Вести

Лончар: У Нишу отворене најмодерније и најсавременије сале у региону

У Универзитетском клиничком центру Ниш су отворене две обновљене ангио сале које су неопходне за дијагнозу и лечење кардиоваскуларних болести у које је уложено више од 160 милиона динара, а министар здравља Републике Србије Златибор Лончар је рекао да је реч о најмодернијим и најсавременијим салама не само у региону.

У новим салама зрачење је за 40 одсто мање у односу на раније, што је важно, како за запослене, тако и за саме пацијенте, рекао је Лончар и додао да су веће могућности и по питању безбедности интервенције, контроле, као и да што мање пацијената дође до тога да им се ради операција, односно да им се отвара грудни кош.

Лончар је рекао да су 23 лекара примљена и обучена за рад, што је, како је рекао, "највећа победа".

"Неће се стати на овоме. Већ се припрема простор за пет скенер што Ниш није имао до сада. Појачаћемо и Крагујевац, Београд и Каменицу. Знате да су биле велике листе чекања", рекао је Лончар и подсетио да су скенери важни за дијагностиковање малигних болести.

 

Анализираће се могуће дуже важење пропусница

Важно је да грађани буду безбедни, а да ли ће се важење ковид пропусница продужити на 24 часа или ће бити нешто друго, то ћемо анализирати, рекао је Лончар.

Лончар је рекао да грађани који су се придржавали мера и вакцинисали против корона вируса не треба да буду таоци осталих.

"Што се тиче тога да се објаве подаци људи који су вакцинисани а преминули су од короне немамо никакав проблем. То ћемо објавити можда већ следеће недеље. Желимо да све проверимо два или три пута, да не погрешимо нешто, да упоредимо све базе података које имамо. Не постоји ниједан разлог да то не кажемо", рекао је Лончар.

Лончар је напоменуо и да никада нико није рекао да вакцина 100 одсто штити и подсетио да постоји много фактора када је реч о реакцији на корона вирус, али и да треба допрети до људи који беже од истине и говоре да корона не постоји.

Лончар је поновио да је једини ефикасан лек вакцина и да се само са вакцинацијом може размишљати о бољим временима.

"Како сада ствари стоје, то је наша нова нормалност, да ћемо морати да се вакцинишемо на сваких пет до шест месеци, зависи која вакцина се прими и шта каже тај произвођач. То је једини услов ако желимо да држимо ствари под контролом", рекао је Лончар.

Други услов је, рекао је, безбедност, а то значи да се на местима окупљају људи који су се вакцинисали или раде тестове.

На питање о писму америчких конгресмена који су критиковали, како су рекли, нетранспарентну набавку опреме током епидемије корона вируса у Србији, Лончар је рекао да нема шта да се крије, као и да Србија и даље набавља сву неопходну опрему.

"Ако циљате на оно да су конгресмени из САД замерили то, ја пуно поздрављам те конгресмене и мене интересује да ли су они објавили колико је потрошила Америка и да ли су рекли како су САД преусмеравале авионе када су кретали са респираторима ка оним дестинацијама које су платиле за респираторе, али нису биле моћне", упитао је Лончар.

Лончар је закључио да би респираторе плаћао и златним полугама да би људи преживели.

  

 

Опрема у Нишу дата правим људима који желе да раде

Лончар је рекао да се уверио да је медицинска опрема дата људима који знају да раде и желе да се усавршавају и најавио да је то само почетак.

"Хтео сам да видим и да се уверим у шта смо улагали новац и кад чујем да су спашени дечији животи, људски животи, онда знам да нисмо погрешили, јер пацијенти не морају да иду у друге здравствене центре, у Београд и ту нећемо стати. Имамо људе који знају да раде и желе да се усавршавају, а када то имате онда је лако, јер знате да ћете добити резултат“, нагласио је Лончар.

Лончар је рекао да су се са колегама у Клиничком центру Ниш договорили и шта би требало да буду нова улагања у јануару, а то је, како је објаснио, један нови ласер, како би лекари већ могли да се припремају и обучавају за нове ствари.

Лончар је изјавио да су Нишу обећали до пролећа "ПЕТ" скенер али да су фалиле четири просторије у зеленој зони, односно да је требало обезбедити посебне услове и обуку, али да ће све бити готово до пролећа.

Лончар је нагласио да ће то бити први пут у историји Ниша и региона да имају "ПЕТ" скенер, што је посебно важно када имамо експанзију малигних болести.

"Можемо да се не слажемо или да нисмо једни другима симпатични, али када погледате чињенице мислим да се није никада више улагало у здравство југа Србије и Ниша, и других градова Лесковца, Врања и Прокупља, а највредније је да овде имамо стручне људе који су спремни и да пренесу своја знања", закључио је Лончар.

 

 

 

Извор: Танјуг