Вести

Вучић: Србија и Украјина имају традиционално пријатељске односе

Србија и Украјина имају традиционално добре и пријатељске односе, које желе да продубе на свим нивоима, истакао је данас председник Србије Александар Вучић и додао да Србија жели да сви проблеми у Украјини буду решавани на миран начин, уз поштовање договора из Минска, те да је председник Украјине Петро Порошенко пожелео постизање компромиса са Албанцима око Косова и Метохије.

„Надамо се и желимо да сви проблеми у Украјини буду решавани на миран начин, да се поштују Мински договори, и верујемо да је ОЕБС веома важна карика у коначном успостављању мира. Председник Порошенко је пожелео Србији постизање компромиса са Албанцима, уз чињеницу да је Украјина увек била на страни поштовања територијалног интегритета и суверенитета Србије“, казао је Вучић.

Вучић је пренео да је присутна обострана жеља за унапређењем билатералних односа, јачању политичког дијалога и јачање економске сарадње.

„Србија и Украјина немају отворених билатералних питања. Сматрају једну другу изразито пријатељским земљама. Наши језици су најсличинији у свету у словенској групи језика“, објаснио је Вучић.

Поновио је да, онако како Украјина подржава територијални интегритет Србије, тако и Србија подржава територијални интегритет Украјине.

„Сматрамо да је веома важно да озбиљно, одговорно и много радимо на унапређењу наших веза и пријатељстава. Сматрамо да у наредном периоду мешовити комитет може да уради много за унапређење економске сарадње, политичких и културних веза“, додао је Вучић.

Вучић је рекао да верује да ће ускоро у нашим градовима бити места за споменике најпознатијим украјинским књижевницима, као и да ће се отворити културна и спортска сарадња, а истакнута је и спремност за размену искустава у свим другим областима.

Међу њима су и евроинтеграције, како је рекао, где ће једни другима указивати на грешке и предности, шта можемо и шта треба заједнички да урадимо.

Вучић је указао да је тек од прошле године, после великог пада, остварена виша трговинска размена у висини од 357 милиона долара, уз скок нашег увоза и извоза.

„И даље имамо значајан дефицит у трговинској размени са Украјином. Очекујемо и разговарао сам са председником Порошенком да дамо инјекцију сарадњи да достигнемо цифру од милијарду евра, па да видмо како ће ићи даље“, рекао је Вучић.

Вучић је изразио уверење да ће у наредном периоду Србија и Украјина моћи да потпишу споразум о слободној трговини, подсећајући да није лако доћи до договора о том питању.

„Уверени смо да ћемо имати конструктиван и пријатељски став Украјине по питању нашег приступања Светској трговинској организацији“, додао је Вучић.

Вучић је истакао да је неопходно да се унапреде контакти и између људи две земље, да желимо да видимо још већи број Украјинаца у Србији, као и српских држављана у Украјини.

„Покренули смо иницијативу, а добићемо анализу нашег оператера Ер Србије да ли је могуће успоставити редовну линију за Кијев. То би био значајан подстрек нашим пријатељским односима“, нагласио је Вучић.

Вучић је пренео да је прошле године било 10.64 туриста из Украјине у Србији, и да је у првих пет месеци ове године забележен раст од 12 одсто.

То, према његовим речима, може бити и више.

Подсетио је да је са Порошенком разговарао прошлог месеца у Турској, приликом отварања гасовода ТАНАП, и да су тада разговарали о енергетским и другим питањима.

 

Ако Порошенко тако каже, и ја сам оптимистичнији

Вучић је рекао данас да не може грађанима Србије да обећа да ће Србија постати чланица ЕУ 2025. године, али да је сада, након што је то уверење исказао председник Украјине Петро Порошенко, мало оптимистичнији.

„Данас сте могли да видите зашто је Порошенко много бољи политичар од мене. Он је са великим оптимизмом најавио 2025, којој се обојица надамо. Ја то не могу да обећам грађанима Србије, јер то не зависи само од нас. Могу само да обећам да ћемо да радимо све што можемо“, објаснио је Вучић.

