Вести

Брнабић: Постојеће мере остају на снази уз неопходну имунизацију

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић саопштила је да је медицински део Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19 захтевао да се усвоје рестриктивније мере у борби са корона вирусом, али је одлучено да се настави са постојећим мерама, уз неопходну вакцинацију.

Брнабић је, у обраћању новинарима након седнице овог тела, прецизирала да је медицински део захтевао да се уведе најмање десет дана забране јавног окупљања изнад пет особа, скраћење радног времена до 17 часова за све делатности осим есенцијалних у вези са храном, горивом и лековима и услужних медицинских и занатских делатности и, уколико то резултира смањењем броја заражених, онда да се приступи коришћењу ковид пропусница.

"Они су подвукли да је и даље најважнија масовна имунизација становништва и да треба да се достигне стопа од 80 одсто вакцинисане популације, уз обавезну вакцинацију здравствених радника и запослених у јавним службама", пренела је Брнабић.

"Сматрам да би ове мере довеле до тога да се брже смањи број заражених, али би такође довеле до тога да поново стане имунизација. Када смо имали мали број заражених, две недеље смо били на 48 одсто вакцинисаних", подсетила је Брнабић и додала да се имунизација сада добро спроводи јер су људи схватили личну одговорност.

"Одлучили смо, уз то да буде јасно шта је тражио медицински део Кризног штаба, да наставимо овако како смо почели са постојећим мерама, уз то да је неопходна вакцинација", поновила је Брнабић.

Вакцинација против корона вируса је једини одрживи одговор на ову пандемију, нагласила је Брнабић и додала да би увођење рестриктивнијих мера било само продужавање агоније, одуговлачење са решењем и није трајно решење.

Брнабић је још једном апеловала на грађане који до сада нису то учинили да се вакцинишу, а они којима је прошло више од 180 дана да приме трећу дозу.

"Национално тело за имунизацију у овом тренутку још није донело коначан став о томе да ли се смањује период од последње вакцине на пет месеци, али ће заседати поново следеће недеље, када ће јавност бити обавештена", навела је Брнабић.

Брнабић је оценила да је епидемијска ситуација у Србији јуче и данас нешто боља, иако су бројке и даље велике, наводећи да се смањује разлика у броју хоспитализованих и отпуштених, која је данас износила 100.

Према њеним речима, 79 локалних самоуправа има више од 50 одсто вакцинисаног пунолетног становништва, девет има приближно 50 одсто, док четири имају мање од 30 одсто вакцинисаних.

"До 30 година старости имамо 22,7 одсто вакцинисани", упозорила је Брнабић и оценила да је то јако лоше, али то је оно на чему морамо заједно да радимо.

 

Прича о Пандориним папирима замена теза

Брнабић је изјавила поводом "Пандориних папира" у којима се помиње министар финансија Синиша Мали, да документа без правног тумачења нису доказ и нагласила да у њима нема ништа што домаћи надлежни органи већ нису истражили, а уз све, тичу се периода пре него што је Мали ушао у политику.

Брнабић је одговарала на питања новинара од којих се једно односило на међународни пројекат "Пандорини папири", у којима је, како преноси KРИK, наведено да је министар финансија Синиша Мали био власник 24 луксузна апартмана на бугарском мору.

"То није тачно, то је лаж или погрешна интерпретација, случајно или намерно", рекла је Брнабић новинарима и нагласила да је једино важно да он данас нема више него што је имао пре уласка у политику.

Брнабић је нагласила да је нова документа погледала пола сата, колико је имала слободног времена и да ништа није видела у односу на оно што је већ објављивано те да нема ниједне нове информације на коју није одговорено, што није истражено и обрађено од стране надлежних.

Ако их надлежни нису истражили позивам их да то учине, рекла је Брнабић и као занимљиво нагласила то што се о овоме прича, а догодило се 2012. године када Синиша Мали није био у политици, а не прича се о Драгану Ђиласу који је ушао у политику без динара, а из ње изашао са 619 милиона евра.

"Причамо о том периоду пре него што је почео да се бави политиком, а имате Драгана Ђиласа, који није имао ништа пре уласка у политику, али је када је престао да се бави тиме, сам пријавио 619 милиона евра. Пре почетка политичке каријере није имао ништа осим 70.000 евра, а након 10 година у политици 619 милона, а његов брат има 29 станова у центру Београда и сада се ми фокусирамо на то што је министар Мали радио пре уласка у политику", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да је оваква прича потпуна замена теза.

"Замењујемо тезе на епохалан начин, Мали није имао 24 стана, а шта год је имао пре него што је почео да се бави политиком питање је да ли данас има више. Нема то је једно важно", навела је Брнабић.

Брнабић је изразила жаљење што новинари KРИK-а данас нису отишли на конференцију коју је држао министар Синиша Мали да му постављају питања.

"Свака вам част на објективности и информисаности", рекла је Брнабић.

 

Интервју начин да јавност сазна дешавања око Јовањице

Брнабић је изјавила да јавност не би могла ни на један други начин да схвати шта се десило у случају "Јовањица" за коју је оптужен Предраг Kолувија, да га адвокат и политичар Владимир Ђукановић није интервјуисао.

"Истрага је давно завршена, ако је макар делић истине, у томе што је причао Kолувија, онда је једини начин да јавност схвати шта се дешавало је оно што је Ђукановић урадио", рекла је Брнабић одговарајући на питање како гледа на мешања политичара у предмет "Јовањица".

Брнабић је навела да је требало да се чује за притисак који је вршен да би се председников брат Андреј оптужио за једно дело, да би отишао у затвор, и да би се срушио председник Александар Вучић.

"Зато што је онда постојала криминална организација, дубоко уграђена у државне органе, која је вршила директни притисак на живот једног човека, да би оптужио Андреја Вучића за кривично дело, да би Андреј Вучић отишао у затвор и да би тако срушио Александра Вучића, што је државни удар", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да не разуме тајминг и "откуд сада та велика забринутост" за предмет који је стар већ две и по године која није постојала када су се и у тај и друге случајеве мешали представници опозиције Мариника Тепић и Мирослав Алексић.

"А имали сте потпуно други страндард у време истраге за много гнусније и опасније злочине у клану Вељка Беливука, када је било у реду да један истраживачки медиј објави сведочење, усред или на почетку истраге, које је поверљиво. И онда сте имали читав низ политичара који су то само сачекали да би коментарисали то сведочење, зато што би угрозило истрагу и који су тиме директно утицали на одлуке суда", рекла је Брнабић.

Нагласила је да није у реду и да нико не сме да се меша у правосуђе, а посебно у току истраге и да тај став не мења. 

"Не мислим да то треба да раде медији, политичари. Верујем у институције и немам различите ставове у односу на различите случајеве", рекла је Брнабић и нагласила да у случају "Јовањице" мешање политичара не може да утиче на истрагу, јер је она давно завршена.

 

 

Извор: Танјуг