Народна скупштина

Рагуш и Минг о унапређењу сарадње законодавних институција Србије и Кине

Потпредседница Народне скупштине Републике Србије и председница Одбора за спољне послове Марина Рагуш разговарала је са амбасадором Народне Републике Кине у Србији Ли Мингом о билатералним односима, свеукупној сарадњи, а пре свега, о унапређењу парламентарне сарадње двеју држава.

Рагуш је упознала амбасадора НР Кине са резултатима рада ПГП са Кином у прошлом мандату, посебно нагласивши посете најзначајнијим кинеским инвестицијама у Србији, од компаније "Huawei", преко Хабиса, брзог воза Соко и изградње брзе пруге, као и фабрика Минт које послују у Шапцу и Лозници. Рагуш је изразила жаљење што у претходном мандату није било више простора за сарадњу на билатерланом парламентарном нивоу, што ће бити учињено у наредном периоду, посебно имајући у виду да ће се наредни састанак Комисије за сарадњу Народне скупштине Републике Србије и Свекинеског народног конгреса НР Кине, чија је она копредседавајућа, одржати у Пекингу. Тим поводом, Рагуш је предала видео материјал о раду ПГП са Кином у претходном мандату, којим би волела да ова Комисија започне свој рад.

Саговорници су се сложили да је тренутна геополитичка ситуација у свету сложена и тешка, те је Рагуш поновила захвалност Србије НР Кини на челичном пријатељству и подршци нашем територијалном интегритету и суверенитету, као и поштовању међународног јавног права. Захвалила је на подршци коју НР Кина пружа Србији у Уједињеним нацијама и у Савету безбедности УН и додала да и Србија поштује територијални интегритет и суверенитет НР Кине, односно принцип једне Кине.

"Поносни смо на наше челично пријатељство са НР Кином, поносни смо на спољну политику своје земље коју води председник Вучић, и иако смо кандидати за чланство у Европској унији, Србија се неће одрећи својих пријатеља, посебно пријатеља каква је НР Кина", истакла је Рагуш.

Овом приликом захвалила је НР Кини на економској подршци Србији, као и на помоћи током короне, када је њена подршка била посебно драгоцена, на чему је српски народ захвалан кинеском народу.

Саговорници су оценили да билатерални односи двеју земаља, вођени шефовима држава, уз снажну подршку законодавних институција, представљају чврст темељ сарадње, имајући у виду низ споразума које су Србија и Кина потписале, а посебно Споразум о слободној трговини, који је отворио велики простор за даљу сарадњу.

Амбасадор Минг честитао је Рагуш на избору на ове важне функције у Народној скупштини, али и на њеном личном доприносу развоју и унапређењу односа два парламента у претходном мандату. Навео је да и НР Кина и Србија имају исте погледе на територијални интегритет и суверенитет држава и поновио подршку своје земље Србији по овом питању, имајући у виду са чиме се Србија суочава и каквим притисцима је изложена. Захвалио је Србији на поштовању става једне Кине.

На састанку је било речи о интензивирању парламентарне сарадње, али и о унапређењу економских односа и новим инвестицијама кинеских компанија у Србији.

 

 

 

Извор: Танјуг