Вести

Брнабић: Србија и Чешка имају изванредне односе

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је након састанка са чешким колегом Андрејем Бабишом да је фокус данашњих разговора две делегације здравство, односно борба против коронавируса и да је тренутно најзначајније питање масовна вакцинација.

Брнабић је рекла да су од јутрос српска и чешка експертска делегација разговарале о систему за пријављивање еУправе за масовну вакцинацију, као и утврђивању приоритета у оквиру масовне вакцинације.

"Ми смо до сада 10 пута мењали протокол за лечење заражених вирусом корона", рекла је Брнабић и навела да је управо у току 10 ревизија начина лечења, те да сматра да баш због тога Србија бележи успех у борби против корона вируса.

Такође, Брнабић је рекла и да успех у борби против короне у Србији обезбеђује и велики обим хоспитализације и у том смислу је рекла да Србија много више хоспитализује у односу на то како се ради у земљама Европе и света.

"Сада је најважнија вакцина, масовна вакцинација, а наше је да у тешким временима поделимо све што можемо са пријатељима и партнерима", навела је премијерка.

Према њеним речима, Србија и Чешка Република имају одличне, изванредне односе који се одржавају кроз редовне посете и састанке на највишем нивоу.

У том смислу подсетила је на њен састанак са премијером Бабишем у Прагу 2018. године, затим учествовање на састанку Вишеградске групе 2019. године, као и на присуство председника Александра Вучића на Самиту Вишеградске групе.

Брнабић је рекла и да се крајем марта очекује у Београду чешки министар иностраних послова који ће доћи са делегацијом коју ће чинити привредници.

Подсећајући да је председник Вучић одликовао чешког председника Милоша Земана, Брнабић је рекла да се уговара термин посете председника Вучића Чешкој.

Брнабић је истакла да је Чешка један од највећих промотера политике проширења ЕУ када је у питању Западни Балкан и додала да су већ објавили платформу за њихово председавање 2022. године у којој је један од приоритета управо проширење.

Како је навела, добри односи се рефлектују у трговинској и економској сарадњи, а 2020. године трговинска сарадња износила је 1,2 милијарди евра.

"Бележимо суфицит, то говори о нашој сарадњи, присуству чешких инвеститора. Имамо све више чешких инвестиција", рекла је Брнабић и у том смислу навела да је једна од највећих преузимање Теленора у износу од 2,8 милијарди евра.

Истиче да број инвестиција и велико интересовање чешких инвеститора за улагања у Србији говори у прилог и политичким и економским односима.

 

Снажна економска сарадња Србије и Чешке

Брнабић је изјавила да не постоје области сарадње Србије и Чешке које су трпеле прошле године, након што је избила пандемија корона вируса, те да је економска, трговниска сарадња 2020. године готово иста као и 2019. године.

"То говори о јачини наше економске сарадње", рекла је Брнабић.

Брнабић је пренела да је и прошле године постојало интересовање чешких инвеститора да дођу у Србију.

"То значи да имају поверење у Србију, а говори и о снази чешке економије, чијем јачању је допринео и премијер Бабиш", рекла је Брнабић.

Када је реч о политичкој сарадњи, премијерка је рекла да су се званичници због пандемије ковида 19 нешто ређе виђали, али да је висок интензитет сарадње и састанака између Чешке и Србије.''

"И то ће бити настављено и посетом министра спољних послова Чешке Србији, као и посетом председника Србије Александра Вучића Чешкој, која се тренутно договара", рекла је Брнабић.

 

Надам се отварању поглавља, имамо подршку Чешке

Брнабић је изјавила да није фер што Србија прошле године није отворила ниједно поглавље у приступним преговорима са ЕУ, те да се нада да ће ова година по том питању бити другачија и додала да Чешка подржава евроинтеграције Србије.

Упитана да ли је чешки колега охрабрио када је реч о евроинтеграцијама и када очекује отварање нових поглавља, Брнабић је рекла да је у свим билатералним или разговорима са чешким партнерима на скуповима и конференцијама охрабрена ставом Чешке у вези са европским интеграцијама Србије и целог Западног Балкана.

Брнабић је захвалила Чешкој, јер даје огроман подстрек Србији и Западном Балкану да наставе свој ЕУ пут.

"Они и редовно и брзо дају сагласност за отварање свих поглавља, за која смо ми спремни и немамо ту никакву нејасноћу. Мислим да је и Чешка незадовољна брзином отварања поглавља или тиме колико брзо иду наше интеграције", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да увек полази од себе, односно да зна да и Србија мора и зна шта треба да учини, али да није фер што прошле године није отворено ниједно поглавље.

"Да ли је Србија заслужила да јој се прошле године не отвори ниједно поглавње? Апсолутно не. То није била добра одлука, и није била фер, нити одлука која осликава све што је Србија урадила", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала да то Србију неће обесхрабрити, јер се реформе спроводе због наших грађана и привреде, и земљу ће учинити јачом.

"Надам се да ће ова година у том смислу бити другачија", рекла је Брнабић.

Брнабић је захвалила и европском комесару Оливеру Вархеју на помоћи, као и неким појединачним земљама чланицама, попут Француске која је предложила нову методологију, која ће ако буде примењена, помоћи да све земље Западног Балкана иду брже ка ЕУ.

 

У преговорима и у вези набавке "Спутњик лајт"

Брнабић је саопштила да је Србија у преговорима са руским Институтом Гамалеја у вези додатних количина вакцина "Спутњик В", али и о набавци нове вакцине "Спутњик лајт".

Вакцина "Спутњик лајт" је цепиво које, како је најављено, не захтева ревакцинацију.

Брнабић је, на питање чешких новинара какво је искуство Србије са руским вакцинама, рекла да је Србија и у преговорима са партнерима из Руске федерације о производњи вакцине "Спутњик" на институту Торлак.

Тим поводом најавила је да сутра у Београд стиже делегација из Русије, како би се наставили разговори.

"Надамо се да ћемо бити једна од земаља која ће производити једну од вакцина против корона вируса", рекла је Брнабић.

Пренела је да Србија има искуство са три вакцине у земљи, а то су Фајзер-Бионтек, Спутњик и Синофарм.

"Као неко ко није стручан у тим стварима не могу да процењујем која је боља, али чини ми се да су све једнако добре. Најважније је да су вакцине безбедне и да се људи вакцинишу, а безбедност је потврђена неколико пута", објаснила је Брнабић.

Истакла је да је јуче у Београд стигла испорука додатних 50.000 вакцина "Спутњик В", додајући да то цепиво има једну специфичност, односно разликује се од других, по томе што су различите вакцина и ревакцина.

"Све људе које знам, а знам их доста који су примили "Спутњик" вакцину, нису имали никакве ефекте. Тако да очекујем да ћемо добити што пре велики део од два милиона вакцина које смо поручили", додала је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг