Народна скупштина

Весић: Србија се развија и напредује

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфаструктуре Горан Весић поручио је да су флоскуле и неистине тврдње да се укидањем конверзије уз накнаду, што предвиђају измене Закона о планирању и изградњи, било коме поклања грађевинско земљиште, већ је управо супротно - тиме се ослобађа забробљени потенцијал српске привреде, подстиче раст грађевинске индустрије и даљи економски развој Србије.

Посланик Зелено - левог клуба Радомир Лазовић изнео је замерке на рачун укирања конверзије уз накнаду, тврдећи да се тиме "Награђују тајкуни који су у процесу приватизације девастирали фирме, јер ће користити земљиште које није било предмет приватизације“.

Казао је и да су те измене Закона неуставне и противне јавном интересу.

Министар Весић рекао је да је добро када се има више емоција, ако то није глума, али да није добро када се говори без аргумената и без знања.

“Чућете данас овде да се укидањем конверзије уз накнаду некоме поклања грађевинско земљиште и да ће бити угрожена права грађана су флоскуле и неистине, а о томе причају они у чије време су те фирме приватизоване. Ниједна фирма није приватизована после 2012. године“, приметио је министар Весић.

Навео је да се закони доносе како би се неко питање системски решило и никада зарад награде или кажњавања појединаца, већ ради општег добра.

“Никада ниједна разумна власт није донела закон као 2009. године, у циљу обрачуна тадашњег председника Бориса Тадића са појединим привредницима са којима није имао добре односе. Сви знамо да је конверзија уз накнаду уведена због Тадићевог сукоба са власницима Луке Београд, и да је тај закон последица његовог личног обрачуна“, рекао је министар Весић.

Још је, каже, парадоксалније, да је тај институт у закон уведен 2009. године на почетку глобалне економске кризе, која се посебно имала негативне ефекте на сектор некретнина, када су све земље доносиле законе подстичући развој изградњи.

„А, Србија је, како би се Тадић обрачунао са двојицом привредника, донела закон који је закључао сада већ 5.000 локација и потенцијалних 15 милиона квадрата“, рекао је министар Весић.

Какве су последице, илустровао је примером да Београд има 1,2 милиона квадрата пословног простора, а Софија 2,6 милиона, Букурешт 2,7 милиона, а Будимпешта чак 4,8 милиона квадрата пословног простора.

„То је тих 14 година заблуда, због којих смо у ситуацији да немамо довољно пословног простора, што значи мање инвестиција“, рекао је министар Весић.

Поновио је и да је до данас, Србија од конверзије зарадила нешто мало више од 30 милиона евра, а заробљено је више од 5.000 локација, истичући да би држава, да је само једна од тих локација искоришћена, могла да заради више од тих 30 милиона евра од пореза на имовину, ПДВ-а, плата за људе у грађевинарству и других дажбина.

Додао је и да је влада 2009. године и поред увођења конверзије уз надокнаду, само три месеца касније донела одлуку да - НИС не плати конверзију.

Појаснио је да се и по још увек важећем закону на земљиште испод објекта и на земљиште за редовну употребу, у већини случајева на плаћа конверзија, па је скоро 94 одсто конверзија урађено без накнаде, јер је свака фирма доказала да је земљиште или за редовну употребу или да има земљиште испод објекта.

То, каже, јасно показује да је реч о институту који не доноси новац у државну касу, јер у 94 одсто случајева није наплаћено ништа, а који кочи развој локација.

“Није рационално да се тај институт задржи, ниједна влада то не би урадила“, подвукао је министар Весић.

Истакао је и да су све земље бивше Југолавиије укинуле конверзију уз надокнаду, одавно – Словенија 1997, Хрватска 1996, Босна и Херцеговина пре скоро 20 година, док је у Северној Македонији то урађено за један денар.

То значи да се укидањем конверзије уз накнаду завршава својинска трансформација у Србији, као последњој од бивших репубика СФРЈ, додао је Весић.

„Укидањем конрезвије без накнаде ослобађа се забробљени потенцијал српске привреде и то је антирецесиона мера, јер тиме омогућавамо привреди да настави да гради. Ослободићемо се и заблуда из прошлости да сваки пут држава треба да узме паре од привредника. Притом, тако се боримо са рецесијом у грађевинарству, које ће добити замајац“, рекао је министар Весић.

Додао је да ће користи имати и држава, која ће приходовати додатни новац, привредници који ће моћи да раде и грађани који ће имати ниже цене некретнина.

Навео је и да не разуме поједине предлоге да је потребан мораторијум на изградњу и да треба забранити сваку изградњу у Србији.

“То је легитиман политички став, али политика ове владе је да се гради, да се Србија развија. Конверзија уз накнаду није донела користи, нити је примењивана, да се могла, примењивале би је све владе. Да је могло да се наплати више од 30 милиона, наплатило би се. Време је да се раскрсти са последњим рецидивом комунизма и да се Србија развија, да завршимо са друштвеном својимом и комунистичким управљањем на грађевинском земљишту“, закључио је министар Весић.

 

Од конверзије се нисмо усрећили, за 12 година само 30 милиона евра

Новцем који Србија намерава да добије из зајмова, по уговорима који су на дневном реду данашњег заседања Скупштине Србије, градиће се саобраћајнице и финансирати друге потребе неопходне Србији и њеним грађанима, изјавио је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.

Министар Весић је у парламенту, одговарајући на опаску посланика Мирослава Алексића да се Србија овим уговорима задужује за 1,27 милијарди евра, рекао да се тим новцем између осталог граде научно-технолошки паркови у Нишу и Чачку, бизнис инкубатор у Крушевцу, као и брза саобраћајница Шабац-Лозница, а обезбедиће се и новац за Моравски коридор.

Осврћући се на критике изречене на данашњој седници, а и оне раније које се односе на укидање конверзије земљишта, министар Весић рекао је да државно земљиште није предмет конверзије и да је за 12 година од конверзије приходовано само 30 милиона евра.

''Овај податак довољно показује да конверзија није Србији донела много новца па иза себе имамо 12 изгубљених година које се не могу вратити", рекао је министар Весић.

Укидање накнаде за конверзију земљишта омогућиће, између осталог, и легализацију кућа избеглима у "Олуји", изјавио је министар Весић.

Министар Весић је на седници Скупштине, одговарајући на критике народног посланика Драгана Николића, рекао да све избеглице које живе у Алтини, Бусијама, Грмовцу, Плавим хоризонтима и другим насељима на широј територији Београда и Србије не могу да легализују своје куће зато што се земља на којој су њихови објекти изграђени налази у стечају у различитим бившим пољопривредним комбинатима.

"Иако су градили куће пре 20, 25 година и имали би могућност да их легализују по садашњем закону без икаквих проблема, то не могу да ураде јер не могу да реше питање имовине зато што су та предузећа у стечају и зато што је неко из личне освете, тадашњи председник Борис Тадић, увео конверзију да би се осветио привредницима са којима није био у добрим односима", рекао је министар Весић. 

Зато људи који живе у овим насељима и дан данас не могу да легализују своје куће, рекао је министар Весић и поручио Николићу да ће остати запамћен по томе да је био против тога.

Министар Весић истакао је да ће укидање конверзије, између осталог, омогућити да се изврши легализација свим људима који су побегли у "Олуји" и који су изградили куће не пре годину или две дана, а имају све услове за легализцију осим једног, а то је имовински проблем.

Министар Весић рекао је да тај проблем не могу да реше зато што је неко смислио "накарадни" институт који не доноси никакву корист земљи осим што кочи развој привреде и зато што стечајни управници немају новца да затворе стечај, а повериоци не желе да уложе у процес конверзије, нити то могу да ураде.

Министар Весић је Николићу поручио да државна земља не може да буде предмет конверзије већ само земља која је у власништву, оснивачком капиталу предузећа.

"Када већ причате о неком закону, прво га прочитајте, а не да причате ствари које нису истините. Према томе, када већ причате о последицама, онда причајте о свим последицама, а једна од последица укидања конверзије је и ова. И не причајте о томе да је неко ко није надлежан донео одлуку да је нека одлука неуставна. Зна се ко у овој земљи, која је уређена, доноси такву одлуку", рекао је министар Весић и додао:"Надам се да сте све ово урадили из ваше жеље да се допаднете вашим бирачима или клијентима, а ја претпостављам да међу тим људима који ће сада моћи да се легализују можда има неко ко је гласао и за вас и немојте тим људима да се светите зато што не водите ову владу", рекао је министар Весић.

Николићу је поручио да, иако је опозиција, не би требало да напада оно што је добро.

"Немојте да говорите да је то државна земља јер није. Не може државна имовина да буде предмет конверзије, као што по постојећем закону сва земља испод објекта и сва земља за редовну употребу није предмет конверзије, а у 94 одсто случајева у којима је урађена конверзија се то тако показало. Према тома, зашто задржавати институт који не доноси приходе, кочи даљи развој и који, између осталог, не решава ни животне ситуације људи у Алтини, Бусијама, Грмовцу, Плавим хоризонтима…”, рекао је Весић.

Николићу је поручио да дискусију води аргументима и изразио наду да ће подржати да изменама и допунама Закона о планирању и изградњи људи у Алтини легализују куће.

"Не морате да подржите што ће моћи да се гради на другим местима пошто кажете да је неко некоме нешто обећао. Ево, ја сам обећао људима у Алтини пре шест година да ћу да помогнем да легализују куће, па ако можете да ми помогнете, био бих срећан", закључио је министар Весић.

Када је реч о Предлогу закона о озакоњењу објеката, нагласио је да се њиме не завршава озакоњење нелегализованих објеката, већ се решава ургентна ситуација за људе који живе у објектима који нису легализовани, јер ће они добити воду, струју и слично.

Овим предлогом се, појаснио је Весић, не прејудицира да ли ће легализација објекта бити дозвољена или не.

 

Извор: Танјуг/РТС 2