Вести

Гашић: Водили смо борбу и против дезинформација

РАШКА - Министар одбране Братислав Гашић изјавио је данас да је српска влада, поред борбе за очување људских живота угрожених катастрофалним поплавама, све време водила и борбу против дезинформација, попут оних да је Република Српска намерно жртвована, до броја жртава.

Гашић је у Рашки, одговарајући на питање новинара колико су тачне информације да је Република Српска намерно жртвована у недавним поплавама дизањем бране у ваздух, приметио да "људска машта може свашта", али да је питање колико су они који су те дезинформације пласирали заиста воле и свој народ и своју земљу.

"Ми смо поред борбе да сачувамо сваки људски живот у Србији имали и борбу против много дезинформација које су кружиле, пре свега, по разним интернет медијима, од броја мртвих, да је пукла брана...", рекао је Гашић. 

Одбацујући такве тврдње, Гашић је упитао какав то човек треба да буде да би зарад нечије добробити другоме учинио зло. 

"Па ко је такав човек да може да наложи да једном буде зло, да би другом било добро. Ти људи (који су ширили дезинформације) треба да ставе прст на чело и да се запитају да ли искрено воле ову земљу и свој народ", поручио је Гашић. 

Министар одбране је истакао да је Војска Србије у недавним поплавама, упркос "распродаји" велике количине ресурса 2006. и 2007, спремно одговорила на све изазове. 

"Да смо и то имали на располагању, можда бисмо могли и другачије да изађемо и помогнемо другим јединицма, пошто је ВС имала апсолутно сву технику која јој је била потребна да одговори на све задатке који су били постављени пред њу", одговорио је Гашић.

Он је додо да је наложена истрага ко је, када и зашто та средства продао. 

Новинари су и начелника Генералштаба Војске Србије генерала Љубишу Диковића питали шта је значила порука премијера Србије Александра Вучића "Диковићу, ако падне Шабац, знаш шта треба да радиш", на шта је он одговорио "да је баш тако схватио - да зна шта треба да ради". 

"Баш тако сам схватио - знам шта треба да радим, односно да се Шабац одбрани по сваку цену, јер би последице биле катастрофалне. Све друго што се сада често појављује у јавности шта би било, сада једноставно пада у воду", рекао је Диковић. 

Он је поручио да се сада треба окренути оним што је пред Србијом, односно помоћи угроженима у поплавама. 

"Добили смо задатак, задатак смо извршили, правовремено реаговали, изванредно урадили посао. Немојмо сада ићи зашто, како, због чега, шта је ко мислио. Мислили смо сви да се одбране људи и материјална добра на том простору", рекао је Диковић. 

Он је додао и да Србија има добру војску коју треба опремити у складу са постојећим могућностима и условима. 

"Када је реч о будућности војске ја сам апсолутно оптимиста и веома сам задовољан што су наши војници, у овој несрећи која нас је задесила, задатке извршили беспрекорно, како су оценили министар одбране и председник Владе Републике Србије", рекао је Диковић. 

Новинаре је интересовало о чему је било речи и приликом његове недавне посете Москви односно да ли је једна од тема био и руски кредит, на шта је Гашић рекао да је модернизација српске војске веома важно питање, али да није било речи само о кредиту. 

"Наравно, Војсци Србије тај кредит је веома битан, пре свега због модернизације ВС, у коју морамо да уђемо бржим темпом него што је до сада било. Разговарали смо о много тога. Пре свега смо им захвалили на помоћи коју су нам пружили приликом ових елементарних непогода, али и о заједничким вежбама, попут тенковског биатлона, у септембру о ваздушно-десантној вежби, војно-медицинској, војно-образовној и војно-техничкој сарадњи", рекао је Гашић.

 

Гашић испратио српске мировњаке у Либан

РАШКА - Свечаном церемонијом и примопредајом српске тробојке, коју је мајору Горани Рогановићу уручио министар одбране Братислав Гашић, данас је из касарне "Стефан Немања" у Рашки испраћена чета од 130 српских мировњака у мировну операцију у Либан.

 Пешадијска чета 21. пешадијског батаљона 2. бригаде Копнене војске, којом командује мајор Рогановић, друга је јединица тог ранга која се упућује у мисију УНИФИЛ у Либану, а пут Либана кренуће вечерас у 20 сати са нишког аеродрома.

Они ће у Либану заменити чету 3. бригаде Копнене војске и у оквиру шпанског контигента остати наредних шест месеци у мисији очувања мира.

Обраћајући се војницима, као и члановима њихових породица, министар одбране Братислав Гашић истакао је да припадници Војске Србије у мировним операцијама представљају Србију и њену војску у најбољем светлу, како у Либану, тако и пред грађанима Кипра, Либерије, Конга, Обале Слоноваче, али и пред припадницима оружаних снага других земаља.

"Наши 'мировњаци' су пре свега способни и одговорни људи који свакодневно помажу локалном становништву и спасавају људске животе у удаљеним местима пођеднако добро као нашим грађанима последњих дана. Знањем, професионалним и пожртвованим радом наши војници завредили су бројна признања и одликовања, стекли поштовање својих колега и задобили симпатије локалног становништва", рекао је Гашић.

Према његовим речима учешће у мутлинационалним операцијама представља, пре свега, професионални изазов за сваког припадника који у њима учествује.

"Сигуран сам да ће вам искуства која ћете стећи у мисији значити у наставку каријере, као што су значила и вашим колегама који су се вратили. Оно што у мисији уочите као добро и пожељно, употребите када се вратите на своје редовне дужности у Војсци Србије", поручио је Гашић припадницима Пешадијска чета 21. пешадијског батаљона 2. бригаде Копнене војске.

Он је додао да су српски мировњаци прихватили изазов и да је сада пред њима циљ да задатак изврше сигурно и професионално.

"У свим ситуацијама, према свим људима с којима дођете у контакт, поступајте часно и човечно, како доликује војнику Србије. Поштујте културе других, а дичите се нашом. Речима пренесите поруке мира и пријатељства. Нека вас јача и мотивише чињеница да сте у мисији ради Србије и њене будућности", рекао је Гашић.

Говорећи о учешћу српских војника у мировној мисији у иностранству, Гашић је подвукао да Министарство одбране и Војска Србије и даље ангажује расположиве капацитете и улаже максималне напоре да би се пружила помоћ домаћем становништву, спречила штета и отклониле последице непогода незапамћених размера које су погодиле Србију.

Пут српских мировњака у Либан обележило је и рођење детета водника Марка Вукашиновића.

Наиме, док је био у ставу мирно, пристигли рођаци су му јавили да му се у том тренутку породила супруга у Косовкој Митровици.

Гашић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић честитали су му рођење детета, а Диковић га је питао и да ли жели да остане у Србији, сада када је постао отац.

"Идем, идем, господине генерале. Одлучио сам да идем. Сто одсто", одговорио је водник и отац тек рођене бебе Марко Вукашиновић.

 

Осим Гашића, свечаности су присуствовали и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, командант Копнене војсјке геренал-потпуковник Александар Живковић, командат 2. бригаде Копнене војске бригадни генерал Маринко Павловић , начелник Центра за миривне операције пуковник Милиоје Пајовић, као и представници локалних самоуправа које се налазе на територији 2. биргаде Копнене војске, као и чланови породица припадника пешадијске чете који одлазе у мировну мисију.