Вести

Брнабић: Вакцинација добровољна, нема санкција

Масовна вакцинација у Србији против корона вируса почиње данас, а председница Владе Републике Србије Ана Брнабић рекла је да ће она бити добровољна и да нико ко не буде желео да прими вакцину неће трпети санкције.

"Да ставимо тачку на ту тему, Али, као што говоре лекари и наше стручне службе, то је једини начин да победимо корона вирус", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је у суботу стигло милион доза кинеских Синофарм вакцина и додала да је Агенција за лекове и медицинска средства синоћ дала дозволу за првих 100.000 кинеских вакцина.

"Данас почињемо са вакцинацијом. Отварамо пункт на Београдском сајму, а од сутра ће прорадити пунктови у свим већим градовима, као што су Нови Сад, Крагујевац, Крушевац...Такође, сваки дом здравља је спреман за вакцинацију", рекла је премијерка.

Према њеним речима, јуче су стигле додатне количине "Фајзерове" вакцине, а до краја недеље треба да стигне још 250.000 "Спутњик В" вакцине.

"Надам се да ћемо бити у могућности да добијемо још милион Синофарм вакцина", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела да се путем информационог система прати свака боца вакцине од пријема у земљу до сваке вакцинације појединачно.

Рекла је да она лично није имала нежељних ефеката након што је примила "Фајзерову" вакцину, те да је имала једино благу температуру која може да се појави и када се добије било која друга вакцина, па и она против сезонског грипа.

"Највећи број наших старијих суграђана који су примили вакцину нису углавном имали ни такве ефекте", рекла је Брнабић и истакла да ће кол центри преко којих се грађани пријављују за вакцину такође проверавати и и како се осећају након имунизације.

На питање како донети одлуку коју вакцину примити, Брнабић је навела да су све вакцине које је одобрила Агенција за лекове безбедне и да је онда у том случају свеједно.

Додала је и да ће се председник Александар Вучић вакцинисати кинеским цепивом, јер је, како је рекла, та вакцина стигла у највећим количинама. "Верујем да ће велики број грађана следити пример председника", рекла је Брнабић.

Председница Владе Србије је рекла да ће се данас вакцинисати и министри одбране и здравља Небојша Стефановић и Златибор Лончар, као и директор БИА Братислав Гашић, а сутра министар просвете Бранко Ружић, те подсетила и да су се председник Скупштине Србије Ивица Дачић, као и министарка Дарија Кисић Тепавчевић већ вакцинисали.

Око 9.000 припадника МУП-а се пријавило за вакцинацију, а данас очекујемо и 600 припадника Војске Србије на Београдском сајму - једном од пунктова за вакцинацију.

Брнабић је подвукла и да Србија није добила вакцине као донације, већ их је платила, наводећи да је наша земља већ донирала Европској комисији око два милиона евра за истраживање вакцине, да је уплатила авансе и прве транше за различите врсте вакцина, што је до сада укупно око шест милиона евра.

 

Сви грађани Србије очекују да се Нова С извини

Брнабић је осудила данас изјаву водитеља на телевизији Нова С Дарка Митровића да "није исто да те силује Легија и да те силује Мика Алексић", наводећи да се са таквим стварима не треба шалити и да као друштво треба да пружимо подршку свим жртвама насиља.

"Позивам све у нашем друштву, а пре свега јавне личности медија да се не шале са тим стварима. Да подвучемо црту и пружимо подршку и тим девојкама и свим женама које трпе било какав вид насиља, али и да дамо простора правној држави и владавини права да судови кажу своје", рекла је Брнабић.

Премијерка је истакла да је ово изузетно комплексна, важна, тешка и емотивна тема и додала да сви грађани очекују да се Нова С извини.

"Нисам видела извињење ни од те телевизије, ни од тог портала што говори о томе да они ипак стоје иза тога. Ја заиста мислим да сви грађани Србије очекују да се Нова С извини".

 

Није реално да данас одлучимо о попуштању мера

Брнабић је рекла да није реално да се данас на седници Кризног штаба донесе одлука о попуштању мера за спречавање ширења корона вируса, али и наводи да ће та тема свакако бити отворена.

"Мислим да није реално да то буде данас, али данас ћемо отворити ту тему. Разговараћемо који су то параметри потребни да би додатно релаксирали мере, укључујући и рад угоститељских и других објеката до 22 сата", рекла је Брнабић.

Навела је да је увек заговорник тога да покушамо да нађемо "фин баланс".

"Данас није реално да се донесе та одлука, и даље су бројеви (новозаражених корона вирусом) такви...Нисмо још отворили ту тему, али мислим да је време да је отворимо", рекла је премијерка.

 

Нови пакет помоћи грађанима, пензионерима, привреди

Имамо новца за наредни пакет помоћи, рекла је председедница Владе Ана Брнабић и наводи да се на томе ради уз велику подршку председника Александра Вучића.

"Припрема се нови пакет подршке и пензионерима, грађанима и привреди. Гледаћемо како то да урадимо на најбољи могући начин и да поново имамо најбољи економски раст у Европи, ми смо економски шампиони 2020. у Европи", рекла је Брнабић.

