
Ђурић: Унапређење политичких и економских веза Србије и Бахама
Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић разговарао је данас, на маргинама Генералне скупштине Организације америчких држава, са министром спољних послова и јавних услуга Бахама Фредериком Мичелом о јачању политичког дијалога и унапређењу билатералне сарадње.
"Србија је посвећена развоју односа са државама региона Латинске Америке и Кариба, посебно кроз сарадњу у оквиру регионалних организација као што су Организација америчких држава, Карипска заједница и Асоцијација држава Кариба. Ове платформе представљају важан механизам за унапређење политичких и економских веза између Србије и Бахама", истакао је Ђурић.
Изразио је захвалност због принципијелне подршке Бахама територијалном интегритету и суверенитету Србије, оцењујући тај став као показатељ узајамног поштовања и доследне посвећености међународном праву.
Када је реч о економској сарадњи, Ђурић је нагласио спремност Србије да истражи конкретне модалитете за продубљивање трговинских и инвестиционих односа и успостављање директних контаката између пословних заједница две државе.
Ђурић је упутио званичан позив овој држави да учествује на међународној изложби Експо 2027 у Београду, која представља прилику за представљање културних, туристичких и привредних потенцијала држава учесница.
Србија и САД чврсто опредељене за јачање односа на стратешком нивоу
Ђурић састао се данас, на маргинама 55. заседања Генералне скупштине Организације америчких држава у Антигви и Барбуди, са замеником државног секретара Сједињених Америчких Држава Кристофером Ландауом, а након сусрета је изјавио да су Србија и САД чврсто опредељене за јачање односа на стратешком нивоу.
Нагласио је да је ово други сусрет са високим званичником САД у протеклих месец дана, што представља значајну прилику за унапређење односа две земље, саопштило је Министарство спољних послова Србије.
“За нас је изузетно значајна прилика да са једним од људи који се налазе у блиском кругу председника Трампа разговарамо о унапређењу односа Србије и САД на стратешком нивоу. Оно што ми је драго да поделим након састанка је и да сам заиста уверен да су обе стране чврсто решене и опредељене да активно раде на томе да се међусобно приближавају, како у политичкој, тако и у економској, безбедносној и многим другим сферама", истакао је Ђурић.
Током разговора, како је изјавио, било је речи и о могућности покретања стратешког дијалога између Србије и САД, као и о различитим регионалним темама.
Ђурић је посебно указао на положај српског народа у АП Косово и Метохија, као и на друге изазове са којима се Србија суочава.
Изразио је задовољство што су у разговорима препознате бројне прилике за унапређење сарадње и подударност интереса двеју држава.
Ђурић је указао и на важност личног односа председника Србије Александра Вучића и председника САД Доналда Трампа, који је, према његовим речима, потврђен одмах након избора америчког председника.
У том контексту, министар је пренео жељу Србије да угости председника САД у Београду.
“Желимо да покажемо наше традиционално гостопримство. Нема сумње да би тај дочек био срдачнији и свечанији него у многим другим престоницама које воле да се хвале својим традиционалним односима са САД“, рекао је Ђурић.
Ђурић се осврнуо и на одлуку америчке администрације да одложи примену санкција Нафтној индустрији Србије, нагласивши да је та мера додатна потврда квалитетне и континуиране комуникације између Србије и САД.
Навео је да је том приликом захвалио заменику државног секретара на донетој одлуци, истичући да је, иако остаје потреба за ширим решењем односа између великих сила попут Сједињених Држава и Руске Федерације, било од кључног значаја да грађани Србије не трпе негативне последице.
Са министром спољних послова Сент Винсента и Гренадина
Ђурић састао се, на маргинама 55. заседања Генералне скупштине Организације америчких држава, са министром спољних послова и спољне трговине Сент Винсента и Гренадина, Фредериком Стивенсоном.
Ђурић је пренео спремност Србије за унапређење укупних односа и сарадње са овом карипском земљом, нагласивши важност интензивирања политичког дијалога и реализације посета на високом и највишем нивоу.
Такође, Ђурић је поручио да је Србија опредељена да развија што боље односе са земљама Кариба и Латинске Америке и у оквиру регионалних организација у којима наша земља има статус посматрача.
Ђурић је захвалио на доследној позицији Сент Винсента и Гренадина по питању подршке територијалном интегритету и суверенитету Србије, нагласивши да такав став потврђује приврженост ове земље основним принципима међународног права и Повеље УН.
На данашњем састанку, одржаном у Антигви и Барбуди, посебна пажња посвећена је билатералној економској сарадњи, наводи се у саопштењу.
Ђурић је изразио задовољство због потврде учешћа Сент Винсента и Гренадина на Специјализованој изложби Експо 2027, рекавши да ће нам бити част да у Београду угостимо делегацију ове земље.
Ђурић је позвао студенте из ове државе да се пријаве за програм "Свет у Србији", који кроз стипендирање страних студената представља значајан механизам унапређења билатералних културних и образовних веза.
Са шефом дипломатије Перуа о унапређењу билатералне сарадње
Ђурић је разговарао данас у Антигви и Барбуди, на маргинама 55. заседања Генералне скупштине Организације америчких држава, са министром спољних послова Републике Перу Елмером Шиалером Салседом о кључним аспектима билатералне сарадње.
Ђурић је изразио опредељеност Србије за даље унапређење односа са Перуом у свим областима од заједничког интереса и истакао значај интензивирања политичког дијалога на високом нивоу.
Посебан акценат стављен је на економску сарадњу и потребу за повећањем обима робне размене.
Србија и Света Луција потписале Споразум о визној либерализацији
Ђурић и министар иностраних послова Свете Луције Алва Романус Баптиста потписали су данас Споразум између Владе Републике Србије и Владе Свете Луције о укидању виза за носиоце обичних пасоша.
Овим споразумом, потписаним на маргинама 55. заседања Генералне скупштине Организације америчких држава (ОАД), која се одржава у Антигви и Барбуди, грађанима Србије и Свете Луције омогућено је да путују и бораве у другој земљи до 90 дана, у периоду од 180 дана, без потребе за визом.
Ђурић је истакао да потписани споразум представља важан корак у унапређењу односа и јачем повезивању држава и грађана Србије и Свете Луције.
Извор: Танјуг