Вести

Рагуш: Грађани Косјерића изабрали резултате

Потпредседница Скупштине Србије Марина Рагуш изјавила је данас да је порука избора поновљених на једном бирачком месту у Косјерићу да су се грађани определили за резултате и конкретне политике, као и да не желе насиље и хаос, већ оно што држава треба да им обезбеди мир, стабилност, предвидивост и унапређење животног стандарда.

Коментаришући резултате поновљених избора у Косјерићу, на којима је, према речима председника Србије Александра Вучића, СНС убедљиво победила, Рагуш је рекла да то показује да народ полако, али сигурно дефинише такозване "процесе дугог трајања".

Истакла је да је Косјерић мало место у којем народ "посебно дише и живи" и да ту "не пролазе" све оне ствари које, како каже, можда пролазе у већим градовима.

"Мислим да је све оно што се дешавало на изборима у јуну дефинитивно променило однос тог народа према свему што се дешава. Не можете ви том народу да улетите са таквом количином мржње, беса, ултиматума, хаоса. Значи, ви не познајете свој народ и хоћете да му наметнете наратив који је потпуно супротан његовом начину размишљања", рекла је Рагуш.

Додала је да је СНС на изборима у Косјерићу до сада "тесно пролазила", али да се све преокренуло и да је енергија протеста који су, како је рекла, почели злоупотребом трагедије у Новом Саду, после 15. марта, почела да опада јер се, како је истакла, свакодневне активности учесника протеста не везују за политичке програме, већ само за насиље.

"Не само насиље према СНС-у или председнику Вучићу, сада је то насиље према свакоме ко другачије мисли, ко не жели да се прикључи одређеним наративима, кога то апсолутно не интересује и ко је чак аполитичан у сваком погледу и жели само живот који држава треба да му обезбеди", рекла је Рагуш.

Говорећи о тензијама у друштву, Рагуш је истакла да је неопходан дијалог и да у тренутној ситуацији Гордијев чвор треба да расплету стручњаци.

"Не знам где су били све ово време, ово су сада теме за психологе, социологе, психијатре, ово нису рационална понашања. Ми смо посттрауматско друштво, нисмо се суочили са траумама из ратова деведесетих, али нисмо имали времена за то, водили смо своје егзистенцијалне борбе, градили друштво и државу која је била разваљена. После 2000-их, у тих 12 година, преко пола милиона људи је остало без посла", рекла је Рагуш.

Додала је да као друштво треба да разумемо да је сасвим нормално да људи другачије мисле, као и да дијалогом треба решавати све проблеме.

 

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Прва