Вести

Брнабић: Судска власт је независна

Мандатар за састав нове Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да у најављеној борби против мафије "Влада не може бити одговорна за све", наводећи да је она председник извршне власти а да постоје законодавна и судска од којих ће исход те борбе такође зависити.

Брнабић је  указала да је судска власт независна, о чему сведочи то што су функционери СНС осуђивани у свим процесима који су покретани против њих, као и да су и сви "режимски медији на удару правосуђа".Брнабић је изјавила да "на ефикасност судства Влада не може да утиче а да када се обрачунавате са мафијом морате да имате јако независно судство".

"То није ни до председника ни до владе, то је до судства", рекла је Брнабић и додала да је доказ томе да је судство независно то што "није било пресуде у којој је суђено у корист министра или Српске напредне странке (СНС)" и да у претходном периоду "када год  је неко тужио министра или члана СНС тај је победио".

Према њеним речима и "сви режимски медији су на удару правосуђа" и морали су да плаћају казне у претходном периоду у различитим споровима које су покретали опозициони политичари.

"У сваком појединачном случају суђено је да ти медији морају да плате казну надокнаду штете", казала је Брнабић. Она је додала да је то рекла комесару за проширење ЕУ Оливеру Верхељу, од кога је поводом извештаја Европске комисије о напретку Србије у процесу евроинтеграција затражила да јој да "примере тог политичког утицаја".

Брнабић је рекла да се из републичког буџета сваке година издваја десет до 13 милиона евра за казне за суђење у неразумном року, и да тога не би било да је она, као председница претходне Владе, имала утицаја на судство.

"Не могу да позовем неког судију и да кажем - јесте нормални, судите брже. Ако имам политичког утицаја на правосуђе зар не би као председница Владе рекла, ма суди како судиш само суди на време", рекла је Брнабић.

Брнбић  је навела да је од Вархељија тражила да јој да "конкретне примере који је то политички утицај (на судство) и када је председник Александар Вучић позвао неког судију да му каже како да суди".

"Извештај је у неким областима толико необјективан, као понављање утицаја на судство, као слобода медија, где сам рекла дајте ми пример. Слобода медија, реците ми тачно како не постоји слобода медија у Србији. Сваки дан имамо медије који могу да кажи шта год желе", казала је Брнабић.

Брнабић је рекла да је безбедност новинара за владу коју је она предводила била "црвена линија" и да су "у максимално кратком року увек идентификовани и процесуирани оне који су нападали медије".

"Радили смо на томе да се сваки лудак који је претио новинару процесуира. Нисмо успели да идентификујемо сваког ко је претио породици председника (Александра Вучића) али смо идентификовали претње новинарима", рекла је Брнабић и додала да не може да утиче на то како изгледа суђење у тим процесима.

 

Дилема око неколико министарстава, Дачић на правом месту

Брнабић је изјавила  данас да се о новој влади не размишља тако да се што више ресора сачува за СНС и навела да се, по питању кадровских решења, за три до четири минситарства још размишља ко ће их водити.

"У недељу пре подне ће бити састанак Председништва СНС кад ће бити објављена сва имена. Имамо за сада дилему за три министарства. Тачније, за једно министарство се двоумимо да ли ће уопште бити, а за три до четити размишљамо кога ћемо поставити", рекла је Брнабић .

Према њеним речима, не размишља се о влади на начин - шта ће да се сачува за СНС, а да онда да се види шта ће се “подвалити” коалиционим партнерима, већ о томе шта се може урадити за грађане.

Упитана за избор Дачића на место председника парламента, рекла је да је њему то "право место" и да се први пут догодило да председник странке буде и први човек парламента.

Брнабић није желела да коментарише наводе да ће Никола Селаковић постати министар, јер не би било коректно да сада коментарише такве ствари.

“Можда и дође до неких рокада већ добро познатих имена. Не размишљамо који ресор, која влада, већ само да се уради све што може у години која ће бити пуна изазова за наше грађане. Свакако, могу рећи да бих Селаковића желела у свом тиму, а биће много нових имена”, рекла је Брнабић.

Брнабић је навела и да је јуце имала добар састанак са председником СПАС-а Александром Шапићем.

“Нисам га раније познавала. Задовољна сам. Наши планови су да задамо ударац мафији и да паралелно сачувамо безбедност председника Србије, да наставимо градњу путева и да плате и пензије расту”, рекла је Брнабић.

У том смислу, навела је да гарантује ће Србија бити једина земља у Европи која ће имати раст плата и пензија.

“Видећемо у буџету за 2021. годину какави су лимити и шта нам је неопходно, као и на ком пољу. Битно је да све учинимо за бољи квалитете живота грађана и то у првом кварталу следеће године. Морамо наставити да се фокусирамо на приоритете и следимо смернице председника”, рекла је Брнабић.

Како је навела, први приоритет владе биће да зада ударац мафији, јер је то велика ствар, која, каже, није само борба безбедносних служби, јер је мафија ојачала и показала колико је опасна.

“Радимо са законодавном влашћу и молимо и судску власт да радимо заједно и да будемо храбри да задамо коначан ударац мафији. Спрема се напад и на породицу председника Вучића. Креће напад на јатаке у полицији. Неће бити једноставно, ово је ризична борба али бићемо храбри”, рекла је Брнабић.

 Подвлачи да криминалне групе не могу бити јаче од државе.

“Немам право да коментаришем пресуде, али народ све види. Ја сам представник извршне власти, на судску не могу да утичем, као ни на брзину доношења пресуда. Велики је проблем неефикасност правосуђа, а за борбу против мафије сви сектори пођеднако морају бити храбри и јаки”, рекла је Брнабић.

На питање о извештају ЕУ, који је најкритичнији према правосуђу и у коме се тврди да власт има велики утицај на судове, Брнабић каже да за то нема основа, а као пример је навела да је Синиша Мали изгубио судски спор против Драгана Ђиласа.

“Дајте ми примере политичког утицаја на правосуђе. Конкретне, ништа друго не признајем. Немамо утицаја на правосуђе”, каже Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Хепи