Вести

Вучић: Најважније за нас је политичка и економска подршка Русије

Председник Србије Александар Вучић састао се данас у Москви са председницом Савета федерације Валентином Матвијенко, а после састанка је истакао да је за Србију најважнија искрена подршка руског државног врха.

''Најважније за нас је политичка и економска подршка Русије. За нас је веома важна подршка територијалној целовитости и суверенитету Србије од стране Русије, Путина, Матвијенко. За Србију је најважнији задатак очување стабилности и мира на Балкану и очекујемо помоћ и подршку Русије у томе и убудуће'', рекао је Вучић на заједничкој прес конференцији са Матвијенко.

Вучић је нагласио да је веома задовољан свим разговорима које је имао у Москви, додавши да је са Матвијенко било речи о сарадњи са руским регионима, чиме би требало да се бави и Међувладина комисија која ће се састати у фебруару.

''Верујем да ће то допринети расту трговинске размене'', рекао је Вучић, додавши да је Матвијенко обавестио да се завршавају радови на Храму Св. Саве и да је позвао саговорницу, као и руског председника да 2019. године посете Београд на 800.годишњицу аутокефалности српске цркве.

Вучић је рекао да је веома захвалан посетом Руској Федерацији и искреним пријатељством руског државног врха које се могло осетити.

''Оно што је за нас најважније, осетили смо искрено пријетељство на страни наших руских домаћина. Говорили сте о руским медијима који прате нашу посету и које сам читао ноћас. У Србији су председник Путин, па и ви, главна вест протеклих дана'', рекао је Вучић на почетку састанка.

Суштина је у томе да су људи у Србији могли да осете искрено пријатељство руског државног врха и то је за нас веома важно, нагласио је Вучић. Захвалио се Валентини Матвијенко на недавној посети Београду и замолио је да што чешће долази.

''Односе треба да гајимо и негујемо јер тако можемо да увећамо трговинску размену и обезбедимо још већу блискост наших народа'', нагласио је Вучић. Такође је захвалио за фантастичан садржај посете јер је, како је рекао, могао да види много ствари за које није знао да ни да постоје.

''Много пута сам био у Москви, и можда то вама ништа не значи, али потпуно је невероватно колико је Москва напредовала. И у парку Зарјађе и на другим местима види се колика су улагања у руску престоницу'', рекао је српски председник.

Како је рекао, Србија је веома задовољна што је Русија успела да оствари позитиван раст економије упркос санкцијама и што полако излази из сваке врсте наметнутих проблема.

''Желимо јој још снажнији раст и напредак и уверени смо да би то увек био добар сигнал и за Републику Србију'', закључио је Вучић.

 

ЕУ је ок, али ако хоће Американце, ми хоћемо Русе

Европска унија је за сада једини посредник у дијалогу, и ми са тим немамо никакав проблем, али, ако неко хоће да укључи САД, ми хоћемо и Русију, изјавио је данас председник Србије Александар Вучић у Москви.

''Имамо тренутно ЕУ као посредника у дијалогу и ми немамо никакав проблем с тим. Међутим, ако хоћете да укључите још једну земљу, која је већ признала независност Косова, онда ће Србија сасвим сигурно тражити присуство неког ко није признао, а то би била Русија, и руска страна би такав позив прихватила", рекао је Вучић новинарима.

Вучић је нагласио да је за Србију и постојећи формат дијалога, уз посредовање само Европске уније, сасвим у реду. Казао је да још нема званичне приче о укључењу још неког у дијалог, али је на нама било да питамо Русе, уколико хоће неког додатно да укључе.

"За нас је то логично, јер Русија није признала једнострано проглашену независност Косова. Само тражимо равноправан однос по том питању. О овоме нисмо могли раније да говоримо, јер нисмо имали зелено светло руских државних органа. Сада имамо и можемо да говоримо о томе", рекао је Вучић.

А спремност Русије да се, под таквим околностима укључи у дијалог, потврдио му је, каже српски председник, шеф руске државе Владимир Путин.

"Постигли смо неку врсту договора, ако буде покушаја и намере да се шири формат учесника и посредника у разговору између Срба и Албанаца, Београда и Приштине, ако би Американци желели да постану део тог формата. Питали смо да ли бисмо смели да кажемо да би се са наше стране укључила Руска Федерација и он (Путин) је потврдно одговорио", рекао је Вучић на састанку са председницом Савета Федерације Валентином Матвијенко.    

''Наше је било да питамо, јер сваког дана албанска страна инсистира на укључење Американаца. Они траже, али нико није одобрио. Ако би неко рекао да морају да уђу у преговоре и Американци, ми би рекли да ће морати још неко", истакао је он и додао да би то обезбедило да преговори имају валидност.

''За сада је једини посредник у разговорима ЕУ", закључио је Вучић.

 

Обезбеђујемо сигурно енергетско снабдевање

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да би прикључење Србије Турском току допринело развоју индустрије, као и напреку целе земље.

Одговарајући на питање шта је постигнуто споразумима из области енергетике и шта значи изјава председника Русије да ће Србија бити важна карика у транзиту гаса, Вучић је објаснио да ће Србија пре свега бринути о количинама гаса за сопствене потребе.

"Пошто је председник Путин рекао да они не знају какви ће њихови односи са Украјином бити у 2019. и да је могуће да се та рута заустави, ми смо почели и већ годинама радимо на томе на успостављању друге руте", истакао је Вучић.

Напомињући да је разговарао са премијером Бугарске Бојком Борисовим, који је навео да прави "европски хаб" близу Црног мора, те да ће добијати гас из пет различитих праваца, а да је кључни Турски ток, одакле ће гас ићи у Србију ка Мађарској и Аустрији.

"Гас до границе са Србијом допрема Бугарска, ми преузимамо, градимо наш гасовод и то је веома важно за нашу индустрију, за бржи напредак наше земље. Један крак из Србије иде ка Мађарској, даље ка Аустрији, а други кракови у зависности од потреба земаља у региону могу да иду према њима", истакао је председник.

Како каже, у том смислу смо ми свакако важна земља на том путу и имаћемо користи од тога, уколико дође до реализације и не буде проблема као што је то било са Јужним током.

"То је за нас од изузетног значаја, обезбеђујемо сигурно енергетско снабдевање, али можемо као важна земља имати и додатне користи од тога", рекао је Вучић. Напомиње да би волео "све те стручњаке који соле памет да кажу одакле ћемо да узмемо гас", будући да слуша приче "Литванија је узела ЛНГ, биће на Крку..."

"Јесте ли видели ви то на Крку? Ја још нисам, а и кад направе, Мађари неће да узимају", рекао је Вучић.

"Ово је за нас како изгледа једино могуће решење и ми смо задовољни што смо до тога дошли", навео је Вучић.

 

Са Путином у четири ока о војно-техничкој сарадњи

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је са руским председником Владимиром Путином имао веома озбљан и детаљан разговор о војно-техничкој сарадњи и то у четири ока.

"Србија је војно неутрална земља, Србија мора да осигура себе и Србија ће напредовати у смислу своје операбилне функционалности. То је оно што могу да вам кажем", рекао је Вучић, одговарајући на питање новинара о војно-техничкој сарадњи, с обзиром да је у јавности спомињана набавка хеликоптера и пво система. Вучић истиче да је са Путином имао добар и садржајан разговор.

"И да, у четири ока смо разговарали", додао је Вучић.

 

Разговарали и о Центру у Нишу

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је са руским председником Владимиром Путином разговарао о свим важним питањима, укључујући и статус Руско-српког хуманитарног центра у Нишу. Упитан да ли је са руским председником разговарао о статусу Руско-српког хуманитарног центра у Нишу, Вучић је кратко навео да је са Путином разговарао о свим важним питањима.

"Посебно у нашим разговорима у четири ока", рекао је Вучић.

Вучић је раније, уочи разговара са Путином у Москви, рекао да то није лака тема за нас.

"Верујем да нико не би био у мојој кожи. Рачунам да ће наши руски пријатељи имати стрпљења да саслушају наше аргументе, а какав ће бити одговор Србије тај одговор ће дати Влада Србије у периоду који је пред нама у складу са сопственом независношћу и сувереношћу која се огледа и у доношењу одлука", рекао је раније председник Србије.

 

 

 

 

извор: Танјуг