Вести

Кубуровић: Имамо државу која је финансијски стабилна

Од 1. октобра почиње примена Закона о бесплатној правној помоћи, на који је Србија чекала готово 15 година, а који ће свим грађанима омогућити једнак приступ правди, најавила је министарка правде Нела Кубуровић.

Кубуровић је истакла да је доста тога урађено како би све било спремно за почетак примене Закона о бесплатној правној помоћи.

Министарка је додала да ће од 1. октобра могућност правне помоћи имати лица која су социјално угрожена, корисници социјалне помоћи и дечијег додатка, лица која би се ангажовањем адвоката и плаћањем судских поступака нашла у тој ситуацији и рањиве групе.

"Битно је да се омогући приступ правди грађанима, да они који до сада нису били у могућности да остваре своје право то сада могу. Битно је и да имамо државу која је финансијски стабилна и која може да обезбеди таква новчана средства, то нису мали износи", рекла је Кубуровић.

Кубуровић је додала да корисници неће плаћати накнаду за адвокате, већ да ће оне бити плаћане из републичког буџета и буџета локалних самоуправа, које су прве контакт тачке и где ће грађани подносити захтев за бесплатну правну помоћ.

Локалне самоуправе ће, потом, грађане упућивати на пружаоце бесплатне правне помоћи, који су у најчешћим ситуацијама адвокати.

 

Недолично понашање судија нарушава поверење јавности

Недолично понашање носилаца правосудних функција нарушава поверење јавности у рад судова и тужилаштва, поручила је Кубуровић.

Коментаришући случајеве недоличног понашања појединих судија и тужилаца о којима су медији у протеклом периоду писали, Кубуровић је рекла да носиоци правосудних функција то треба да буду 24 сата дневно и да својим свакодневним понашањем оправдају поверење јавности, али и да покажу да су независни.

"У последњих неколико месеци појавило се неколико догађаја - судија је разрешена због голишавих фотографија, имали смо судију која је у току радног времена певала и славила у канцеларији, то све баца лошу слику на комплетно правосуђе", рекла је Кубуровић.

Говорећи о пресуди Апелационог суда у Београду у случају тринаестогодишње Ромкиње, Кубуровић је нагласила да закони треба да важе за све подједнако.

"Ако ја као министар коментаришем правоснажну судску одлуку, биће да утичем на независан рад судија. Али, чињеница је да Аутономни женски центар не критикује први пут, они су веома критични према поступању судија и тужилаца када су у питању случајеви насиља у породици", рекла је Кубуровић.

Кубуровић је подсетила да је Србија потписница Истанбулске конвенције, да је претходних година пуно уложено у борби против насиља у породици и против дискриминације, да смо уводили кривична дела за која су се у почетку сви смејали, попут кривичног дела принудног закључења брака.

"Тенденција је поштовање људских права, пре свега заштита жена и девојчица, мислим да у овом случају девојчица није била заштићена на прави начин", рекла је Кубуровић.

 

Против деце старије од 14 година се може водити поступак

Кубуровић је изјавила да су две девојчице, против којих су због малтретирања другарице у средњој школи у Барајеву поднете кривичне пријаве, старије од 14 година и да се, према томе, против њих може водити поступак.

Кубуровић је објаснила да се, према српским прописима, против деце старије од 14 година може водити поступак у случају вршњачког насиља.

"Наш Закон о кривичном поступку и Закон о малолетним учиниоцима кривичног дела предвиђа да не можете до 14 година кривично да одговарате, према Породичном закону постоји одговорност родитеља за понашање детета. У случају у Барајеву је реч о деци која су старија од 14 година, тако да може да се води поступак", рекла је Кубуровић.

Кубуровић је истакла да се вршњачко насиље третира и кроз Закон о спречавању насиља у породици.

"Предвидели смо ситуације које се односе и на овакве случајеве, водили рачуна о рањивим групама, а деца то јесу", рекла је Кубуровић.

Кубуровић је навела да Министарство правде углавном реагује у ситуацији када треба репресивно деловати, када се насиље догоди, али да цело друштво треба да се бори против насиља.

"Они који раде у васпитним установама треба да воде рачуна о промени понашања деце, да ли можда јесу жртве насиља и да реагују правовремено. То је једна од обавеза у Закону о спречавању насиља, да свако ко примети насиље то и пријави и правовремено реагује", навела је Кубуровић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк