
Рагуш: Избори се траже како би се опонашао 5. октобар
Потпредседница Скупштине Републике Србије Марина Рагуш изјавила је данас, говорећи о блокадама и протестима широм Србије, да се расписивање ванредних парламентарних избора сада тражи како би се опонашао 5. октобар и како би се одређени људи довели на власт, коју не могу да освоје на нормалан начин изборима.
Рагуш је рекла да држава својим деловањем шаље јасну поруку да ће се власт у Србији мењати искључиво изборима и поштовањем воље грађана.
Коментаришући то што је Више јавно тужилаштво у Београду саопштило да су блокаде јавног саобраћаја супротне Уставу и законима Србије, због чега су надлежни органи, пре свега припадници МУП-а, овлашћени да реагују на такво противуставно и противзаконито понашање појединих грађана, Рагуш је рекла да је ВЈТ само подсетило на то шта полиција може, мора и треба да ради у оваквим ситуацијама, с обзиром на поједина медијска извештавања да полиција прекорачује своја овлашћења и да је прекомерна употреба силе.
Додала је да су организатори осмомесечних блокада и протеста врло свесни и да знају које су надлежности институција и полиције.
Постоје закони, институције треба да раде свој посао, и ево почели су да раде свој посао, истакла је Рагуш и додала да је неопходно постићи политички договор јер је све сада постало политички терен.
"Председник Србије Александар Вучић је већ у децембру рекао да ће испунити све захтеве зато што је политичка платформа од самог почетка. Ретко ко му је тада веровао, али сада смо сви уверени шта је формат свега овога што нам се дешава. Бојим се да је тај формат осмишљен одавно и да он траје уназад неколико деценија са паузама, али долазимо до одређеног епилога у овом делу света", изјавила је Рагуш.
Рагуш је рекла да сада од нас зависи да ли ћемо се овај пут наместити у историји да испуњавамо интересе других држава или ћемо узети судбину у своје руке и разумети шта је национални и државни интерес Србије.
Како је навела, иако већинска Србија у овом тренутку разуме шта је национални и државни интерес, потребно је да и онај део Србије који не разуме и који има ближе националне интересе неких других држава седне за исти сто како би се дошло до најмањег заједничког именитеља.
На питање зашто већинска Србија ћути и пушта мањину да осам месеци ремети свакодневницу већине, Рагуш је рекла да је грађанима било тешко да поверују да постоје одређене ћелије у друштву које желе да преузму скуп 15. марта и доведу до грађанског рата, којима је заиста засметао привредни напредак и економски раст Србије, и да поверују да су професори и декани универзитета у Србији успели да униште институцију која траје деценијама.
"Последњих дана имамо прилике да видимо јако ружне сцене, ја се не радујем томе јер су то моји сународници, сви ми делимо једну земљу. Треба сви да се вратимо на фабричка подешавања и да покушамо да направимо најшири могући дијалог на многе теме", навела је Рагуш.
Рагуш је оценила да оно што се десило универзитетима у Србији није се десило преко ноћи, већ да тај процес "растурања" траје деценијама уназад, и додала да је до свега овога дошло чињењем и нечињењем родитеља, државе, струке, професора, медија када је у питању образовни систем.
"Уколико желите да једно друштво оздрави, прво струка треба да улети у наратив, у дебату, па да се овим свим позабаве и социолози, психолози, психијатри, да дају добру дијагнозу шта се то ове деценије овде дешавало. Не можете за све кривити државу, држава вам прави оквир, па ко се како снађе у том оквиру, држава доноси законе, обезбеђује јавни ред и мир, али смо сви одговорни за оно што потиче од нас самих", поручила је Рагуш.
Рагуш је истакла да је сада неопходно успоставити јавни ред и мир и отворити најширу могућу дебату како да се овај проблем реши, и оценила да ће држава дати добар одговор за решење тренутне кризе.
Додала је да је добро што се није употребила прекомерна сила, иако зна да је на председника Вучића највећи притисак јер је велика већина људи дошла до краја стрпљења и издржљивости.
На питање зашто се у свим ситуацијама није спроводио закон, Рагуш је рекла да држава није могла да изађе на крај са хулигама без употребе озбиљне силе, за коју би касније били оптужени са стране као коришћење "прекомерне употребе силе".
"Ми смо један од најсветлијих примера у сличној ситуацији решавања проблема у високоразвијеним европским и светским силама. Најважније је да се за почетак успостави јавни ред и мир јер ми долазимо у ситуацију да се грађани међусобно обрачунавају зато што одређени део људи мисли да може другоме да одузме право на нормалан живот, само зато што тај други мисли другачије", објаснила је Рагуш.
Државно руководство врло добро зна какав је процес у току, изјавила је Рагуш и додала да држава опипава пулс и шаље поруке оним центрима моћи који су исфинансирали све што се догађа, како би разумели да је Србија способна за спровођење реда и мира.
Одговарајући на питање како се држава опходи у показивању своје снаге и стабилности другим центрима моћи, Рагуш је рекла да држава то ради на начин што јасно каже да никада неће доћи до признања независности тзв. Косова, увођења санкција Русији, окретања леђа Кини и да ће Србија прихватити да је геноцидна.
Рагуш је рекла да су блокадери поруком "изађите сви на улице, хапсе вам децу" искористили малолетнике, манипулисали децом, поделили породице, поделили родитеље и покушали да растуре све, и додала да држава то може да регулише провођењем закона јер она једина има монополну употребу силе.
"Овде морају да се укључе људи од струке, они који нас стално подсећају на надлежности, то је њихов посао да се баве друштвеном кризом која постоји и која се прелива. Проблем може да реши онај ко је дуго у струци, ко препознаје процесе и ко може да да дијагнозу и терапију", навела је Рагуш и поручила да социјални радници, социолози, психолози, психијатри, професори, учитељи треба да се укључе у решавање тренутне кризе.
Извор: Танјуг