
Вучевић: Србија се враћа себи
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић коментарисао је пет мера које би требало да помогну Србима и ојачају присуство Србије на Косову и Метохији.
"То је пет области у којима ће бити читав низ мера јер свака има своје подобласти. Прва област је повратак на статус пре свих једностраних потеза Приштине и Куртија – да се морају хитно расписати слободни избори на северу Косова и Метохије, да немамо ситуацију да су албански градоначелници тамо где је популација Срба 97 или 98%, затим примена Бриселског споразума што се тиче састава полиције, региона Север, да се врате наше судије и тужиоци у правосудне институције и наравно моментално повлачење свих специјалних јединица тзв. Косовске полиције. То је услов да би Срби могли да се осећају безбедно, да престану да граде барикаде, бараке, пунктове, све што узнемирава Србе и не могу нормално да функционишу. Плус хитно формирање Заједнице српских општина у пуном капацитету, да се поштује оно што смо добили као гаранцију од Европске уније и Сједињених Америчких Држава – да нико од Срба неће бити процесуиран ко се налазио на блокадама у новембру и децембру 2022. године, што се наравно крши и дан данас. Пре три дана су ухапсили човека од 85 година, јер је наводно крао краве 1999. године. Да ли можете да верујете? И које је то дело које не застарева, а ми смо добили управо супротну информацију. Наравно, и враћање поште и поштанских услуга, платног система, и ово је све само прва тачка", рекао је председник Вучевић.
Како је рекао, сви закони треба да се донесу хитно, у року од 45 дана.
"Друга тачка је да у року од 45 дана Народна скупштина мора да усвоји закон којим ће прогласити Косово и Метохију као подручје од посебне социјалне заштите - то подразумева пакет економских и социјалних мера за подршку Србима у платама, пензијама, социјалним давањима, али и грађевински материјал за њихове куће за стварање амбијента да могу да остану на Косову и Метохији. То мора да буде системски закон који ће објединити све ове мере и ми морамо да се фокусирамо на оне који заиста живе на Косову и Метохији. Не на оне који су само пријављени на Косову и Метохији, а живе у Нишу, Краљеву, Београду, негде у централној Србији", рекао је председник Вучевић.
Нагласио је, такође, да отварамо пунктове уз административну линију.
"Под три је отпорност српских институција на Косову и Метохији, то значи да поред окупације, јер је албанска полиција заузела на северу српске институције и спречила људе да добијају изводе, да се венчавају, да иду на посао, они су нормалан живот зауставили. Замислите да нико од нас више не може да извади ниједан папир, да реши неку административну ствар која му је услов да би нешто друго урадио, то је заустављено. Нема гашења српских институција, ми ћемо наставити да их подржавамо, да их финансирамо, сви који физички не могу да уђу да наставе да раде јер је ту албанска полиција. Ми ћемо писарнице и канцеларије отворити уз саму административну линију да би грађани могли да све послове обаве до повратака у пуни капацитет наших институција", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић рекао је и да се формира посебно тужилаштво.
"Четири, успостављање посебног тужилаштва, исто у току од 45 дана Народна скупштина мора да усвоји измене закона о организацији надлежности правосудних организација и идемо на формирање одељења тужилаштва које ће бити надлежно за процесуирање злоупотреба основних људских права на територији Косова и Метохије. Пошто то нико не процесуира, а то се у континуитету дешава, ми ћемо инсистирати да српско тужилаштво по имену и презимену процесуира сваког оног ко је нешто радио. Да се тачно зна, именом и презименом, да тачно зна да ће одговарати за оно што ради. Мора да се иде на идентификацију оних који све то раде. Курти је лидер свега, али мора да се идентификује сваким починилац против имовине људи. Верујем да ће то одељење тужилаштва процесуирати и оне који су помагали Куртијев режим. Ово је тужилаштво против свих који крше та права", рекао је председник Вучевић.
Како је додао, пета тачка најављених мера тиче се необавезујућих одлука Приштине.
"Пета тачка се тиче нелегалности свих институција на Косову и Метохији и одлука после проглашење једнострано проглашење независности, која су супротна постигнутим споразумима. За нас то не производи правна дејства и не може да има правну снагу. То је једна од кључних одлука. Све чиме крше споразуме, за нас није обавезујуће. Ми нисмо држава у покушају, имамо свој континуитет и државотворност и као држава ћемо наступати, ово је време за мудре, рационалне, одговорне потезе. Ово није време за јуначење, али није ни за повлачење. Ово није време за склањање, али ни за страдање целог народа. Молимо Србе на Косову и Метохији да остану тамо, и председник и ја, то је наш задатак", рекао је председник Вучевић.
Србија се враћа себи
Председник Вучевић нагласио је да се Србија враћањем обавезног војног рока не спрема за рат, већ да чува мир.
"Јуче смо као Влада донели закључак којим је наложено Министарству одбране да у хитном року укине суспензију војног рока. У петак ћемо имати седницу Владе око тог закона где би био председник као врховни командант. Оно што је новина јесте краћи временски оквир, од 75 дана. Некад је то било 12 месеци, па девет, а сада идемо на два и по месеца, рок који вам не ремети живот. Родитељи ће бити захвални што ће војска припремити синове за живот. Неће бити лако за официре и подофицире да се направи припрема обуке, данас живимо у оквирима другачијих друштвених околности. Морамо да припремимо касарне, униформе, да им буде квалитетно и интересантно. Момке који су завршили машинске факултете ставићемо у њихове струке, војно-техничке центре, да искористимо њихову струку. Имаћемо не мали број младих који ће возити дронове. Опет ћемо имати испраћаје и допраћаје, опет ће се чути песма. Не спремамо се за рат. Чувамо мир, што нам је јача војска мир нам је сигурнији. Не укидамо професионални састав војске који је најобученији да обавља задатке. Драго ми је што сам бар мало учествовао са председником, генералном Мојсиловићем и многим другим људима у припреми враћања војног рока. То кажем као отац двојице синова. Србија се враћа себи", рекао је председник Вучевић.
Мораће више да се баве Косовом и Метохијом и направе посебне тимове, а мање тендерима и сликањем
Министри у Влади мораће више да се баве Косовом и Метохијом, истакао је председник Вучевић, додавши да је свим министарствима наложено да крену у хитну израду свих аката и законских решења у складу са најавама.
"Посебно Министарство за рад (запошљавање, борачка и социјална питања) где се Косово и Метохија проглашава као подручје за посебну социјалну подршку, Министарство правде о увођењу посебног или специјалног одељења за све што се дешава на Косову и Метохији и трећи акт којим ћемо прогласити нелегалним све акте које једнострано ради Приштина - они неће за нас производити јавно дејство. С тим идемо пред народне посланике. Немамо намеру да водимо јалове расправе, овде се боримо за пуки опстанак народа на Косову и Метохији и целе државе. Бранимо Србију, није циљ да имамо ратове, али да будемо неми и слепи то је недопустиво. Мораће и министри у Влади много више да се баве Косовом и Метохијом, а не само тендерима, добрим ПР агенцијама, лепим сликањима. Критикујем сопствену Владу. Мораће да имају посебне тимове који ће бити посвећени свакодневном раду на Косову и Метохији. Свакодневно се ретко ко бави Косовом и Метохијом, осим Канцеларије за Косово и Метохију и председника (Републике Србије Александра Вучића). А с друге стране се Аљбин Курти и његов тим само тиме баве. Ми ћемо се бавити и пензијама, платама, нећемо их запоставити, али ћемо се размрдати и пробудити. Није спорна подршка Кине и Руске Федерације, као и велики број афричких, азијских држава. Треба нам Европска унија, али не прихватам да је услов да ми будемо део европске породице ако нешто ампутирамо себи", рекао је председник Вучевић.
Нагласио је да је неприродно да се не подржава политика државе.
"Нека коалиција вас је кандидовала, предвођена председником, грађани су дали већинску подршку, ви стога добијате посао министра. Ви онда немате осећај да будете део те политике. Него сте шта? Експерт. Ал' експерт за лепе ствари, а не за тешке. Нек неко други прича о Републици Српској и Косову и Метохији, јер не зна како ће амбасаде реаговати. А како ће амбасаде реаговати на то што су нам ухапсили човека од 85 година?", упитао је председник Вучевић.
Извор: ТВ Пинк