Вести

Старовић: Морамо да будемо спремни за чланство у ЕУ

Србија је од 2012. године, када је добила статус кандидата, остварила значајан напредак у процесу европских интеграција. Отворено је 22 од 35 преговарачких поглавља, од којих су два привремено затворена, а Кластер 4 отворен је 2021. године. Усагласили смо велики део законодавства са стандардима ЕУ, посебно у областима економије, управљања, енергетике и заштите животне средине - каже на почетку разговора за „СНС информатор“ Немања Старовић, члан Председништва СНС и министар за европске интеграције у Владе Републике Србије.

Према његовим речима, напредак наше државе је евидентан, али пуно чланство зависи од политичке воље ЕУ и наше способности да испунимо све услове.

Морам да напоменем још једну важну ствар - процес приступања Србије ЕУ суштински започео је отварањем преговора 2014. године, односно првих преговарачких поглавља 2015. године, у мандату владе Александра Вучића. Бивши режим ништа није учинио на том плану, ма колико су им уста била пуна Европе.

* Да ли можете да процените када би ЕУ била спремна да прими Србију у пуноправно чланство?

- Тешко је предвидети датум пуноправног чланства, јер процес зависи од више фактора: нашег напретка у реформама, геополитичке ситуације у ЕУ и консензуса међу државама чланицама. Последњи сам који би неодговорно лицитирао датумима, јер није све у нашим рукама. ЕУ је нагласила да је проширење приоритет, али је потребна и спремност Уније за нове чланице, што је условљено унутрашњим реформама ЕУ. Наш план је да усагласимо наше законодавство са кључним правним тековинама ЕУ до краја 2026. године и тиме постанемо спремни за чланство у моменту када се врата проширења отворе.

* Које области живота смо највише усагласили са европским, а на чему још мора да се ради?

- Србија је значајно ускладила законодавство у областима као што су слободно тржиште, конкуренција и финансијске услуге. Споразум о стабилизацији и придруживању створио је правни оквир за економску интеграцију. Отварање Кластера 4 показало је наш напредак у заштити животне средине, као и на плану енергетске транзиције. Инвестиције из ЕУ фондова омогућиле су модернизацију наше путне и железничке мреже. Оно на чему морамо континуирано да радимо јесу области попут владавине права и борбе против корупције. То је садржано у преговарачким поглављима 23 и 24; напредак у тим поглављима проверава се пре сваког даљег корака у процесу приступања, а истоветна је ситуација и са поглављем 35 које покрива дијалог са Приштином. Коначно, потребно је и да постепено подижемо степен усаглашености наше спољне политике са заједничком спољном и безбедносном политиком, што представља озбиљан изазов имајући у виду пролиферацију рестриктивних мера ЕУ према Руској Федерацији којима ми не можемо да се прикључимо.

* Када очекујете отварање Кластера 3 и шта би то значило за Србију?

Отварање Кластера 3 очекујем у блиској будућности, с обзиром на то да Србија четири године уназад добија зелено светло Европске комисије за тај корак. Прва прилика за то ће бити већ крајем јула месеца и чинимо све како бисмо је искористили. Отварање Кластера 3 значи да ће Србија моћи да унапреди економску конкурентност, подстакне иновације и привуче додатна средства из ЕУ за мала и средња предузећа, образовање и социјалну политику. Но, испред свега наведеног, отварање Кластера 3 носи са собом снажну симболику, јер на тај начин прескачемо препреку која нас је исувише дуго спутавала на путу ка чланству у ЕУ и хватамо прикључак са својеврсним таласом убрзаног проширења који се формира.

* Да ли учестали сусрети наших званичника са званичницима ЕУ значе нова позитивна померања?

- Серија посета које смо недавно имали у нашој престоници, од европске комесарке за проширење Марте Кос, преко председника Европског савета Антонија Коште, па до високе представнице ЕУ за спољну и безбедносну политику Каје Калас, показују висок степен пажње према Србији који постоји у свим европским институцијама. Дефинитивно је изграђен моментум у процесу проширења ЕУ, који је доскоро био на споредном колосеку, и сходно томе се отварају могућности и за убрзање нашег пута ка чланству у ЕУ. То убрзање, међутим, не сме ићи на штету наших виталних националних интереса и стога ми од ЕУ тражимо фер третман и једнаке услове за приступање које имају и друге земље кандидати, било да долазе са Балкана или са истока Европе.

* Како видите посету Каје Калас Србији и региону?

- Висока представница ЕУ за спољну и безбедносну политику Каја Калас је током посете Србији и региону послала поруку да ЕУ остаје посвећена стабилности и интеграцији Западног Балкана. Каја Калас позната је по чврстом ставу о европским вредностима, укључујући демократију и владавину права, па њена посета подразумева подршку реформама, али и притисак да се оне убрзају.

* Колико европски пут Србије оптерећује однос Београда и Приштине и како коментаришете недавни догађај са косовским полицајцем?

- Свеобухватна нормализација у односима између Београда и Приштине један је од кључних услова за напредак Србије ка ЕУ, посебно у оквиру поглавља 35. То представља велики изазов за нас, будући да је за напредак у процесу нормализације потребна добра воља и учешће обе стране, а тога у Приштини већ годинама уназад нема. На новом ЕУ посреднику Соренсену је да дијалог поново учини релевантним, јер га приштински режим Аљбина Куртија потпуно обесмишљава својим једностраним мерама и терором који спроводи према Србима на КиМ. Недавни брутални напад албанског полицајца на српског матуранта у Косовској Митровици је само један у низу жалосних примера који приказују како изгледа својеврсна полицијска окупација севера Космета. Србија ће остати посвећена процесу дијалога, али ће уједно чинити све што може како би додатно економски оснажила српску заједницу на КиМ.

* Колико је важно чланство Српске напредне странке у Европској народној партији?

- Чланство Српске напредне странке у Европској народној партији (ЕПП) је од великог значаја, јер ЕПП представља водећу политичку снагу у ЕУ, са значајним утицајем у Европском парламенту и међу државама чланицама. Ово чланство омогућава СНС-у да активно учествује у обликовању европских политика и да промовише интересе Србије у оквиру ЕУ. Такође, оно јача политичке везе са кључним европским лидерима и партијама, што је од суштинске важности за подршку нашем европском путу. Као део породице ЕПП-а, СНС показује посвећеност европским вредностима, попут демократије, владавине права и економског просперитета, што додатно учвршћује позицију Србије у преговорима.

 

 

 

Извор: СНС Информатор