Вести

Вучић: И даље велике разлике, али споразум велики корак

Делегација Србије је у Вашингтону потписала билатерални споразум са САД, о економској сарадњи са Приштином, а не трилатерални, и у њему Приштина није поменута као субјекат међународног права, поручио је у Вашингтону председник Србије Александар Вучић.

У тексту споразума нема тачке десет, нема признања, људи у Србији могу да одахну, истакао је Вучић.

"Ово је добар споразум за Србију, звучаће славодобитно ако кажем да честитам, али сам искрено задовољан, и сви чланови делегације, оним што смо постигли", рекао је Вучић.

Вучић је истакао да је реч о билатералном споразуму са САД.

"Ово није трилатерални споразум. Важна је разлика. Ово је споразум који је Србија направила са САД, трећа страна није призната као субјекат међународног права, што је важно за нас", рекао је Вучић.

Вучић је додао да је од изузетног значаја потписати билатерални споразум са САД.

 

У овом споразуму немамо чега да се стидимо

За Србију је ово веома важан споразум и немамо чега да се стидимо, поготово кад се има у виду да су САД земља која је признала косовску независност, указао је данас председник Вучић.

"Не да немамо чега да се стидимо, већ имамо разлог да се поносимо. Видећете да ћемо се и у разговорима са неким другима позивати на овај споразум", рекао је Вучић.

Вучић је додао и да је његов сусрет са Трампом био веома срдачан, а да се Трамп интересовао за стопу незапослености у Србији, за ниво јавног дуга, стање економије, те да је говорио о Фонду за развој, што је за САД важно, јер је то и озбиљно политичко средство.

Вучић је пренео да су тим разговорима присуствовали и Мајк Пенс и Рон Джонсон, Роберт О''Брајен, Џаред Кушнер, Ричард Гренел.

"Говорио сам о Србији, кратко о историјским односима Србије и Америке, али пре свега изразио сам наше виђење по питању односа Србије и САД. Поновио сам позив да посети Србију и рекао да је за нас ово веома важно, да је ово значајан споразум. Ми немамо чега да се стидимо", рекао је Вучић.

На констатацију да је пола сата пред састанак владала велика неизвесност хоће ли се делегација Приштине појавити, јер је Алијанса за будућност била против тачке у вези са Газиводама, Вучић је рекао да су сви из приштинске делегације видели јуче са којом жестином се супротставио тачки 10, о међусобном признању.

"Видели смо и јуче, једна представница из Приштине, из Љимајеве партије, никоме ни ''добар дан'' није говорила, ни Американцима, ни нама. Чудан свет. Њихов министар правде Селими био је врло љут око Газивода и ''мини Шенгена'' и вероватно је то директно пренео и Харадинају, као и то са којом жестином сам тражио на почетку састанка са се избаци тачка 10.", рекао је Вучић и додао да се делегација Србије изненадила када је видела ту тачку, "само што их гром није стрефио", али да су изнели своје аргументе пред америчким домаћинима.

"Американци су били фер, саслушали су нас и рекли - ''разумемо, нећете''. Ако прође - прође. Ово није прошло", рекао је Вучић.

 

15 минута с Трампом и његовим сарадницима

Вучић је пренео да је, након потписивања споразума у Белој кући, делегација Србије имала дуг билатералан сусрет са председником САД Доналдом Трампом.

"Од изузетног је значаја потписати билатерални споразум са САД и захвалан сам Трампу, а посебно хвала што је направио дуг билатерални сусрет са делегацијом Србије. Ја сам провео више од 15 минута у Овалном кабинету сам са Трампом и његовим сарадницима", рекао је Вучић.

Додао је да су разговарали о многим темама, од односа Србије и САД, до свих изборних кампања.

Вучић је пренео да је Трамп исказао жељу да дође у Србију, те да је он поновио позив америчком председником да посети нашу земљу, што би, подсећа, био први пут после доласка Џимија Картера.

 

И Гренел је потврдио да је било изненађење

Вучић је одговорио на поједине изјаве да српска делегација није доживела никакво изненађење и указао да је специјални изасланик Ричард Гренел потврдио да јесте било изненађења.

