Вести

Брнабић: Ограничен рад угоститељских објеката и продавница

Влада Републике Србије донела је одлуку да ограничи рад угоститељских објеката, кафића, ноћних клубова, ресторана, као и тржних центара и продавница, од 21 сат до 5 сати ујутру, саопштила је председница Владе Републике Србије, Ана Брнабић.

Од те мере изузете су апотеке, достава хране, пумпе за точење горива и привреда која ради и “трећу смену”.

Ове мере ступају на снагу у уторак, 17. новембра, и важиће 15 дана, до 1. децембра, када ће влада поново одлучивати о мерама, рекла је Брнабић.

“Прихватила сам савет стручног, медицинског дела Кризног штаба да уведемо ове, рестриктивиније мере, како би зауставили ширење вируса”, рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да ће се мера примењивати од уторка како би се свима који су обухваћени оставио простор да се прилагоде и организују.

“Мере ће трајати 15 дана, до 1. децембра, када ће влада одлучити да ли треба додатно да се пооштравају или продужавају. Али, надам се да то неће бити потребно”, рекла је Брнабић.

 

Не размишљамо о забрани кретања

Брнабић је истакла да влада тренутно ни не размишља о забрани кретања, што би, иначе, била следећа мера у борби против корона вируса.

„Уколико буде најнеопходније, ми ћемо ићи са том мером, али у овом тренутку ни не размишљамо о томе. Знамо да је то следећа мера, али сва предвиђања су да ће сада усвојене мере дати резултате и да ће број новозаражених почети да опада“, рекла је Брнабић.

Брнабић је пренела да је заједно са министром здравља и полиције, јутрос имала састанак са председником Републике Србије, на којем је процењена ситуација везано за број заражених, стање у болницама, спровођење тренутних мера, где се спроводи, а где су потребне додатне контроле.

„Са председником сам анализирала економско стање и ситуацију у привреди, као и како додатне мере могу утицати на привреду. Сложни смо око тога да идемо сада са овим кораком и да видимо какве ће резултате дати нова мера“, рекла је Брнабић.

 

Баланс између здравствених мера и привреде

Брнабић је рекла да је Србија све време током борбе са корона вирусом имала прави баланс између здравствених мера и потреба привреде.

Брнабић је рекла да је то веома важно, јер је држава имала пуно ванредних трошкова за здравство и за подршку привреди и грађанима.

Брнабић је истакла да је пуно издвајано за медицинску опрему, тестове, кисеоник, лекове и друго, као и да је јасно да све то може да се сервисира само ако привреда живи.

"Желимо да се привреда брзо врати после, где је била, и да наставимо динамичан економски раст. Чини ми се да смо без сумње у томе успели", нагласила је Брнабић.

 

Србија и даље у зеленој зони, у поређењу са осталима

Србија тренутно има једну од најмањих стопа смртности од корона вируса у Европи, али и у свету, рекла је Брнабић додајући да у Србији смртност износи 1,3 одсто.

То на најбољи начин показује знање и посвећеност лекара и здравствених радника у овој борби, рекла је Брнабић и захвалила им на томе.

"Код нас смртност тренутно износи 1,3 одсто и мислим да је у региону и у Европи само пар земаља испред, док сви остали имају већу смртност. То све показује колико смо заједно сви добро радили и колико су мере биле правовремене".

Брнабић је истакла да је Србија у овом делу Еропе далеко највише тестира и то има 21.297 тестираних на 100.000 становника, а после нас је Словенија са 20.704, Румунија 18.591 итд.

"И поред ових застрашујућих бројева у односу на то каква је ситуација у региону и у Европи ми смо у зеленој зони и са оваквим бројевима", нагласила је Брнабић.

Брнабић је рекла да са 1.110 регистрованих на 100.000 становника, испред Србије је само Албанија која има 921 регистрован случај, али тестира 5.054 на 100.000 становника, а Србија 21.297.

После нас иде Бугарска са 1.287 регистраваних, па Мађарска 1.365 итд.

"Ми смо и даље са оваквим бројевима у зеленој зони међу земљама које имају најмање заражених а највише тестирају", нагласила је Брнабић.

Брнабић је истакла да у Србији још има слободних кревета у болницама што није случај у бројним земљама ЕУ.

Имате чак неколико земаља које више не могу да лече своје грађане већ шаљу у друге земље, рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да смо ми још далеко од овог сценарија и да никада нисмо били ни близу тога нити ћемо бити.

