Вести

Вучић: Вук Караџић раме уз раме са Теслом

ТРШИЋ - Председник Србије Александар Вучић оценио је данас да Вук Стефановић Караџић на основу свог целокупног дела може да се стави раме уз раме са Николом Теслом, те да је Сабор у Тршићу данас најважнији скуп у Србији.

„Домаћини су рекли да је Вук био велики Европљанин и грађанин света, али је пре свега био велики Србин и када би био у милости и у немилости српских владара", подвукао је Вучић и додао да Вук чак и у време прогона није доводио у питање патриотизам и љубав према Србији.

Вучић је, у беседи на завршној свечаности 84. Вуковог сабора у Тршићу, истакао да су Вук Стефановић Караџић, Тесла, уз Светог Саву, Доситеја Обрадовића и Његоша, као и Иву Андрића дали највећи допринос српском народу.

Свечаност у Тршићу, каже, посвећена је једном од твораца и највећих имена српске културе, а одржава се у месту одакле је Вук кренуо у далеки свет.

Истакао је да је, као непосредни учесник Првог српског устанка, припремио обиман материјал и да њега није било не би данас имали многе монографије великих јунака који су устали на једну од највећих светских империја.

Вучић је подсетио да је Вук био реформатор српског језика, сакупљач народних умотворина, а то што је стекао почасне докторате додатно доказује да се радило о великом и генијалном уму.

Председник Србије изразио је посебно задовољство што завршној свечаности у Тршићу присуствује велики број младих, рекавши да ниједне године до сада није било толико деце.

„Данас сам добио податак због којег ми је осмех широк, а то је да смо само у Крупњу, недалеко одавне, у првих шест месеци имали више рођених беба него у претходној читавој години. То значи да ће овде за 10 и 15 година бити још више деце", казао је он.

Вучић је подвукао да је немерљив Вуков допринос очувању српског националног идентитета кроз сакупљачки рад, којим је сачувао од заборава славна времена и велике бојеве, наводећи да су језик и писмо конститутивни елемент сваког народа.

Он је поручио да Декларација о заједничком обједињеном националном деловању и дефинисању националних минимума и принципа за опстанак српске нације и српског народа нема никакве везе ни са каквим хегемонизмом, нити са шовинизмом.

"Декларација и сви остали, слични кораци имају за циљ само и једино да правовремено и адекватно заштити српски језик и писмо као један од најбитнијјих делова целокупне српске културе - да заштитимо и сачувамо српски народ", рекао је Вучић у обраћању на Вуковом сабору у Тршићу.

А то, како је истакао, не може, а и да хоће - неће успети да нам забрани нико. Језик и писмо су конситутивни елемент и битан уједињујући фактор за опастанак сваког народа и његове културе, истакао је председник Србије и додао да стога Декларацијом и желимо да осигурамо право на употребу српског језика и ћириличног писма, на изучавање српске културе, националне географије...

„Језик је хранитељ народа и док живи језик живи и народ. Да ли смо као народ, институције и поједници учини све како бисмо нашем језику и писму указали поштовање? То је најмање што можемо да учинимо и што дугујемо једном од највећих српских синова", рекао је Вучић.

Како је истакао, прича о језику није ништа друго него прича о давању могућности свима да науче довољно о себи и другима, како би на основу тога створили свој идентитет и своје ја.

„Прича о сваком језику је прича о народу који га говори и користи, о заједништву које омогућава сваком члану да буде појединац који језиком опет утиче на колектив из којег је створен, о самоспознаји целог народа и његових припадника, прича о памћењу и будућности, које без памћења не би било“, назначио је председник Србије.

Наводећи да су све велике реформе у историје почеле језиком - ренесанса преводом Библије на италијански језик, а затим и на енглески и немачки, Вучић је подсетио да је управо Вук Краџић први превео Библију на старословенски језик, прикупљао бајке, песме и басне из којих су сународници могли да уче.

„Он је подлога и хумус из ког су изникли Андрић, Црњански, Киш и остали великани. Не би данас било ни нас, не бисмо знали ко смо, одакле смо, не бисмо имали корене, не бисмо се разумели, препознавали, ни знали где идемо“, рекао је он.

Србија је име, идентитет, прошлост и будућност добила 1847. када је у Бечу самоуки Вук објавио превод Новог завета, додао је Вучић.

Без језика, како је рекао, препуштени смо инстинкту и рефлексима, не знамо да тражимо и дајемо, да памтимо и научимо, већ лутамо у мраку и препуштамо се примарним страховима и вечној црној слутњи.

Светло сваког човека и народа је језик и тек са њим суштински видимо, знамо, имамо полазиште, путоказ и циљ.

„Зато ћемо да чувамо, бранимо и штитимо оно што нам је Вук оставио - наш прелепи српски језик“, подвукао је председник.

Вучић је упоредио Вукову реформу српског језика са значајем великог праска за историју људског рода, када је из тоталног мрака настала свест.

„Није било ни трунке светла када је Вук кренуо на путовање из Тршића... Вукова експлозија је била толико јака да је осветлела Србију, пронашли смо се, прогледали и препознали страхове и наде и по први пут где хоћемо да идемо“, назначио је Вучић.

Како је истакао, без обзира на све велике револуције 19. Века, Вукова је била суштински и по последицама најзначајнија, јер је ћутање основна последица недостатка језика и највеће ропство у које човек и народ могу да упадну.

„Осећање слободе, које нам је дао Вук и убележио га дубоко у свест Срба да никад више сужњи, као модел и свест, не могу да постоје. Слобода као начин, прека потреба, вредност и реч, нису могли да постоје пре него што је Вук одлучио да је запише на језику на којем смо сањали“, рекао је председник.

Само онај ко тражи речи тражи себе и проналази пут у будућност, подвукао је Вучић.

"Ону будућност која је за нас почела у Тршићу. Хвала Вуку што нам је дао светло и наду. Све остало што смо радили после је ситница. Наставиће овај народ да ради још боље и биће још успеснсији. Хвала за све што смо пронашли и још више што си нас научио да не престанемо да тражимо", рекао је Вучић подсећајући да је, када је Вук објавио прво издање српског речника, у њему било 26.272 речи које су се користиле у Србији и Војводини, а сада већ имамо 40 томова.

Вучић је подвукао да је посебно поносан што је први председник Србије који се обраћа на Вуковом сабору у Тршићу и нагласио да је сва слобода у језику, јер тек када народи проговоре они постају слободни, могу да опишу ропство, а тај осећај слободе управо нам је дао Вук Караџић.

Вучић је иначе први председник Србије који присуствује Вуковом сабору.