Вести

Ђурић са кандидатом за генералног директора Унеска

Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић састао се данас са кандидатом Арапске Републике Египат за позицију генералног директора Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу (Унеско) Халидом Ел-Ананијем, чију је кандидатуру за ову позицију Србија званично подржала.

Ђурић је истакао да Република Србија придаје велики значај улози и мандату генералног директора Унеска, као и самој организацији, која представља један од најважнијих стубова мултилатералног система.

Полазећи од традиционално пријатељских и свеобухватних односа Србије и Египта, као и успешне сарадње у оквиру међународних организација, министар је истакао да Србија званично подржава кандидатуру Ел-Ананија за ову одговорну функцију.

Ђурић je нагласио да је Србија искрен и посвећен партнер у очувању темељних вредности на којима почива Унеско, истичући да ова организација мора остати механизам за солидарност, дијалог и заједничке напоре држава чланица у изградњи праведнијег и одрживијег света.

Ђурић је изразио дубоку забринутост због континуираних напада на српску културну и верску баштину на Косову и Метохији, посебно на споменике који се налазе на Листи светске баштине у опасности. Истакао је да је њихова заштита питање од највишег приоритета за Србију и апеловао на поштовање универзалних вредности и историјског значаја те баштине.

Ђурић је посебно подвукао да би евентуално разматрање захтева за чланство тзв. Косова у Унеско било апсолутно неприхватљиво за Републику Србију, јер би довело до дубље поделе међу чланицама, политизације културне баштине и озбиљно нарушило кредибилитет саме организације.

 

Састана са Горијем о европском путу Србије и даљој билатералној сарадњи

Ђурић је разговарао данас са амбасадором Италије у Србији Луком Горијем о европском путу наше земље и наредним корацима у реализацији планираних активности на билатералној агенди.

Изразивши задовољство због традиционално пријатељских и стабилних односа Србије и Италије, чију окосницу чине стратешко партнерство, интензивна динамика сусрета на високом и највишем нивоу, као и развијена економско-привредна сарадња, Ђурић је оценио да су у протеклих годину дана остварени запажени резултати у областима од значаја за обе земље.

"Србија је заинтересована за наставак плодотворног политичког дијалога са пријатељском Италијом као земљом са суштински важном улогом у европским и глобалним кретањима", рекао је Ђурић.

Ђурић је изразио захвалност на истрајној подршци коју нам та земља пружа у процесу интеграција у европску породицу, нарочито кроз своје ангажовање у оквиру групе "Пријатељи Западног Балкана".

У том смислу, Ђурић је навео да пуноправно чланство у Европској унији представља стратешко опредељење наше земље и подвукао чврсту решеност актуелне Владе Србије да, до краја наредне године, спроведе неопходне политичке, економске и законодавне реформе, и својим озбиљним и одговорним приступом докаже да заслужује равноправно место за европским столом.

Када је реч о ситуацији у нашој јужној покрајини, Ђурић је изразио озбиљну забринутост због полагања камена темељца за два моста на реци Ибар, као још једног у низу дестабилизујућих и провокативних потеза привремених институција самоуправе у Приштини.

"Овај чин јасно потврђује да циљ Куртијевог режима није да наводно олакша слободу кретања, већ да настави да застрашује српски народ и ствара окружење у којем ће приморати Србе да у још већем броју напуштају АП КиМ", истакао је Ђурић.

Како је оценио, у таквим сложеним и, по српски народ, изузетно тешким околностима, улога Мисије КФОР као гаранта безбедности на територији покрајине од виталног је значаја за опстанак Срба у АП КиМ.

"С тим у вези, Ђурић је пренео и посебну захвалност за континуирани допринос Италије безбедности и стабилности у АП КиМ кроз активан ангажман италијанских војника у саставу КФОР-а, као и за заштиту коју пружају српском православном манастиру Високи Дечани код Пећи", рекао је Ђурић.

 

Са Конрад о унапређењу билатералних односа и европским интеграцијама Србије  

Ђурић је разговарао данас са амбасадорком Немачке у Србији Анке Конрад о унапређењу билатералних односа, европским интеграцијама Србије, као и о економској сарадњи две земље.

У срдачном и пријатељском разговору, Ђурић је оценио да су билатерални односи Србије и Немачке добри, као и да са српске стране постоји јасна спремност да се сарадња унапређује у свим областима од заједничког интереса.

Нагласио је да чланство у Европској унији остаје стратешко опредељење и приоритет спољне политике Србије, што ће подразумевати наставак рада на реализацији реформске агенде, али и рад на унапређењу добросуседске сарадње на Балкану.

Ђурић је констатовао да је економска сарадња Србије и Немачке веома развијена и изразио очекивање да ће у предстојећем периоду и политичка сарадња добити нови замах разменом посета на високом нивоу.

Према његовим речима, важно је у јавности српско-немачку сарадњу представити онаквом каква јесте, јер је Немачка стуб Европске уније и, као таква, један од кључних партнера Србије.

 

Намера Приштине да изгради два нова моста преко Ибра претња по безбедност 

Ђурић разговарао је са амбасадорима Русије Александром Боцан-Харченком и Белорусије Сергејем Малиновским о ситуацији у АП Косову и Метохији, у контексту намере Приштине да изгради два нова моста између северног и јужног дела Косовске Митровице.

"Београд овај једнострани потез привремених институција у Приштини схвата и као потенцијалну претњу безбедности и миру на Косову и Метохији", истакао је Ђурић и указао да је такво деловање Приштине у директној супротности са резултатима бриселског дијалога.

Када се, како је објаснио, томе дода и нови талас политички мотивисаних оптужница против Срба, постаје јасно да је реч о далекосежној махинацији режима премијера у техничком мандату привремених приштинских институција Аљбина Куртија, која је усмерена не само против српског народа у покрајини, већ и против међународне заједнице и њених настојања да очува мир на Косову и Метохији, саопштили су из Министарства спољних послова.

На састанку је размотрен низ мултилатералних тема, Ђурић је захвалио Русији и Белорусији на принципијелном ставу по питању територијалног интегритета и суверенитета Србије, нагласивши значај подршке од тих земаља у међународним организацијама.

 

 

Извор: Танјуг