Народна скупштина

Вујовић: Забрана изградње хидроелектрана у заштићеним подручјима

Један од кључних разлога за предложене измене и допуне Закона о заштити природе односи се на забрану изградње хидроелектрана у заштићеним подручјима, чиме се обезбеђује дугорочно очување природних вредности због којих је одређено заштићено подручје и проглашено, изјавила је министарка заштите животне средине Ирена Вујовић.

Образлажући измене и допуне Закона о заштити природе, Вујовић је у Скупштини Србије, рекла да се у том пропису "дефинише начело предострожности у случајевима када постоји претња настанка штете за заштичено подручје и подручје еколошке мреже и када имамо недовољно научних података", рекла је Вујовић.

"У тим случајевима недостатак научних података неће бити узет као разлог за недоношење одлуке, одлагање или непредузимање мера за спречавање угрожавања вегетације и природе", истакла је Вујовић.

Вујовић је навела да се изменама закона остварује низ позитивних ефеката, пре свега увођење начела предострожности омогућава се да се у случајевима када постоји непосредна опасност за природу адекватно и благовремено реагује одмах.

Вујовић је рекла да преузимањем обавеза акта о условима заштите природе, Министарство надлежно за послове животне средине, као и покрајински орган има могућност бољег увида и благовременог реаговања за све радове и активности о заштићеним подручјима прве и друге категорије.

"Изменама и допунама Закона о заштити природе омогућиће се и повећање површине под заштићеним подручјима и испуњење циљева дефинисаних просторним планом Србије", рекла је Вујовић.

Предложене измене, према њеним речима, прецизирају и обезбеђују подстицајна средства у буџету Србије за очување и заштиту биолошке и геолошке разноврсности за општине на чијој територији се успоставља подручје које је проглашено као заштићено.

"Значајна измена се односи на то да акт о условима заштите природе за националне паркове и заштићена подручја прве и друге категорије, која проглашава влада, доноси министарство надлежно за заштиту животне средине, а за заштићена подручја у покрајини надлежни орган покрајине", додала је Вујовић.

Вујовић је рекла да планови и програми који су у припреми, а који могу да имају значајан утицај на циљеве очувања и целовитости еколошки значајног подручја, могу бити донети само након спроведеног поступка оцене прихватљивости.

Измене и допуне Закона о водама уређује воду, као један од најважнијих елемената животне средине, односно водно земљиште као добро од општег интереса.

Предложеним променама Закона о водама врши се, усаглашавање из тог закона са одредбама усвојених закона и то Законом о општем управном поступку, Закона о инспекцијском надзору, Закона о прекршајима, Закона о заштити података личности, као и Закона о јавној својини.

Вујовић је рекла и да се изменама Закона о водама непосредном погодобом може дати у закуп водно земљиште, ако је то у конкретном случају једино могуће решење.

"Предлогом закона је прописано да се водно земљиште у јавној својини може дати у закуп и непосредном погодбом за плутајуће објекте који су постављени на водном земљишту на територији Београда до дана ступања на снагу тог закона", рекла је Вујовић.

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2