"Имамо све што нам је потребно за лечење људи и заштитне опреме, лекова и респиратора и кисеоника и тестова да наставимо овако обимно тестирање. У Србији данас добијате резутлат теста у просеку за пет сати, а највише за 12 сати, док у многим земљама се чека и по пет дана и више. Постоје бројне земље које више немају капацитет за обраду тестова већ шаљу у друге земље".

Брнабић је рекла да ми, са друге стране, отварамо стално нове капацитете за то.

 

Размислићемо о маскама на отвореном, али свест је кључна

Брнабић је рекла да ће се размислити и о мери обавезног ношења маске на отвореном, али је додала да више верује у свест појединца, него у казнену политику.

“Ставите маску на отвореном простору, ако видите да не можете да држите дистанцу”, апеловала је Брнабић.

Брнабић је додала да је казнена политика, изменама одговарајућег закона, уведена као механизам који ће мало помоћи у сузбијању ширења вируса.

“Ово није борба коју можемо да добијемо сами, или сви заједно или је губимо”, упозорила је Брнабић.

Брнабић је рекла да нема ни довољно инспекција да се обиђу сви кафићи, ресторани, тржни центри, пешачке зоне.

“Али и не треба да се играимо мачке и миша и да се јуримо. Људи знају зашто су ове мере донете”, рекла је Брнабић и апеловала на младе и све који мисле да њима корона не може да нашкоди, да буду свесни да ће доћи у контакт са неким коме ће пренети вирус, за кога ће он можда бити фаталан.

 

Успели смо да заравнимо епидемиолошку криву

Успели смо да заравнимо епидемиолошку криву, али морамо на томе да је одржимо још неколико дана да би онда, надамо се, почела да пада, рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да из дана у дан, заједно с председником Александром Вучићем, прати каква је епидемиолошка крива у земљи.

Брнабић је поново позвала грађане да буду одговорни и поштују прописане мере за борбу против корона вируса.

 

Донели праве мере у правом часу

Брнабић је истакла да су нове мере донете у прави час, јер је неопходно увек балансирати између потребе здравства, ситуације и привреде, која мора да ради да би могли да се покрију трошкови короне, и у здравству и за помоћ онима чије пословање је епидемија погодила.

„Сваки дан ове борбе има екстремне, додатне, непредвиђене трошкове за буџет Србије. Тај новац мора да се нађе, а он долази од привреде и те две ствари треба балансирати“, нагласила је Брнабић.

Брнабић је истакла да је потребно имати прилив у буџет, јер су сваки дан у болници, као и лекови, боце кисеоника, скупи.

„Да не причам о 2021, када морамо да се подигнемо брже од осталих", рекла је Брнабић и додала да су оставили један дан за примену нових мера, усвојених данас, како би дали време људима да се припреме.

Брнабић је, упитана зашто ће се пресек деловања нових мера извршити за 15 дана, као и зашто мере нису донете раније, у четвртак када је заседао Кризни штаб, рекла је да се ситуација и даље прати и да ће влада, ако види да се стање погоршава и мере не даjу резултате, одмах деловати.

„Спремни смо да доносимо нове мере. Мислим, али слушаћу као и до сада стручне људе, да то неће бити потребно у наредних 15 дана. Ако се драматично погорша стање, свакако ћу бити отворена за све њихове предлоге. И у четвртак сам рекла "чула сам вас, све разумем, дајте времена да погледам неке ствари". Било је важно да направимо баланс између привреде и рестриктивних мера“, објаснила је Брнабић.

Брнабић је рекла да се на тај баланс увек пазило, изузев у марту, када је уведен полицијски час, јер се мислило да ће вирус бити другачији и да ћемо бити мирни у овом периоду.

„Увек смо се трудили да избалансирамо између ситуације и привреде, али мислим да нисмо изгубили нити један дан. Нисмо меру донели ни касно, ни превише рано, већ правовремено“, нагласила је Брнабић.

Брнабић је указала да је могао да се не укида полицијски час, али онда одакле новац да се купи све што треба ако не ради привреда.

