Вести

Мали: Држава континуирано подржава грађане и привреду

Министар финансија Синиша Мали истакао је да је Србија, захваљујући исправној економској политици, у потпуности финансијски стабилна земља и да ће Влада Републике Србије, у складу са добрим економским резултатима, наставити да подржава и помаже своје грађане и привреду у доба највеће економске кризе у целом свету.

Мали је изјавио да је држава остварила значајну економску добит и боље резултате од планираних, те да je спремна да то подели са грађанима.

Говорећи о најављеној помоћи за пензионере у износу од по 20.000 динара, министар Мали је нагласио да се та исплата односи на све пензионере, те да неће бити потребно да се за ту помоћ пријављују.

"Као што су добили 100 евра претходне године, као што су добили првих 30 евра ове године, тако ћемо наставити и убудуће. Дакле, према евиденцији ПИО Фонда исплаћиваћемо новац директно на њихове рачуне", истакао је министар.

Мали је додао да држава континуирано брине о пензионерима и да издваја значајна средства за помоћ најугроженијим категоријама становништва, онима који су највише погођени пандемијом, те да су то управо наши најстарији суграђани.

"Из године у годину, откако се завршила фискална консолидација, ми повећавамо пензије. Оне су данас веће него што су биле 2014. године, а још важнија је чињеница да су пензије данас стабилне и сигурне. Србија је 2014. године била на ивици банкрота, земља која није имала одакле да исплати новац за пензије, и то је последица неодговорне и погрешне политике претходне власти. Ми данас, из године у годину, повећавамо пензије пропорционално више него што нам расте БДП и стопа инфлације", рекао је Мали.

Упитан да прокоментарише због чега је баш фебруар месец одабран као време исплате најављене помоћи пензионерима од 20.000 динара, министар Мали је нагласио да време исплате није везано за политичке прилике, те да држава годинама уназад континуирано помаже најстаријим суграђанима кроз једнократне исплате новчане помоћи и процентуално повећање пензија.

"Овде је реч о вођењу озбиљне економске политике која се спроводи из месеца у месец, из године у годину. Ми смо четири године заредом имали суфицит у буџету и сваке године смо, у складу са могућностима, повећавали пензије и плате у јавном сектору. Ово се није десило одједном, него се континуирано помаже нашим најугроженијим категоријама становништва. Сложићемо се да наши пензионери то заслужују. Зашто неко не каже да је против тога, да је против да дамо пензионерима тај новац? Наш задатак је да подигнемо животни стандард у што краћем временском периоду", истакао је министар финансија.

Говорећи о постигнутим економским резултатима у првих шест месеци ове године, Мали је изјавио да, услед одличних економских показатеља у првом полугодишту, очекује да ће стопа раста БДП-а до краја године износити између 6,5 и седам одсто.

"Што нам више расте БДП, имамо више простора за повећање плата, пензија, минималне зараде и свих инвестиција, изградње путева, школа, болница, вртића...", рекао је министар.

Министар Мали се осврнуо и на најављено повећање минималне цене рада, оценивши да би повећање од 9,4 одсто било више него што је пројектовани раст БДП-а ове године.

"Желимо да погурамо просечну зараду у Србији. Нама је програм Србија 2025 најважнији програм када су инвестиције и животни стандард грађана у питању. Најавили смо просечну плату од 900 евра и просечну пензију од 420 до 430 евра до краја 2025. године. Са овом политиком коју спроводимо на добром смо путу да то и остваримо", нагласио је Мали.

Према његовим речима, повећање минималне цене рада, за собом већ три године уназад повлачи и смањење оптерећења на зараде, што представља додатни стимуланс за привреду.

"Одлука о минималној цени рада је компромис у преговорима између синдиката, Уније послодаваца и Владе Србије. Никада не могу бити потпуно задовољни и једни и други, а Влада Србије доноси одлуку имајући у виду интересе обе стране", објаснио је министар.

Министар финансија се осврнуо и на тренутну ситуацију са компанијом "Геокс", оценивши да то свакако није лепа вест, али јесте нешто са чиме ће се држава Србија борити и што ће решити.

"Стотине фабрика отворено је у Србији, стотине страних инвеститора дошло је у нашу земљу, отворило фабрике, радна места, запослили наше људе. Без страних директних инвестиција не може бити привредног раста и развоја. Много је лакше решити тај проблем сада када је Србија финансијски стабилна и када имате кредибилитет међу инвеститорима. Ми интензивно радимо на решавању проблема људи који су остали без посла, како би се радници што пре запослили", закључио је Мали.

 

Очекујемо до краја године 400 милиона долара од ДФЦ-а

Мали је изјавио да ће највероватније први део гарантне шеме Америчке развојне агенције (ДФЦ), у вредности од 400 милиона долара, бити на располагању нашим предузећима до краја године.

"Ми смо сада у завршним разговорима око великог споразума који треба с њим да потпишемо, одмах након тога следи појединачно потписивање са пословним банкама и ја очекујем да ћемо до краја године имати и 400 милиона долара њихове гарантне шеме на располагању микро, малим и средњим предузећима", рекао је Мали.

Истиче да је добро што је ДФЦ прихватио да дође у Србију и што је њихово седиште за цео регион управо у Београду.

Мали наводи да ће 400 милиона долара нашим предузећима бити на располагању по веома повољним условима за обртна средства и ликвидност, али и за инвестиције.

На питање да ли би реализација договореног са ДФЦ-ом могла бити бржа, Мали је подсетио да је у САД била смена администрације, те да је тај процес успорио реализацију договореног.

"Потврда нове администрације је да су потпуно посвећени овом програму, како за нашу земљу, тако и за цео регион", рекао је Мали и додао да је реализацију успорила и пандемија.

Мали наводи да је присуство ДФЦ-а од великог значаја за кредибилност наше земље, али и за раст и развој наших малих, средњих и великих предузећа.

 

Србија даје већу награду за олимпијско злато него САД

Србија даје већу награду за освојено злато на Олимпијским играма него што дају САД, изјавио је Мали и додао да наша држава то чини како би мотивисала олимпијце на још веће успехе.

Мали је рекао да је држава појединим нашим освајачима већ исплатила награде за освојене медаље у Токију и додао да већу подршку могу да очекују и наши освајачи медаља у математици, физици...

"Ми већ имамо награде и за њих. Ово је био подстрек пред саму Олимпијаду, одлука председника Вучића је била да додатно мотивише наше олимпијце на још веће успехе", рекао је Мали и честитао свим спортистима.

Додао је да и подршка коју Србија даје за медаље показује колико је наша држава данас јака и стабилна.

Мали подсећа да се некад на те награде чекало месецима и годинама, да су биле мале, док су сада, како је рекао, никада веће.

"Упоредио сам висину наших награда са америчким, да се златна медаља много више плаћа у Србији него у Америци", рекао је Мали.

 

 

 

Извор: Танјуг