Вести

Пантић Пиља: Маневарски простор Србије сужен пред састанак ПССЕ

Шефица сталне делегације Скупштине Републике Србије у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПССЕ) Биљана Пантић Пиља је рекла за Косово онлајн да је маневарски простор Србије врло сужен пред сутрашњи састанак Политичког комитета ПССЕ на којем ће се гласати о извештају Доре Бакојани, у којем је дата препорука да Косово буде примљено у ову организацију.

“Бакојани ће да представи свој извештај и став који је нажалост променила у односу на пре две недеље. Биће дискусије и очекује се гласање, а за изгласавање извештаја биће довољне две трећине гласова. Имајући у виду да у ПССЕ више нису ни делегације Русије, а од јануара ни делегација Азербејџана, маневарски простор Србије је доста сужен што се тиче броја наших пријатеља у ПССЕ“, каже Пантић Пиља.

Уз препоруку да Косово буде примљено у СЕ, известилац Бакојани је у медијима изнела оцену да би његово чланство донело право српској заједници и свим осталим мањинама на Косову да се обраћају Европском суду за људска права, што би им, како сматра, донело бољу заштиту, а Пантић-Пиља каже да је то врло лицемерна изјава.

Пантић Пиља подсећа да је пре само две недеље Бакојани децидно неколико пута поновила да ће дати позитивно мишљење тек када Косово испуни три услова у вези са враћањем земљишта манастиру Високи Дечани по пресуди Уставног суда из 2016. године, Заједницом српских општина, што је обавеза по Бриселском споразуму и експропријацијом земљишта, а једино што је Приштина у међувремену урадила је да је коначно применила одлуку Уставног суда.

“И то је сада за Бакојани било довољно да промени став. Ми увек истичемо да чланови 3 и 4 Статута СЕ говоре да члан СЕ може да буде само држава у којој постоји поштовање права и поштовање људских и мањинских слобода. Константно истичемо да Косово није држава, али они то покушавају да сузбију, док се ми позивамо на Резолуцију СБ УН 1244 да је Косово јужна српска покрајина и да ниједан ентитет не може да постане чланица СЕ, као и да нема поштовања већ константног кршења људских права, посебно права Срба, али они то не желе ни да чују. Тако да је ова њена изјава ’сад ћете то моћи да кажете Европском суду за људска права’, иако у извештају ни не спомиње сво то кршење људских права, врло лицемерна“, рекла је Пантић Пиља.

Поводом писма које су Бакојани упутили председница, премијер и председник Скупштине Косова, у којем су навели да се обавезују да ће поштовати све чланове споразума из Брисела и његовог анекса из Охрида, укључујући и формирање Заједнице српских општина, шефица сталне делегације Скупштине Србије у ПССЕ, каже да оно нема тежину, јер је то требало да се испуни пре 11 година.

“То је писмо захвалности Бакојани, ПССЕ и свима осталима који по веома убрзаној и чудној процедури желе да приме тзв. независно Косово као члана СЕ“, рекла је Пантић Пиља.

Шефица делегације Црне Горе у ПССЕ Маја Вукићевић, како је најављено, неће гласати за пријем Косова у СЕ, упркос томе што Подгорица признаје Косово, а Пантић Пиља је рекла да као што постоје светли примери попут овог, постоје и негативни.

“Хоћу да захвалим шефици црногорске делегације која је заиста сваки пут показала да је на нашој страни, односно на страни поштовања међународног права. Али имамо и негативне примере. На пример, посланик из Румуније која није признала Косово, заговара да Косово постане независно и подржава да постане члан СЕ. Сваки посланик у ПССЕ гласа по свом личном нахођењу, а две трећине гласова присутних чланова у ПССЕ је довољно за позитивно мишљење, после чега коначну реч даје Комитет министара у мају“, каже Пантић Пиља.

Како указује, овај ванредни састанак Политичког комитета, “заказан је наврат-нанос“ за 27. март да би све било спремно за пленум у априлу, могуће 18. априла, а када се заврши гласање у ПССЕ, захтев Косова иде на одлучивање у Комитет министара.

“Они желе да то буде својеврсно обележавање 75 година постојања СЕ, демократске институције, која крши све принципе на којима је заснована“, рекла је Пантић Пиља.

О томе да ли на ставове чланица СЕ може да утиче најава могућег изласка Србије из Савета Европе у случају да Косово буде примљено у ову организацију, она каже да се види да им није пријатно због те најаве.

“Сматрају да блефирамо. Зато што није лако да објасните зашто се једна држава сама повлачи из СЕ. Али показали су да не поштују ниједан демократски принцип. Избацили су Азербејџан у јануару, сада ће да приме Косово. Уколико дође до пријема Косова, очекујем реакцију државе Србије“, рекла је Пантић Пиља.

 

 

 

Извор: Косово онлине