Вести

Петковић: Овде смо да се боримо за српске интересе

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије др Петар Петковић изјавио је да је сваки пут у Бриселу атмосфера непријатна, али да је српска делегација ту да се бори за српске интересе на Косову и Метохији, али и за поштовање и имплементацију свих договорених споразума.

Како је рекао, у наредна два дана Београд ће инсистирати на пет важних тема - формирању Заједнице српских општина, несталима, правосуђу, енергетици и слободи кретања и истакао да је Србија увек спремна за дијалог и да има конструктиван приступ.

Петковић је уочи почетка техничког дијалога са Приштином уз посредством специјалног изасланика Европске уније Мирослава Лајчака, рекао да су мир и стабилност на Косову и Метохији преко потребни јер без помирења српског и албанског народа нема мира и стабилности на целом Западном Балкану на чему Србија и инсистира.

"Ако хоћемо да идемо напред, да се развијамо у економском и сваком смислу, Београд, Приштина и све државе у региону морају да сарађују. Зато је важно да разговарамо у Бриселу јер све крупне и важне теме можемо да решимо само овде у Бриселу и зато инсистирамо на дијалогу", рекао је Петковић.

 

Од данашњих разговора зависи нови сусрет Вучића и Куртија

Петковић је изјавио да ће од разговора са делегацијом Приштином који ће се водити данас и сутра зависити и нова рунда дијалога председника Србије Александра Вучића и премијера привремених институција у приштини Аљбина Куртија.

Петковић је новинарима у Бриселу рекао да ће се нови састанак заказати уколико Приштина покаже спремност да иде даље.

"Србија је та која инсистира на дијалогу и има конструктиван приступ као и да је увек спреман за њега", рекао је Петковић.

Говорећи о данашњем састанку Петковић је рекао да је сваки пут у Бриселу атмосфера непријатна, али да је српска делегација ту да се бори за српске интересе на КИМ, али и за поштовање и имплементацију свих договорених споразума.

Петковић је уочи почетка техничког дијалога са Приштином уз посредством специјалног изасланика ЕУ Мирослава Лајчака, рекао да су мир и стабилност на КиМ преко потребни јер без помирења српског и албанског народа нема мира и стабилности на целом Западном Балкану на чему Србија и инсистира.

"Ако хоћемо да идемо напред, да се развијамо у економском и сваком смислу, Београд, Приштина и све државе у региону морају да сарађују. Зато је важно да разговарамо у Бриселу јер све крупне и важне теме можемо да решимо само овде у Бриселу и зато инсистирамо на дијалогу", рекао је Петковић.

Петковић је истакао да је важно да се у разговору укаже на све теме које оптерећују односе како данас са Лајчаком, тако и сутра са Приштином.

"Реч је темама које су искључиво садржај договорених споразума. Не тражимо ништа ново. Одговорност поред Приштине сноси и Европска унија која је као посредник у дијалогу ставила свој потпис на Бриселски и све друге споразуме. Тражимо само спровођење договореног. На Приштини је да испуни свој део, ми смо све са наше стране испунили", рекао је Петковић.

Говорећи о формирању Заједнице српских општина Петковић је рекао да је то срце Бриселског споразума и да на њему почивају и дијалог и сви споразуми постигнути у Бриселу, али да је прошло 3.063 дана како није формирана.

Када се ради о питању несталих, Петковић је рекао да Београд инсистира на том питању.

"И даље се тражи и инсистирамо да буде пронађено 1.639 лица и због тога сматрамо да то није политичко већ цивилизацијско питање које посебно оптерећује односе Београда и Приштине", рекао је Петковић.

Према његовим речима, Београд од Приштине тражи да одговори на свих девет захтева које је Београд поднео, јер има доказе да су лица закопана у Приштини и тражи се да се она откопају и остаци предају породицама.

"Тражимо да они ураде оно што смо ми урадили на простору централне Србије", рекао је Петковић.

Петковић је рекао да је питање правосуђа веома важно, поготово у светлу противправне пресуде Ивану Тодосијевићу, која није само пресуда за изговорену реч, већ пресуда целом српском народу, којом је Приштина покушала да уведе вербални деликт и да забрани да српски народ на Косову и Метохији слободно мисли и говори.

"Добро знате да до овакве противправне пресуде не би ни дошло да је Приштина поштовала Бриселски споразум, односно споразум о правосуђу, јер је прекршена 10. тачка и онај део који се тиче надлежности судова у српским срединама", рекао је Петковић.

Како је истакао пресуда Тодосијевићу мора да буде ревидирана ако желимо да кренемо даље, а кршењем споразума смо у опасности да се све врати у стање пре споразума.

Једно од оптерећујућих питања је и питање енергетике.

"Дајте да се формирају две српске компаније за трговину на велико и мало, за дистрибуцију и снабдевање електричном енергијом", рекао је Петковић.

Када се ради о слободи кретања, Петковић каже да су о том питању договорена два споразума и истиче да је битно да се дође до тога да Приштина не може противправно да брани улазак на простор Косова и Метохије верницима, спортистима, новинарима, другим лицима, али и званичницима Београда, нарочито када су на време најављене и у складу са процедурама.

"Покренућемо и питање свих инцидената на Косову и Метохији у српским срединама који су повећани од доласка на власт Аљбина Куртија. Имамо преко 93 инцидената, напада на нашу имовину, децу, имовину СПЦ. То мора да престане", рекао је Петковић.

Петковић је најавио као важно и питање повратка интерно расељених које такође нападају чиме, оценио је, Приштина покушава да их застраши да се не враћају.

Као примере Петковић је навео мушкарца старог 70 година коме су поломљена два ребра јер је ишао да извади документе на Косову и Метохији, и случај Драгицу Гашић која се вратила у Пећ.

"Да није председника Србије Александра Вучића и канцеларије за Косово и Метохију питање је да ли би она тамо могла да опстане. Али трудимо се и чинимо све да она остане у свом стану и родном граду", рекао је Петковић.

Петковић је захвалио Лајчаку који улаже напоре да се настави дијалог који није лак и додао да их подржава јер је компромис кључна реч.

 

 

Извор: Танјуг