„Трудите се да на најодговорнији начин балансирате. Ово је набоље време. Лично не могу да верујем оним људима који нас критикују што не доносимо реструктивне мере, који су били први који су звали на протесте против мера. Ти људи имају образ да нама данас кажу да смо закаснили са рестриктивним мерама. Таква политичка неодговорност ми је несхватљива. Такав популизам и политичка неодговорност је мени фасцинантна у Србији, Европи и свету у актуелној ситуацији. Они су најбоље рекли све о себи. Као влада смо показали да добро балансирамо, да умемо да заштитимо наш здравствени систем“, рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је поносна на медицинско особље и здравствени систем, и да ће се влада трудити да даље уради све како би њих заштитили.

 

Србија се и економски и здравствено најбоље бори

Србија ће ову годину завршити као земља са најбољим економским резултатима у читавој Европи, рекла је Брнабић и додала да ћемо бити међу најбољима и када је реч о здравству и најавила да ће бити отворене још две нове ковид болнице.

"Мислим да то довољно говори о томе колико смо напорно радили да добро избалансирамо мере и заштиту здравља људи и здравственог система, са заштитом привреде и наше економије", рекла је Брнабић.

Брнабић је истакла да сви треба тиме да се поносимо и нагласила да је Србија данас у сваком погледу, у ситуацији када се цео свет бори протв короне, земља која се и здравствено и еконономски најбоље бори.

"Али, хајде да идемо даље и да овај талас што брже завршимо. Након тога, ми отварамо још две нове ковид болнице, али морамо да покушамо да уштедимо макар неко време, неку недељу, да опоравимо наше здравствене раднике и да их припремимо за оно што ће свакако доћи док не дођу вакцине и док не буду спремне за све грађане Србије, али и осталих земаља на свету", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да постоје земље ЕУ које су због катастрофалне ситуације наложиле медицинским радницима да морају да раде, иако су позитивни на корона вирус.

"Толико је катастрофална ситуација у неким земљама, што не говори о томе да смо ми мирни да је овде све одлично већ да ове мере доносимо на време и да смо се током целе године, од када смо почели бробу против короне, трудили да купимо сваки дан за нашу привреду", рекла је Брнабић.

Брнабић је позвала све грађане да буду дисциплиновани и поштују мере и у затвореним просторима и на отвореном, где је немогуће држати дистанцу, јер тиме чувају и своје и здравље читаве нације, као и стабилност здравственог система.

 

Идеја поделе по зонама, иначе моја, била је глупа

Брнабић је истакла да је идеја о подели Србије по зонама, по питању мера против корона вируса, за коју се она сама залагала, била прилично глупа.

Брнабић је упитана зашто се доносе исте мере за Београд, који има највише заражених, као и за неке друге градове који имају далеко мањи број, и зашто се Србија не подели по зонама, као што је то Италија урадила, подсетила да се то покушало у јулу и авгиусту.

„Мере по зонама покушали смо у јулу и августу. То је била моја идеја, која је била прилично глупа, јер нисам разумела тада да у Србији када затворите један град сви оду у други. Када затворите кафиће и клубове у једном, где имате лошу ситуацију, онда људи иду у неки други град“, објаснила је Брнабић.

Брнабић је истакла да се тиме проузрокује само да се зараза шири брже у неком месту где је било мирније.

Брнабић је такође нагласила да је глупо и непродуктивно пресликавање мера из једне земље на другу не узимајући у обзир цео контекст.

„То је била моја грешка“, рекла је Брнабић.

 

Ситуација у школама стабилна и безбедна

У основним школама у Србији корона вирусом тренутно је заражено 39 ученика од чега у Београду 20, док су у средњим школама инфицирана 52 ђака од чега 22 у главном граду, рекла је Брнабић.

"Надам се да вам је онда јасно колико је ситуација у школама стабилна, добра и безбедна, колико су ђаци и просветни радници дисциплиновнаи и поштују мере", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да је у овом тренутку апсолутно за то да школе наставе да раде, да се не затварају јер су деца најбезбеднија у школама.

 

Најризичније од 23:00, не до 21:00 сат

Брнабић рекла да је Влада одлучила да радно време угоститљских објеката буде до 21:00 сат, како би се олакшало привреди и угоститељима и омогућило да раде и за вечеру.

Брнабић је то рекла упитана зашто је радно време до 21:00 сат, и додала да је најризичније понашање од 23:00 сата.

Бранбић је напоменула и да ресторани нису најризичнији, али да негде мора да се повуче црта.

Брнабић је указала да је најризичније понашање после 23:00 сата и у локалима али и на кућним журкама.

Брнабић је рекла да се људи не могу јурити по кућам, али је истакла да се рачуна на њихову озбиљност.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк