Вести

Весић: Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић преломила, рад угоститеља до 14 часова

Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је да су данашње одлуке Кризног штаба резултат компромиса између медицинског дела који је био за то да се све затвори на пет дана, док су он и још неки чланови били против рестрикција, већ су инсистирали на поштовању мера и посебној пажњи која би се обратила на планине.

"Брнабић је направила компромисан предлог, да угоститељи раде до 14 сати. Она је тиме хтела да пошаље снажну поруку здравственим радницима да држава стоји уз њих, али и грађанима да је ситуција озбиљна и да морамо да будемо одговорни да бисмо могли да релаксирамо мере", рекао је Весић.

Угоститељи ће, навео је, овог викенда радити до 14 сати, док ће од понедељка поново радити до 20 сати.

За викенд ће после 14 сати радити као и до сада прехрамбене продавнице, апотеке, пумпе за точење горива, достава хране.

На планинама, ресторани у затвореном простору неће радити уопште, док ће само баште радити до 14 сати.

"То је Брнабић предложила и то ће бити предлог Кризног штаба који ће се наћи данас на седници владе", рекао је Весић.

Весић је рекао да лично није задовољан, али да разуме да се мора направити компромис.

"У Београду сматрамо да се мора наћи баланс између здравља и економије. Ја сам срећан што угоститељи у Београду раде, што није случај у бројним европским градовима", рекао је Весић.

Весић је поновио да скраћење радног времена нема везе са ширењем заразе, будући да се свако може заразити и у 13 сати, и у 15, 19 или 21 час.

Весић је истакао да је најважније да у Београду више нема журки, захваљујући Комуналној милицији и њеним контролама.

"Било их је док се није укључило тужилаштво, и док нису почели кривично да одговарају", рекао је Весић.

Весић је упозорио и да ће, ако се све затвори, бити више журки у приватним кућама и викендицама.

"Боље да људи буду на јавним просторима, које можемо да контролишемо", рекао је Весић.

Весић је поновио и да у сектору услуга у Београду ради око 40.000 људи, који би остали без посла, када би се све затворило.

"Свако ко предлаже скраћење радног времена, нека прво обезбеди плате за те људе", рекао је Весић, а на питање како то функционише на Западу, где су угоститељски објекти углавном затворени, навео да није сигуран да је "локдаун" њима донео неке резултате, јер су и њихови бројеви и даље високи.

Весић је навео и да је анализа Привредна комора Србије, на 1.134 компаније у којима је запослено 358.000 људи, показала да је проценат заражених 3,21 одсто, јер се у компанијама води рачуна о поштовању мера.

Такође је навео да у школама нема значајног повећања броја заражених, те да је зато против затварања школа.

"Не могу да дозволим да Београд буде талац онога што се дешава у ски центрима. Индивидуална одговорност сваког од нас је да води рачуна да се не зарази. Требало је да се у ски центрима затворе клубови који крше мере", рекао је Весић и додао да је захвалан Брнабић на компромису.

У понедељак ће бити одржана нова седница Кризног штаба, а Весић каже да очекује да се тада разговара о даљем релаксирању мера.

 

За неколико дана биће 20 одсто вакцинисаних Београђана

Весић је изјавио да је у Београду до сада вакцинисано 285.665 грађана, а ревакцинисано 146.443 њих.

"То значи да ћемо у наредних неколико дана бити на 20 одсто пунолетног становништва Београда које се вакцинисало и 10 одсто које је примило другу дозу вакцине", рекао је Весић.

Весић је додао да је учешће Београда у вакцинацији на нивоу републике, 29,4 одсто.

"Све нам то даје за право да инсистирамо на раду угоститељских објеката", рекао је Весић.

Весић је додао и да је у Београду највише дато кинеских вакцина, око 206.000, али да су свакако заступљене све четири вакцине.

Весић је подсетио да је, према најновијим подацима, Србија по ревакцинацији прва у Европи, а по вакцинацији пета у свету.

 

Олакшаћемо грађанима прикључак на даљинско грејање

Весић је изјавио да ће Град Београд, попут државе, која ће смањити трошкове прикључка на гас, исто то учинити за прикључивање грађана на топлане.

"Тиме желимо да стимулишемо грађане да пређу на даљинско грејање, јер су индивидуална ложишта један од великих узрока загађења", рекао је Весић.

Весић је подсетио и да је Град Београд урадио програм за смањење загађења ваздуха, које није драматично веће у односу на раније године, само се тада нико тиме није бавио.

Весић је додао да постоји свега неколико мерних станица у граду, и то у деловима где је загађење највеће.

"Зато ће Београд наредних недеља расписати набавку за 43 нове мерне станице, како бисмо тачно знали колико је загађење ваздуха. Такође, имаћемо и преко 200 нових мерних места", рекао је Весић.

Подсетио је и да Београд, како би се смањило загађење, више не купује дизел аутобусе.

Весић је најавио да ће Град Београд ове године набавити и 100 аутобуса на гас, као и да ће сваке године набављати такве аутобусе.

"Уз ширење шинског саобраћаја, метро, Београд ће до 2023. године. бити град без дизел возила у јавном саобраћају, а то није мала ствар. Основни подсистем постаје шински", рекао је Весић.

 

 

Извор: Танјуг/К1