"Да будем искрен, слушам различите приче да није било изненађења и Гренел је потврдио да је било изненађења за српску делегацију, али није желео да прецизира да је то тачка 10. и међусобно признање", рекао је Вучић.

Поручио је и онима који су изјављивали да се у документу који се нашао на преговарачком столу налази 16 тачака, а не три, како они кажу.

Указао је и да свих 16 тачака нису исте за Београд и Приштину.

 

САД ће гарантовати заштиту верских објеката СПЦ

Вучић је изјавио да је веома важно то што је договорена заштита религијских објеката и имплементација судских одлука које се тићу Српске православне цркве.

Како је нагласио, Американци су се кроз билатералне споразуме и са Србијом и са Приштином обавезали да ће гарантовати спровођење судских одлука које се односе на СПЦ и да ће гарантовати безбедност верских објеката, српских свештеника и српских верника.

''Договорили смо заштиту слободе религија, интрарелигијске комуникације и посебно заштиту религијских објеката'', рекао је Вучић и навео да су се обавезали за посебне безбедносне и сигурносне контроле на аеродромима, те да на томе раде самостално и са Приштином, а све у циљу добијања безвизног режима са САД.

 

Газиводе посвађале делегацију Приштину, за Србију одлично

Вучић је рекао да су Газиводе кључна ствар око које се косовска делегација свађала између себе.

Председни је рекао да се две стране слажу да ће да раде заједно са америчким департментом енрегетике и са другим органима америчке владе на визибилити студији која би требало да подели енергетске ресурсе језера Газоводе - рекао је Вучић шта стоји у споразуму, а потом појаснио:

“Зашто су они били снажно против, а зашто смо ми били за, при чему нисмо то хтели да откривамо и једни и други смо ћутали - зато што ми немамо ни киловат струје са Газивода у овом тренутку. Овако ћемо, у каквом год опсегу да поделимо, ми само да добијемо, зато су се они жестоко свађали између себе”, рекао је Вучић.

Вучић је додао да је Србија на томе инсистирала у Бриселским преговорима и да ће наставити на томе.

“Веома је важно да Американци ураде визибилити студију и да ми можемо да добијемо део енергетских извора, дакле реч је и о струји и о води. На нашој територији су Газиводе нешто дубље, али углавном та вода иде за Метохију и Приштину, мање за српске средине. Струја нам не иде уопште, тако да је ово за нас одлично, а у Пришини је изазвало немире”, рекао је Вучић.

 

Албанци би пристали на све, само да остане тачка 10.

Вучић је изјавио да су Албанци хтели да потпишу све, само да се у споразум о економској нормализацији врати спорна тачка 10, која се односила на међусобно признање, као и да су најснажније били против решења која се тичу Газивода и такозваног мини Шенгена.

"Албанци су били најснажније против три ствари. Прво, рекли су да ће све да потпишу само да се врати тачка десет, на чему је Авдулах Хоти десет пута инсиситирао. Када смо успели да избацимо тачку десет, онда је Хоти рекао да, иако је имао примедбе на Газиводе и Мини Шенген, све прихвата, само да остане тачка десет" рекао је Вучић и додао:

"Али, нема тачке 10, нема међусобног признања и људи у Србији могу да одахну", рекао је Вучић.

Вучић је навео да су Албанци били и против мини Шенгена, за шта су имали чудне аргументе и мешали су мини шенген са Шенженом.

Међутим, они су се својим уговором са Американцима обавезали да приступе Мини шенгену, што је важно не само за Србе на КиМ, већ и Србију.

"То је за нас важно, јер ћемо тиме имати јединствено тржиште, нема изненађења с таксама, тарифама, обезбедићемо слободнији проток људи, капитала, услуга, важно је за Србе на КиМ и целу Србију", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да је српска економија изгубила пола милијарди евра само због такси и тарифа које су уведене.

"Ми имамо најснажнију економију и то много значи нама, али значи и другима", рекао је Вучић.

Вучић је рекао и да Албанци нису хтели да признају дипломе из Косовске Митровице, желећи да кажу да то припада њиховом, а не српском систему.

