутних права, премешта са Пореске управе на локалне самоуправе.

Мали је, представљајући три пореска и два царинска закона, рекао да су порези на наслеђе и имовину и пренос апсолутних права извор прихода локалних самоуправа.

"С једне стране смањује се оптерећење Пореске управе, а с друге стране дајемо могућност локалним самоуправама да се на прави начин организују и максимизирају наплату пореза што представља и њихов приход", рекао је Мали и додао да се општинама и градовима даје довољно времена да се све то спроведе у пракси.

Мали је истакао да се највећа промена измена и допуна Закона о пореском поступку и пореској администрацији односи на поједностављење пореских поступака за оне који имају захтеве за повраћај и прекњижавање или више плаћеног или погрешно плаћеног пореза, као и захтеве за одлагање плаћања пореза.

Како је рекао, то ће убудуће моћи да се чини преко портала Пореске управе, електронски.

"Када је у питању Закон о републичким административним таксама, укидамо и смањујемо доста такси како би умањили оптерећење привреди", рекао је Мали.

Као најважнију промену у Царинском закону, навео је померање рокова по питању застарелости царинског дуга, односно држави се даје дуже времена да реагује и заштити своје интересе.

"Предложене измене и допуне Закона о царинској служби проширујемо круг царинских службеника који су овлашћени за покретање царинског прекршајног поступка. На тај начин сами поступци царињења, односно царинских прекршаја ће бити бржи и ефикаснији", истакао је Мали.

 

 

За узми рачун и победи 2,8 милиона коверата

Мали је изјавио да ће друго извлачење за наградну игру "Узми рачун и победи" бити одржано у суботу, 28. новембра, наводећи да је до данас стигло 2,8 милиона коверата.

Мали је подсетио да наградна игра подразумева да грађани треба да прикупе и пошаљу на одређену адресу 10 фискалних рачуна или слипова. Подсетио је да је циљ наградне игре да се подигне свест код грађана да треба да узимају рачун и да је то у њиховом интересу.

Мали је најавио да ће се до краја године пред посланицима наћи нови Закон о фискализацији, којим се уводи нови начин обрачуна фискалних рачуна.

"Имаћемо касе које ће у стварном времену давати податке Пореској управи колико је рачуна плаћено, колико је рачуна издато и аутоматски ће се обрачунавати износ пореза. То је веома важно", рекао је Мали и додао да се спровођење закона очекује од 1. јануара 2022.године.

Мали је објаснио да привредници неће имати трошак и да је држава у буџету за 2021. годину обезбедила новац којим ће се покрити трошак унапређења система фискалних каса.

Према његовим речима, у првом кварталу 2021.године у Скупштини Србије треба да се нађе и Закон о е-фактурама, чија ће примена почети такође 1. јануара 2022.године.

Како је рекао, више неће бити папирних фактура и ПДВ ће моћи истог дана да се враћа.

 

Рекордно висок износ капиталних инвестиција

Мали је изјавио да ће у Предлогу буџета за 2021.годину бити рекордно висок износ капиталних инвестиција, наводећи да се очекује да ће то додатно да подстакне раст БДП-а на шест одсто колико је пројектовано у буџету.

Мали је рекао да се рекордно висок ниво капиталних инвестиција предвиђа у условима када се дешавају отпуштања људи, када се фабрике затварају и када су сви у свету у паници због КОВИД-19.

"Не кажем да је код нас лако, али ми ћемо у буџету осим повећања плата и пензија и минималне цене рада, као и смањење оптерећења на зараде имати и никада већи капитални буџет. То је изградња ауто-путева, школа, болница и све оно што је важно за грађане Србије", рекао је Мали.

Мали је рекао да ће посланици сутра расправљати о сету од седам споразума, а реч је о кредитима са међународним институцијама за оне пројекте који су важни за грађане Србије.

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2