
Павков: Не престајемо да бринемо о заштићеним подручјима
Министарство заштите животне средине донело је Одлуку о утврђивању листе вредновања и рангирања пријављених пројеката за доделу подстицајних средстава за очување и заштиту биолошке, предеоне и геолошке разноврсности у 2025. години, на основу којих ће бити омогућена подршка локалним самоуправама на чијим се територијама налазе заштићена подручја за реализацију пројеката у тим подручјима.
Министарка Сара Павков је нагласила да се овом одлуком локалним самоуправама ставља на располагање 250 милиона динара за подршку пројектима који за циљ имају унапређење, очување и заштиту биолошке, предеоне и геолошке разноврсности.
"Задовољтво ми је што смо омогућили да ове подстицаје у 2025. години добију 24 јединице локалне самоуправе у Србији. Средства су намењена искључиво градовима и општинама на чијим територијама се налазе заштићена подручја од националног интереса, за пројекте промоције, одрживог коришћења, унапређења стања и заштите тих подручја. Оно што је за мене као ресорну министарку веома важно, јесте што ће подстицаји омогућити реализацију пројеката који директно доприносе очувању наших највреднијих бисера природе, као и њихово унапређење. Министарство које водим издваја средства у те сврхе од 2023. години, када је издвојено 45 милиона динара.Прошле године тај износ је повећан на 100 милиона динара, док су ове године издвајања достигла чак 250 милиона динара. То је потврда наше непоколебљиве решености да бринемо о нашим природним добрима, која су нешто најлепше што Србија има“, навела је Павков.
Павков је навела да су средства намењена за реализацију пројеката попут санације и реконструкције путева у заштићеним подручјима, изградње и модернизације посматрачница, уређења туристичке инфраструктуре и енергетске ефикасности у ботаничким баштама.
Према њеним речима, Министарство заштите животне средине из године у годину обезбеђује све већа средства за заштићена подручја од националног значаја. У склопу редовних издвајања за њихово унапређење и очување, у 2025. години опредељено је око пола милијарде динара, што је двоструко већи износ од оног који је у те сврхе опредељен 2021. године.
Извор: Министарство заштите животне средине