Вучић је рекао да није тако шармантан, као Порошенко и да нема тај осмех, нити енергију да може тако нешто да „прода“ грађанима, већ да може само да им обећа да морамо и да ћемо да радимо све што је до нас.

„Ако Петро каже да можемо 2025, сада сам и ја мало оптимистичнији“, истакао је Вучић.

 

Стране инвестиције расту, Србија предњачи у региону

Вучић је рекао данас да је Србија у првих четири месеци ове године увећала ниво директних страних инвестиција за 13,7 одсто, и остварила 916,7 милиона евра и позвао српске инвеститоре да улажу у Украјину, као и украјинске да инвестирају у Србију, што ће бити од обостране користи.

Вучић је, на пословном форуму Србија-Украјина, рекао да је то једнако прошлогодишњем нивоу који је остварила Хрватска, која је чланица ЕУ.

„То говори колико је Србија постала атрактивна и важна земља у региону“, подвукао је Вучић додајући да је значајно више привукла страних улагања од свих земаља Западног Балкана заједно.

Подсетио је да је Србија данас на 42. месту Дуинг бизнис листе Светске банке, а били смо 93. И додао да нисмо задовољни и да гледамо да ове године будемо међу првих 30.

„Истовремено наш раст у првом кварталу ове године достигао је 4,6 одсто. Иза нас су Албанија, Црна Гора и Мађарска са 4,4 до 4,5 одсто, Румунија са 4, Бугарска са 3,5, Хрватска са 2,5 и Македонија са 0,1 одсто“, објаснио је Вучић.

Указао је да Србија више нема ребаланс буџета, осим у случају када хоће да повећава плате и пензије, као и да немамо проблема са јавним финансијама.

Вучић је замолио заинтересоване српске привреднике за оснивање производних јединица у Украјини и тамошње тржиште да буду потпуно отворени и спремни за улагања.

„На овом скупу су присутне најбоље српске компаније, крем де ла крем српске привреде. То нису оне компаније од пре 10 или 15 година за које би неко могао да каже да су овакве или онакве, већ најбоље фирме које не послују уз велику државну помоћ, већ захваљујући свом раду, енергији и профиту“, рекао је Вучић.

Вучић је казао да се српске фирме руководе интересима, и испричао да је, када је замолио за њихово присуство за једну другу земљу, добио одговор од председника Привредне коморе Марка Чадежа да неки не могу због пута, други због приватних обавеза, једном се породила свастика, другом су снаја и шурнаја отишле негде.

„Схватио сам да присуство зависи од гостију који долазе. Треба да будете поносни за интерес који је српска привреда показала“, поручио је Вучић Порошенку.

Истовремено је позвао украјинске привреднике да улажу у Србију, јер ће обострана улагања допринети све бољим односима.

Захвалио се председнику Украјине Петру Порошенку што је у данашњим разговорима уклоњена највећа препрека за слободну трговину и изразио уверење да ће комисије две земље донети споразум у наредном периоду.

Вучић је, у свом обраћању, указао да је Србија увећала трговинску размену са ЕУ од 2012. до 2017. за 62 одсто, а извоз за чак 100 одсто, са пет на 10 милијарди евра и то захваљујући страним компанијама, пре свега немачким које извозе своје асортимане у ЕУ.

Са Украјином робна размена, према његовим речима је мала и мора бити на већем нивоу.

Подсетио је да је Украјина огромна земља, како територијално, тако и по броју становника, и да имамо пријатељске везе које треба привредници да искористе на најбољи начин.

„Наша сарадња не може да наиђе на било какве препреке. Немамо никаквих отворених билатералних питања“, казао је Вучић рекавши да је договорено да привредници добију подршку са највећег нивоа државе.

Осврнуо се на оптимизам председника Порошенка да ће обе земље постати чланице ЕУ 2025.године, рекавши да он не дели тај ентузијазам, јер је пред Србијом проблем Косова, али је важно и како ће се развијати ситуација у самој Унији.

„Ми све реформе које спроводимо радимо због себе јер желимо да припадамо европском друштву, јер тиме можемо да гарантујемо да имамо бољи живот, правну државу. Да зависи од нас већ би много раније били чланица ЕУ“, казао је Вучић.

 

 

 

Извор: Танјуг