Вести

Јоксимовић: Извештај ЕК објективан, евидентиран напредак у свим областима

Министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је да је нови Извештај Европске комисије о напретку Србије у процесу евроинтеграција објективан и "један од бољих" у последњих неколико година, као и да је евидентиран напредак Србије у свим областима. Јоксимовић је на конференцији за медије у Влади Србије, где је присуствовала представљању Извештаја ЕК о напретку Србије, рекла да нови документ на објективан начин говори о свему што је Србија урадила и предузела, као и о стварима које би требало да се наставе и убрзају.

"Ово је добар, објективан извештај који препознаје напоре и јасно нам говори где да идемо, као што је и претходни извештај говорио у ком правцу да идемо. Нови извештај показује да смо остварили резултате и даје нам додатну мотивацију да у наредном периоду спроводимо реформе на још бржи и ако је могуће динамичнији начин", рекла је Јоксимовић.

Оценила је да је Извештај добра основа за државе чланице ЕУ да на основу препоруке и оцене ЕК у свим областима дају сагласност да Србија до краја године отвори два кластера.

"Да ли ће се то десити зависи од оцене свих држава чланица, да ли ће дати подршку за један или два кластера. Ми нећемо седети скрштених руку, активно ћемо разговарати са свим државама чланицама да евентуално разјаснимо дилеме које поједине државе имају о некој области", рекла је Јоксимовић.

Истакла је да је препорука ЕК у Извештају да је Србија потпуно испунила све критеријуме за отварање свих поглавља у оквиру два кластера: кластера 3 који се односи на инклузивни раст и компетитивност у којем је осам преговарачких поглавља, као и кластера 4, са укупно четири поглавља који се односи на зелену агенду, дигитализацију и одрживу повезаност.

"Државе чланице ће се руководити оценама о напретку реформи у области владавине права", рекла је Јоксимовић.

Навела је да је у оквиру кластера 1, који је већ отворен, а који се односи на основе владавине права, констатован напредак у свим областима - у реформи правосуђа, слободе изражавања и медија, борбе против корупције, основних људских и мањинских права, борбе против организованог криминала.

"Напредак је негде већи, негде мањи, али је свакако евидентиран као напредак", рекла је Јоксимовић.

Нагласила је да овогодишњи извештај ЕК о Србији може бити оцењен као "добар утисак" о земљи и влади која је, како је рекла, у тешким пандемијским условима и бројним другим изазовима који се отварају у политичком, економском и здравственом сектору, показала жељу, храброст, мотивисаност и ентузијазам да усред преговора, када су се променила правила игре, прихвати нову методологију.

"Нисмо били земља која се жали и буни и то користи као изговор за нерад и мањак реформи, већ, напротив, показали смо спремност, посвећеност, одлучност и храброст да се ухватимо у коштац са новим темама и начинима на које те теме треба да се спроводе у конкретне реформе", рекла је Јоксимовић.

Захвалила је председнику Србије Александру Вучићу и премијерки Ани Брнабић на активном укључивању и подршци ономе што је предузела као ресорни министар да се, како је рекла, потпуно спремимо структурно, организационо и у сваком другом смислу за нову методологију.

"Уз пуну подршку и укључивање онако како нова методологија и налаже, а то је веће и снажније политичко вођење процеса и то смо успели да урадимо у последњих неколико месеци. Уз немерљив допринос председника Вучића и премијерке Брнабић и свих ресорних министарстава овај процес је добио на снази, координацији и на политичком вођењу и то се рефлектовало кроз овакав извештај", закључила је Јоксимовић.

 

Примедба о запаљивом говору односи се на све

Јоксимовић је нагласила да је чињеница да у извештају Европске комисије указано на запаљив говор, али и да се он односи на све актере на политичкој сцени Србије, а не само на оне у Народној Скупштини.

"Интерпретација је у реду, али су чињенице важније, а чињеница је да је у извештају поменут запаљив говор који потиче од свих политичких актера, али да је посебна одговорност оних који су на власти и носиоци највиших функција", рекла је Јоксимовић одговарајући на питање везано за констатацију шефа Делегације Европске уније из извештаја Европске комисије да би волели да у скупштини има мање запаљивог језика и напада на политичке неистомишљенике.

"Сви су позвани да смање и не употребљавају говор мржње и запаљив говор", рекла је Јоксимовић.

"У том одељку акценат је стављен, како то нова методологија налаже, да се прате изјаве највиших државних званичника, и поменуто је да је председник Александар Вучић јавно, експлицитно позвао све да се прекину напади на новинаре, као и да је Брнабић лично иницирала формирање две радне групе, на чијем је челу, а тичу се безбедности новинара и испуњавања акционог плана медијске стратегије", рекла је Јоксимовић.

Како је рекла, због чињенице да извештај све ово прецизно констатује сви су позвани и сви треба да избегавају запаљив говор.

Јоксимовић је на опаску да тај запаљив говор долази од политичара из Српске напредне странке рекла да је и она из те странке и да мисли да је тај апел председника Српске напредне странке евидентиран у извештају, значајан за све њихове посланике и чланове.

 

 

Извор: Танјуг