Навела је да смо успели да будемо најбољи и у условима кризе изазване корона вирусом и то захваљући правим и добрим мерама које смо таргетирали.

"Трудићемо се да то поновимо", поручила је премијерка.

Брнабић је рекла да у овом тренутку не може да говори о томе какав је тачно нови пакет помоћи на коме се тренутно ради.

"Морате да имате приходе у буџету да бисте могли да помогнете привреди у кризи, или да платите трошкове борбе против корона вируса, која је изузетно скупа", рекла је Брнабић и навела да је зато потребно да сви поштују систем и плаћају порез како би било прилива у буџету.

Брнабић је рекла да су вакцине против корона вируса изузетно скупе и да је за све то потребан прилив у буџет.

"Не можемо паушално да кажемо, ти не мораш да платиш порез, али неки предузетник из Калуђерице мора. Морамо да имамо систем и да га сви бранимо", напоменула је премијерка.

Бескрајно је, рекла је, захвална председнику Вучићу који је водио економски део Кризног штаба, јер је преузео терет осмишљавања мера које су већ спроведене.

Нагласила је да је најважнија тема вакцинација, јер без тога "џаба" подршка привреди и позвала грађане да се пријаве за вакцинацију како би економија радила.

 

Порез мора да се плати, спремност да тражимо решење

Брнабић је рекла да се разговори са представницима Удружења радника на интернету настављају како би се дефинисале категорије за плаћање пореза.

Брнабић је навела да постоје људи који су на онлајн клађењу зарађивали и више од 50.000 евра годишње и да је невероватно да неко жели да унесе тај новац у Србију, а да мисли да не треба да плати порез.

"Од тог пореза плаћамо плате здравственим радницима, градимо путеве, вртиће, школе. Волела бих да видим државу на свету да можете да приходујете 50.000 евра, а да не платите порез. Нема те државе. Настављамо разговоре", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да је јучерашњи састанак са представницима тог удружења у згради Владе Србије био изузетно тежак, због различитих погледа на то питање.

"Инстирирала сам да дефинишемо ко тачно представља удружење, о којој категорији разговарамо. Не могу да прихватим да неки људи који су остварили приход од 69 милиона динара мисле да је у реду да се не плати порез. Ја мислим да није", рекла је Брнабић.

Упитала је зашто би неки предузетник из Калуђерице или Трстеника плаћао порез, а не и онај ко ради на интернету.

"Ако имате људе који издају стан на дан на Студентском тргу, то је огроман новац и да им не падне на памет да плате порез, те ствари не разумем", навела је премијерка.

Нагласила је да треба да се уздамо у правну државу и владавину права, те да су представници Удружења, пре изласка на улични протест имали најмање три инструмента на располагању.

Навела је да је то жалба на решења и додала да ниједна жалба на та решења није стигла.

"Репрограм дуга, отписивање дела камате, о томе морамо да причамо, систем морамо да чувамо. Ако га не чувате улазите у простор корупције. После много година имамо систем", рекла је Брнабић.

Подсетила је да је систем за паушалце решен прошле године, тако да они сада електронски уносе параметре за израчување пореза.

"Морамо да штитимо систем и да се према свим грађанима односимо једнако", рекла је Брнабић.

Навела је да је на неким, како каже, "тајкунским медијима" прочитала изјаву једног од представника Удружења радника на интеренту да су га на састанку у влади питали "ко стоји иза њега".

У разговору са тим представником удружења, рекла је Брнабић, он је рекао да то није изјавио и вест је повучена са портала.

"Спремни смо да разговарамо, да нађемо решење", закључила је премијерка.

 

Стандарди за злоупотребу демократије морају свуда бити исти

Брнабић је, коментаришући дешавања у САД, изјавила да исти стандарди када је реч о злоупотреби демократије морају да владају свуда, апострофирајући различито тумачење упада у званичне институције - САД и рецимо у Народну Скупштину Србије.

"Невероватно ми је да је, када имате људе који упадају у Конгрес САД, то унутрашњи тероризам који осуђују и сви лидери у Европи, ЕУ, а када имате упад у Народну скупштину Србије онда су то грађани који исказују своје незадовољство степеном демократије у Србији", рекла је Брнабић.

Додала је да је "не може обоје" и да за било какав упад у било које демократске институције морају да постоје једнаки стандарди.

Премијерка је рекла да ће се Србија трудити да има најбоље могуће односе са новом америчком администрацијом.

"Захвална сам председнику Трампу и његовој администрацији на томе што су много радили да унапреде односе Србије и САД и мислим да смо ту много постигли. Трудићемо се да наставимо да градимо те односе и са новом администрацијом, председника Џозефа Бајдена", рекла је Брнабић.

Подсетила је да је Бајден био у Србији и да се лично познаје са председником Александром Вучићем.

"Мислим да то може да буде плус. Знам да из Србије носи лепе успомене и надам се да ће нам то помоћи у даљем грађењу односа", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Прва