"То ће значити пре свега у радној снази, која у регону мора да има слободну проходност, да оно што су учили буде признато на територији целог мини шенгена и између Приштине и Београда. Више пута смо то потписивали, али није било извршења због Косовске Митровице, сада верујемо пошто американци надгледају, да ће то бити уважено", рекао је Вучић

Кад је реч о диверзификацији извора енергетског снадбевања, Вучић каже да је српска страна одбацила да се обавеже од кога ће и шта да купује.

"Морамо да радимо на томе, али нисмо могли да пристанемо да купујемо скупљи гас", рекао је Вучић.

На крају, рекао је Вучић, Албанци су се највише свађали између себе због Газивода.

Ми смо на томе инсистирали и на бриселским преговорима и веома је важно да ми можемо да добијемо део енергетских извора, рекао је Вучић и додао да је реч и о струји и о води.

"Ово је за нас одлично, а у Приштини је изазвало велике немире", рекао је Вучић.

 

Вучићу Трамп дао кључеве Беле куће

Вучић добио је од америчког председника Доналда Трампа симболично кључеве Беле куће.

Вучић је пренео да је имао добре билатералне разговоре са Трампом, који су донели добре ствари за нашу земљу.

„Добио сам и посебну поруку коју ми је написао Трамп. Добио сам и кључеве од Беле куће, и Трамп ми је рекао приликом уручивања: „увек можеш да уђеш овде““, пренео је Вучић.

 

Шаховска минијатура око израелског признања Косова

Вучић је рекао после потписивања економског споразума са Приштином у присуству председника САД Доналда Трампа у Вашингтону, да је велика борба, поред тачке 10. вођена и око позива Израелу да призна Косово.

„Водила се велика борба нас и домаћина, највећа око тачке 10 која је захтевала међусобно признање, али и око позива на признање Косова од стране Израела. Сматрали су да треба ми да позовемо Израел да призна Косово, а ми смо рекли да то не можемо, јер то руши нашу политику“, објаснио је Вучић и додао да је потом речено да то буде суи генерис, што српска страна није могла да прихвати

„На бруталан начин смо одбили међусобно признање, а ово је била шаховска минијатура. Рекли смо да ако се о томе договоре Израел и Приштина - у реду. Такође смо рекли Израелу да, ако буду поштовали Србију, онда ће наша земља пребацити амбасаду у Јерусалим“, нагласио је Вучић.

Вучић је рекао да Србија, с тим у вези, тиме не учествује у томе што су потписали Американци и Албанци.

Вучић је пренео да је споразумом договорен и мораторијум на захтев Приштине за чланство у међународним организацијама и кампању отпризнавања коју је водио Београд.

Вучић је рекао да је Приштина била против мораторијума, јер су говорили да ће то изазвати кризу њихове владе.

Председник је указао да споразум садржи и решавање питања несталих особа, али и декриминализацију хомосексуалности, што је наша земља одавно урадила.

Такође у споразуму стоји да осуђујемо Хезболах, додајући да је жеља САД да се то уради, јер они воде такву политику.

„Ми смо се концентрисали да око оног што се нас тицало извучемо најбоље могуће, и да се не свађамо око сваког питања“, додао је Вучић.

 

Само Београд добија канцеларију америчког фонда

Вучић је изјавио да Споразум који је потписан у Вашингтону подразумева да Амерички развојни фонд отвара канцеларију само у Београду, не и у Приштини, као и нигде у региону, те истакао да је на то веома поносан.

Вучић је рекао да то значи "јак сигнал" свим кредитним агенцијама, сигнал инвеститорима, како америчким, тако и западноевропским да улажу у нашу земљу, али и жељи Америке да послује на српском тржишту.

"То је добра вест. Американци ће надгледати са нама важне пројекте", рекао је Вучић и додао да су међу тим пројектима изградња ауто-пута до Приштине.

Подсетио је Србија у сарадњи са Евопском инвестиционом банком гради аутопут од Ниша до Плочника, али да се још не зна како ће бити финансиран део од Плочника до Мердара.

Истиче да ће изградња тих аутопутева повезати Приштину и централну Србију и лакше кретање грађана.

Споразум подразумева, додаје Вучић, и изградњу пруге, односно железничко повезивање Приштине са централом Србијом.

Вучић истиче да ће изградња железнице ићи преко Мердара, јер је, указује председник, постојала идеја Приштине да пруга иде преко севера Косова и да Србија нема контролу над железницом.

"Ту смо успели да избегнемо малу замку", рекао је Вучић.

 

Споразуми у архиви, Милици папир, Вукану и Данилу оловке

Вучић је рекао да је делегација Приштине побеснела и питала се како је успео да скине тачку 10. о међусобном признању, наводећи да су због тога били нервозни.

“Они су дошли, ми смо се договорили да их пустимо прве да изнесу свој став и они су изашли против Газивода и против мини шенгена. Онда сам ја рекао да нема ни разговора о тачки 10. о међусобном признању. Рекли су ''направићемо паузу'', ја сам рекао ''можете да правите паузу колико хоћете''. Нема разговора о томе, па су они то повукли, а онда су Албанци рекли ''ми повлачимо све примедбе само нам вратите тачкиу 10”, препричао је догађаје из Вашингтона шеф државе.

Вучић је навео да је у таквим условима постигнут добар споразум за Србију.

“Папир ћу да поклоним Милици, оловку којом сам потписивао оставићу Вукану, Данилу ћу да дам оловку коју сам од Трампа добио, а споразуми остају у нашој архиви. Немамо чега да се стидимо”, рекао је Вучић.

Председник је поручио да Србија на Приштину не треба да гледа као на непријатељску страну већ како да са њима направимо добре односе.

“Нама су потребни мир и стабилност и добри односи са Пришитном”, рекао је Вучић.

 

Ови дани нису били лаки за нас, све се убрзава

Ови дани нису били лаки за нас, све се убрзава, истакао је председник Србије после потписивања економског споразума са Приштином у Белој кући.

Вучић је рекао да српска делегација има важне економске разговоре иза себе, и да сада следе тешки разговори у Бриселу.

Председник је најавио да ће се у Бриселу на дневном реду наћи економске теме, али и Заједница српских општина.

„Право одавде идемо у Брисел, не идемо кући“, нагласио је Вучић.

Захвалио се грађанима Србије на подршци и бризи, и на томе што су веровали у своју делегацију, те и што воле своју Србију.

„Србија је наша земља, за нас најлепша и најбоља. Данас се председник САД Доналд Трамп похвалио стопом незапослености од 8,4 одсто, а код нас је 7,3 процената. То говори како напредујемо и да можемо да сустижемо и престигнемо оне који су деценијама били испред на“, подвукао је Вучић.

Вучић је истакао да се делегација Србије борила и изразио уверење да није обавила лош посао за нашу земљу.

 

Грађани брину за своју земљу, опозиција за себе

Зар је овлашћење требало да тражим од оних који су 2008. године дали подршку за признање тзв. Косова "најгорим питањем" Међународном суду правде", запитао је председник, на питање новинара о примедбама опозиције у Србији на легитимитет на основу којег је договорио споразум.

Вучић је рекао да он искључиво представља грађане Србије и то на основу легитимитета који је остварио на изборима, али и уз овлашћења Владе Србије.

"Жао им је што сам имао сусрет са Трампом, иако је тај сусрет јако добар и важан за Србију, а они могу Белу кућу да виде само у филмовима.", рекао је Вучић.

Позвао их је да не говоре и не раде против своје земље, али да му није проблем што раде против њега.

Председник је указао да је велики број грађана у Србији састанке у Вашингтону пратио са зебњом и страхом, а неки са надом, о чему, каже, говори податак да су три телевизије имале највећи рејтинг икада током емитовања програма о новој рунди преговора.

"Људи брини за своју земљу, не за политичаре", подвукао је Вучић и каже да је српска делегација у Вашингтону о детаљима састанка јавности пренела искључиво истину и да је због тога данас, таксативно, навео тачку по тачку која пише у Споразуму, како не би било недоумица.

Упитан да ли је наш маневарски простор сада већи, Вучић је одговорио да је и даље мали.

Ипак, сваки пут који год потез власт направи а да не оштити земљу направила је велику ствар и купила неко време, истиче и додаје да томе није крај:

"Да неко не мисли да смо завршили, нисмо завршили", рекао је Вучић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк