Вести

Брнабић: Данас није само Дан сећања већ и дан опомене

Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма, 9. новембар, обележава се у целом свету у знак сећања на 1938. годину када се у Немачкој десила "Кристална ноћ" која је означена као почетак погрома Јевреја и симболичан почетак Холокауста.

Тим поводом у Народном позоришту је организован Меморијални концерт, којем присуствују председница Владе Републике Србије Ана Брнабић, председник парламента Ивица Дачић, министри Дарија Кисић Тепавчевић, Томислав Момировић, изасланик председника, представници Восјке Србије, посланици, представници верских заједница и дипломатског кора.

Брнабић је рекла да Србија као и Јевреји добро знају шта су погром и протеривање и зато између осталог има обавезу да тражи и обезбеди мир и просперитет за цео регион.

"Данас није дан само за сећање већ за још једну опомену за свест о томе колико је мало потребно да се уђе у мрак, у таму која прождире, у ноћ коју осветљавају само ломаче", рекла је Брнабић.

Навела је и да "ништа није тако дуго трајало као прелазак између 9. и 10. новембра те 1938. године".

"Ништа није тако дуго трајало као "Кристална ноћ", ноћ погрома која се завршила тек седам година касније. Зато данас опомињемо свесни оне истине коју израелски професор Јехуда Бауер пропагира када каже да није реч о томе да не будемо жртве и зликовци већ да је најважније да не будемо само неми посматрачи", навела је Брнабић.

"Зло је и даље и увек ту и оно и даље вреба и врло је могуће да је банално како је тврдила Хана Арент, навела је Брнабић и додала: "Немогуће је не помислити баш то када се гледају слике из Берлина и других градова 1938. године, лица насмејаних људи који позирају испред разбијених и запаљених излога јеврејских радњи. Из тих осмеха и тога немог посматрања настао је Холокауст, погром, покушај истребљења једног читавог народа који се завршио смрћу шест милиона људи", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да зато данас опомињемо и имамо обавезу да не будемо неми и да нам ништа што личи на комуникацију "пуким дивљаштвом" никада не буде смешно.

"Поготово не нама у Србији који попут Јевреја врло добро знамо шта је погром, шта је протеривање, паљење цркава, уништавање гробова, каменовање, хапшење само због припадности једном народу, због вере и језика. Пуна нам је историја и крви и мрака и зато смо обавезни да сведочимо и за живе и за мртве, да се не забораве невине жртве страдале у безумљу зла", рекла је Брнабић и подсетила да нам је дужност да се сећамо и свих страдалих у Јасеновцу.

Додала је да зато жели гласно и јасно да каже да Влада Србије снажно подржава инцијативу председника Александра Вучића да се шеталиште на левој обали Саве од Газеле до Бранковог моста назове Обалом јасеновачких жртава.

"У обавези смо да опомињемо, да тражимо и обезбедимо мир не само за нас већ за цео овај простор и драго ми је што смо ми у Србији промотери новог приступа будућности, и што не стидећи се онога што смо преживели имамо снаге да свима пружимо руку, да позовемо на разум и сарадњу и на оне слободе које морају да буду исте за све", рекла је Брнабић.

Подсетила је да је Србија увек била, јесте и биће на страни правде и слободе.

"Србија се кроз читаву своју историју успротивила сваком облику фашизма и антисемитизма и то ће увек и чинити, а то кажемо и данас када нас историја подсећа на важну лекцију, коју нико никада не сме да заборави, како се зло као ни грешке из прошлости никада не би поновиле", рекла је Брнабић.

Додала је да живимо на Балкану који је вековима био подељен, углавном ситним разликама које су захваљујући беди и сиромаштву излаз тражиле у мржњи.

"Зато је важан економски опоравак читавог региона, зато "Отворени Балкан", зато укидање граница, слободан промет људи, капитала роба и услуга, јер то једини начин да се разлике смање, да беда и сиромаштво заједно са мржњом заувек остану само сенка у историји, сенка која опомиње и упозорава на то колико ноћ дуго може да траје и колико нам је светлост потребна", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2