Вести

Брнабић: Студентске поликлинике неће бити укинуте

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да студентске поликлинике неће бити укинуте, јер представљају један од најбољих модела здравствене заштите студената.

Брнабић је истакла да је укидање студентских поликлиника био предлог у оквиру мастер плана Министарства здравља, али да је коначна одлука да неће бити њиховог укидања.

"У петак сам имала састанак са Кровном организацијом младих Србије, трудимо се да са њима имамо редовне сусрете на којима разговарамо о широком спектру тема, и управо су ми они указали на важност студентских поликлиника", рекла је Брнабић.

Истиче да студентске поликлинике у Србији имају дугу традицију и да су један од најбољих модела здравствене заштите студената у Србији, али и у Европи и нешто на шта би требало да будемо поносни.

Брнабић наводи да ће се у наредном периоду управо због тога радити на унапређивању студентских поликлиника.

 

Србији укупно испоручено два милиона вакцина

Брнабић најавила је да ће  у Србију стићи још 46.800 вакцина компаније "Фајзер", да је јутрос допремљено 50.000 Спутњикових вакцина и истакла да је до сада нашој земљи укупно испоручено два милиона вакцина.

Брнабић је за истакла да је Србија потписала уговоре за набавку 12.332.200 вакцина, да је око два милиона стигло у нашу земљу, а да је за испоруку остало још око 10 милиона вакцина.

Очекује, да ће током марта у нашу земљу стићи око 600.000 доза.

Брнабић наводи да је задовољна како протиче вакцинација у нашој земљи и указала да о успеху Србије говоре и многе друге земље.

Истакла је да Србија на милион становника има 181.000 вакцинисаних и додала да очекује да ће у наредних 24 до 48 сати престићи САД и бити пета земља у свету по броју вакцинисаних.

Брнабић је навела да је Србија прва у Европи по броју ревакцинисаних, а друга у свету после Израела.

Јуче је, подсећа Брнабић, у нашу земљу стигло 150.000 АстраЗенеке вакцина и указала да ревакцина том вакцином иде не после 21 дан, већ после 12 недеља.

"Ми ћемо за 12 недеља добити још 150.000 доза АстраЗенеке и тада ћемо моћи да ревакцинишемо грађане", рекла је Брнабић.

Међутим, без обзира на добар процес вакцинације Брнабић указује да је важно и да вакцинисани носе маске, јер се, каже, показало да и они у једној мери могу да преносе вирус чак и након друге дозе.

Брнабић истиче да се тих мера морамо придржавати док не стекнемо колективни имунитет и изразила наду да ће то бити убрзо.

Говорила је и о моћи Србије земљама у региону по питању донирања вакцина, те навела да је до сада донирала Спутњик вакцине Црној Гори и Фајзер вакцине Северној Македонији, али и да су медицински радници из Републике Српске вакцинисан у нашој земљи.

Указала је да је уговор са Русијом најфлексибилнији и да они не траже сагласност уколико наша земља одлучи да неком донира вакцину, док Фајзер и Синофарм траже ту сагласност.

"За донацију вакцина Северној Македонији радили смо са партнерима из Фајзера да добијемо ту сагласност, председник Вучић је чак потегао личне везе у САД  да замоле Фајзер да дају сагланост", навела је Брнабић.

 

Квалитет живота на Косову и Метохији зависиће од дијалога

Квалитет живота свих грађана на Косову и Метохији зависи од дијалога са Београдом и зато ме је зачудила изјава лидера Самоопредељења Аљбина Куртија да му је дијалог тек на шестом или седмом месту, изјавила је Брнабић.

Истакла је да сваки прагматичан политичар размишља најпре о квалитету живота грађана, додајући да квалитет живота грађана на Косову и Метохији пре свега зависи од дијалога са Београдом.

"Не постоји никаква перспектива, ни европска, ни економска, без договора са Београдом", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да од тог дијалога зависи да ли ће неко да инвестира на Косово и Метохију и отвара нова радна места, те навела да нико неће улагати тамо где постоји нестабилност и неизвесна будућност.

"Због свега тога ми није јасна Куртијева изјава, али можда сам ја превише прагматична", рекла је Брнабић и додала да би то за њу био "приоритет број један" и да је то предуслов да се на Косову и Метохији побољша ситуација.

Приметила је и да у Приштини не постоји велика заинтересованост ни за тестове, лекове и вакцине против короне и додала да ће Срби на Косову и Метохији и остали дрзжављани Србије увек на располагању имати све тестове, лекове и вакцине.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Хепи