Вести

Брнабић: Србија је лидер у иновацијама

Девастирана "Ложионица" код Мостарске петље која је под заштитом државе постаће мулти-функционални креативни центар, а радови би требало да почну у јуну 2022.године, најавила је председница Владе Републике Србије Ана Брнабић.

Влада Србије расипала је архитектонско-урбанистички конкурс за идејно решење, рок за подношење радова је 29. октобра, а резултати конкурса ће бити познати 15. новембра.

"Ово је сан који сањамо годинама, да овај простор који је под заштитом државе вратимо грађанима, пре свега младима, уметницима и ствараоцима", рекла је Брнабић.

Према њеним речима, Ложионица неће променити изглед, што ће, како је рекла, бити изазов за архитекте који треба да је сачувају, а и да јој донесу нову енергију.

"Ово је међународни конкурс, али надам се да ће победити неко наш", рекла је Брнабић и поручила да ће после научно-технолошких паркова у више градова и дата центра у Крагујевцу овај пројекат потврдити да је Србија лидер у иновацијама.

 

Размотрићу захтеве који имају везе са екологијом

Брнабић je рекла  поводом захтева са Еколошког протеста, међу којима је прекидање договора са Рио Тинтом, да ће узети у разматрање све оно што има везе са заштитом животне средине.

Брнабић је на питање да ли ће разматрати захтеве са јуче одржаног еколошког протеста, прокоментарисала и да је на том скупу чула и неке друге оцене, да је Зоран Ђинђић био криминалац, затим, "како се и да ли се крстимо" и друге ствари које, како је рекла, немају везе са екологијом.

"Видела сам много смећа које је остало иза тих еколога, али погледаћу још једном све захтеве и све што има везе са заштитом животне средине узећу у разматрање," рекла је Брнабић након обиласка Ложионице у Београду.

Када је реч о Рио Тинту, Брнабић је рекла да та "лопта" треба да се врати на 2004. годину када је издато решење, наводећи да је тада трасиран пут за Рио Тинто у складу са законом као што је то урађено и са фијатом, те да закони треба да се поштују и да би компаније у супротном могле да туже државу.

Брнабић је, међутим истакла, да ће све што ће се даље дешавати са Рио Тинтом зависити од студије за процену утицаја на животну средину.

Брнабић је навела да је реч о три студије, једна се односи на рудник, друга на депонију, а трећа на постројење за прераду.

 

Ковид пропуснице за кафиће, ноћне клубове…

Брнабић је рекла да се у овом тренутку разматра да се полако уводе сертификати на оним местима у којима није неопходно да грађани бораве као што су кафићи, ресторани и ноћни клубови.

"Што се тиче примедби да су ковид сертификати неуставни, тако је. У великој мери јесу уколико их уводите за неке ствари који су људима неопходне. Не можете их уводити као што су то урадиле неке друге земље, не знам како су то радили, ми смо свих ових дана и недеља гледали како је то било могуће за рецимо малопродајне објекте", рекла је Брнабић.

На питање Н1 да ли мисли да деца треба да иду школу и да ли су тамо најбезбеднији, јер, постоје примери да они доносе вирус родитељима, Брнабић је рекла да мисли да треба, истичући да то није њено, већ мишљење стручњака.

"Иако ја знам да ви често не верујете стручњацима, имате дискутабилне стручњаке које доводите у ваш студио да причају људима како трећа доза вакцине није трећа срећа, како је они никоме не би дали и како трећа вакцина није довољно испитана", рекла је Брнабић и додала да "више одговорности не би било на одмет".

Брнабић је јуче после седнице Кризног штаба рекла да ће увођење сертификата ако до тога дође бити у складу са Уставом и људским правима, у просторима где није неопходно да људи бораве, а где је висока могућност заражавања, наводећи ноћне клубове, барове, кафиће и ресторане.

 

 

Извор: Танјуг