Вести

Вујовић и Вучевић обишли капитални пројекат у Нишу

Председник Владе Србије Милош Вучевић и потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић обишли су у Нишу радове на реализацији капиталног пројекта изградње 46 км канализационе мреже, где ће у склопу истог пројекта бити изграђено и највеће постројење за прераду отпадних вода у Србији, које ће покривати потребе 286.000 становника.

Председник Вучевић истакао је да је ово највећи ИПА пројекат у Србији.

"Шта год ми некад мислили политички о Европској унији, она остаје наш стратешки циљ и ово се гради уз подршку Европске уније, али и уз подршку буџета Србије. Највећи пројекат кроз сарадњу са Европском унијом долази у град Ниш, на заслужено место и олакшава и побољшава квалитет живота Нишлија", рекао је председник Вучевић.

Додао је да ће Влада Србије водити рачуна о равномерном развоју свих делова Србије и истакао да је Ниш стратешко место за југ и југоисток Србије и да је јачање Ниша суштинско не само за јачање југа и југоистока Србије него и целе земље.

Председник Вучевић истакао је да ће, када се заврши овај пројекат, моћи да се решавају други проблеми за које грађани желе да буду решени а које ће Ниш учинити бољим местом за живот.

"Све ово утиче на раст бруто друштвеног производа а с тим јачају и могућности да расту плате и пензије, да људи боље живе, да улажемо више у неке нове пројекте, у бољи стандард грађана", рекао је председник Вучевић.

Истакао је да је у Ниш у последњих 10 година дошло 10 компанија и да ће се наставити борба за нове фабрике.

"Морамо даље да радимо, морамо да развијемо и Научно-технолошке паркове и иновативне технологије, да јачемо универзитет, радимо на инфраструктури и то све заједно чини Ниш бољим местом за живот", рекао је председник Вучевић.

Додао је да нас очекују много већа улагања на пољу заштите животне средине и да би требало да будемо конкурентни са пројектима, да можемо повлачити паре из одређених европских фондова, али, како је рекао, и ослонити се увек на наше паре односно републички буџет.

"Ниш мора да се развија, да заиста буде царски град и место које, не само да задржава Нишлије да наставе да живе ту и да са рађа више деце, него да многи други људи долазе у Ниш и да виде да је он добро место за живот. Много доброг ће донети брза пруга Београд-Ниш и после ка Северној Македонији, односно ка крајњој дестинацији, а то је Атина", рекао је председник Вучевић уз оцену да се тиме добија потпуно други град у бољем смислу.

Вујовић је истакла да ће, по завршетку радова, пројекат подићи стандарде заштите животне средине на европски ниво и значајно унапредити квалитет живота грађана Ниша.

„Драго ми је што сам данас у Нишу, и што имам прилику да се, заједно са председником Владе Милошем Вучевићем, уверим да се радови одвијају планираном динамиком. За нас је важно да се радови заврше у року, јер је овај пројекат од велике важности за грађане. Изградњом постројења за прераду отпадних вода на локацији Цигански кључ, заштитићемо реку Нишаву јер ће се у њу испуштати пречишћена вода. Насеље Цигански кључ налази се на граници општина Црвени Крст и Палилула, а канализациона мрежа ће се градити у три од четири градске општине – Нишка Бања, Црвени Крст и Палилула. Градимо и мање постројење за третман воде за прање филтера у фабрици воде Медијана. Кад све завршимо, на територији града Ниша имаћемо прераду отпадних вода и 85% покривености канализацијом, што је по европским стандардима. Тиме уједно значајно побољшавамо санитарне услове за грађане у насељима која су до сада била без канализације“, рекла је Вујовић.

Потпредседница је истакла да је ово један од највећих еколошких пројеката у Србији, а реализује га Министарство заштите животне средине, уз подршку Европске уније. Укупна процењена вредност износи 87 милиона евра.

„Пројекат је одраз решености Владе Републике Србије да настави да унапређује стање животне средине. Део је визије Србија 2027 који је представио председник Републике Александар Вучић. Наша визија до 2027. је да широм Србије изградимо 1.108 км недостајуће канализационе мреже, 32 постројења за прераду отпадних вода и да, кад сумирамо, у наредне три године у 35 градова и општина имамо 80% изграђености канализационе мреже и постројења за прераду отпадних вода. То је најбоља потврда да мислимо о томе како ће изгледати Србија сутра, јер свако наше улагање данас има за циљ бољи квалитет живота грађана сутра“, рекла је Вујовић.

Говорећи о улагањима у Нишу и Нишком округу, Вујовић је навела да су у протекле четири године уложена значајна средства и у мање, али за грађане такође значајне зелене пројекте. Oд 2021. до 2024. укупно је обезбеђено скоро 130 милиона динара за бољи квалитет ваздуха кроз улагања у:  замену котларница, ложишта у домаћинствима, пошумљавање, заштиту земљишта, чишћење дивљих депонија.

 

 

 

Извор: Танјуг